ValpoAthletics.com

Licensed to Valparaiso University     Hy-Tek's Meet Manager 10/16/2010 04:57 PM
                        Milwaukee @ Valpo - 10/16/2010                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Uw-Milwaukee-WI  'C'                                   NT    1:52.10  
     1) Pease, Maggie T 21              2) Wardecke, Sarah N 20           
     3) Niespodzany, Heidi L 20         4) Chapman, Danielle L 20         
  2 Uw-Milwaukee-WI  'B'                                   NT    1:55.37  
     1) Gross, Ellie A 21               2) Brittain, Katelyn M 22         
     3) Rebitski, Rachel M 21           4) Wenger, Danielle E 21          
  3 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            1:50.57    1:55.73  
     1) Dangremond, Shaunna             2) Jarrett, Natalie               
     3) Andracki, Amy                   4) Rickey, Laura                  
  4 Uw-Milwaukee-WI  'A'                                   NT    1:57.26  
     1) Berg, Shea P 19                 2) Beck, Maggi M 20               
     3) Whitney, Trinity B              4) Cardinal, Randee J 20          
  5 Valparaiso University Swimming-IN  'B'                 NT    2:05.23  
     1) Dolly, Helen                    2) Peters, Katrina                
     3) Bencur, Brittany                4) Taubert, Alizabeth             
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Uw-Milwaukee-WI  'B'                                   NT    1:36.21  
     1) Boggio, Sky S 20                2) Huemann, Brady N 20            
     3) Diel, Jordan T 24               4) Trelka, Kyle D 20              
                  25.19       52.70 (27.51)     1:15.02 (22.32)     1:36.21 (21.19)
  2 Uw-Milwaukee-WI  'A'                                   NT    1:40.20  
     1) Maxwell, Jeff                   2) Kinney, Josh                   
     3) Kimmitt, Sean                   4) Heitfeld, Collin               
                  25.67       53.71 (28.04)     1:17.78 (24.07)     1:40.20 (22.42)
  3 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            1:36.32    1:41.74  
     1) Sivak, David                    2) Wegehaupt, Tate                
     3) Aguilar, Guillermo              4) Deghi, Russell                 
                  25.81       53.74 (27.93)     1:25.39 (31.65)     1:41.74 (16.35)
  4 Valparaiso University Swimming-IN  'B'                 NT    1:49.73  
     1) Fedde, Kevin                    2) Simons, Travis                 
     3) Harris, Alexander               4) Rudolf, Chris                  
                  28.02       58.63 (30.61)     1:26.08 (27.45)     1:49.73 (23.65)
 
Event 3  Girls 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Dewettering, Karmyn   19 UWM-WI                    NT   11:05.41  
                  29.91     1:02.19 (32.28)     1:35.29 (33.10)     2:08.61 (33.32)
        2:41.89 (33.28)     3:15.13 (33.24)     3:48.73 (33.60)     4:22.15 (33.42)
        4:55.64 (33.49)     5:29.46 (33.82)     6:03.27 (33.81)     6:36.92 (33.65)
        7:10.79 (33.87)     7:44.61 (33.82)     8:18.46 (33.85)     8:52.38 (33.92)
        9:26.35 (33.97)    10:00.34 (33.99)    10:33.66 (33.32)    11:05.41 (31.75)
  2 Lewis, Chloe              18 UWM-WI                    NT   11:16.85  
                  29.82     1:02.12 (32.30)     1:35.24 (33.12)     2:08.88 (33.64)
        2:42.58 (33.70)     3:16.81 (34.23)     3:50.92 (34.11)     4:25.57 (34.65)
        5:00.56 (34.99)     5:35.14 (34.58)     6:09.47 (34.33)     6:43.98 (34.51)
        7:18.56 (34.58)     7:52.79 (34.23)     8:26.69 (33.90)     9:00.61 (33.92)
        9:35.04 (34.43)    10:09.29 (34.25)    10:43.17 (33.88)    11:16.85 (33.68)
  3 Bretl, Andrea                Valpo-IN                  NT   11:32.33  
                  30.39     1:04.17 (33.78)     1:38.97 (34.80)     2:13.41 (34.44)
        2:47.75 (34.34)     3:22.15 (34.40)     3:56.78 (34.63)     4:31.26 (34.48)
        5:06.06 (34.80)     5:41.19 (35.13)     6:16.49 (35.30)     6:51.84 (35.35)
        7:27.07 (35.23)     8:02.46 (35.39)     8:37.76 (35.30)     9:13.22 (35.46)
        9:48.45 (35.23)    10:23.68 (35.23)    10:58.57 (34.89)    11:32.33 (33.76)
  4 Pease, Maggie T           21 UWM-WI                    NT   11:34.71  
                  30.77     1:04.46 (33.69)     1:39.00 (34.54)     2:13.29 (34.29)
        2:48.14 (34.85)     3:22.83 (34.69)     3:57.49 (34.66)     4:32.86 (35.37)
        5:08.23 (35.37)     5:43.45 (35.22)     6:19.01 (35.56)     6:53.69 (34.68)
        7:28.77 (35.08)     8:04.29 (35.52)     8:39.82 (35.53)     9:15.02 (35.20)
        9:50.78 (35.76)    10:26.17 (35.39)    11:00.95 (34.78)    11:34.71 (33.76)
  5 Barnes, Justine              Valpo-IN                  NT   12:11.68  
                  31.32     1:07.27 (35.95)     1:43.61 (36.34)     2:20.78 (37.17)
        2:57.54 (36.76)     3:34.62 (37.08)     4:11.43 (36.81)     4:48.34 (36.91)
        5:25.94 (37.60)     6:03.48 (37.54)     6:40.91 (37.43)     7:17.69 (36.78)
        7:55.23 (37.54)     8:33.07 (37.84)     9:10.22 (37.15)     9:48.02 (37.80)
       10:25.10 (37.08)    11:01.48 (36.38)    11:37.38 (35.90)    12:11.68 (34.30)
  6 Meunier, Katie               Valpo-IN                  NT   12:43.46  
                  33.01     1:09.81 (36.80)     1:47.31 (37.50)     2:25.26 (37.95)
        3:03.38 (38.12)     3:41.67 (38.29)     4:20.02 (38.35)     4:58.78 (38.76)
        5:37.50 (38.72)     6:16.34 (38.84)     6:55.27 (38.93)     7:34.38 (39.11)
        8:13.29 (38.91)     8:52.25 (38.96)     9:31.11 (38.86)    10:10.43 (39.32)
       10:49.72 (39.29)    11:28.35 (38.63)    12:06.22 (37.87)    12:43.46 (37.24)
 
Event 4  Boys 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jenkyns, Chris               UWM-WI                    NT    9:59.28  
                  26.18       54.86 (28.68)     1:24.38 (29.52)     1:53.98 (29.60)
        2:23.93 (29.95)     2:53.89 (29.96)     3:24.00 (30.11)     3:54.47 (30.47)
        4:24.72 (30.25)     4:54.86 (30.14)     5:25.05 (30.19)     5:55.35 (30.30)
        6:25.66 (30.31)     6:56.64 (30.98)     7:27.20 (30.56)     7:57.71 (30.51)
        8:28.58 (30.87)     8:59.54 (30.96)     9:30.01 (30.47)     9:59.28 (29.27)
  2 Diel, Jordan T            24 UWM-WI                    NT   10:21.19  
                  26.22       55.77 (29.55)     1:26.02 (30.25)     1:56.83 (30.81)
        2:27.79 (30.96)     2:58.59 (30.80)     3:29.81 (31.22)     4:00.94 (31.13)
        4:31.80 (30.86)     5:03.70 (31.90)     5:35.51 (31.81)     6:07.00 (31.49)
        6:39.33 (32.33)     7:11.81 (32.48)     7:44.03 (32.22)     8:15.86 (31.83)
        8:47.73 (31.87)     9:19.52 (31.79)     9:51.10 (31.58)    10:21.19 (30.09)
  3 Wise, Greg S              20 UWM-WI                    NT   10:43.87  
                  28.31       58.88 (30.57)     1:29.55 (30.67)     2:00.66 (31.11)
        2:32.41 (31.75)     3:04.12 (31.71)     3:36.27 (32.15)     4:08.72 (32.45)
        4:41.42 (32.70)     5:13.57 (32.15)     5:46.02 (32.45)     6:18.94 (32.92)
        6:51.76 (32.82)     7:25.41 (33.65)     7:59.02 (33.61)     8:31.92 (32.90)
        9:05.49 (33.57)     9:39.02 (33.53)    10:12.13 (33.11)    10:43.87 (31.74)
  4 Harris, Alexander            Valpo-IN                  NT   10:58.80  
                  27.38       57.32 (29.94)     1:28.38 (31.06)     2:00.33 (31.95)
        2:33.12 (32.79)     3:06.38 (33.26)     3:39.80 (33.42)     4:13.29 (33.49)
        4:46.83 (33.54)     5:20.48 (33.65)     5:54.51 (34.03)     6:28.39 (33.88)
        7:02.24 (33.85)     7:36.31 (34.07)     8:10.39 (34.08)     8:44.65 (34.26)
        9:18.66 (34.01)     9:52.21 (33.55)    10:26.13 (33.92)    10:58.80 (32.67)
  5 Booth, Steve                 Valpo-IN                  NT   11:09.03  
                  27.99       59.13 (31.14)     1:31.54 (32.41)     2:04.24 (32.70)
        2:37.23 (32.99)     3:09.96 (32.73)     3:43.26 (33.30)     4:16.83 (33.57)
        4:50.73 (33.90)     5:24.04 (33.31)     5:58.32 (34.28)     6:32.62 (34.30)
        7:06.68 (34.06)     7:41.67 (34.99)     8:16.33 (34.66)     8:51.28 (34.95)
        9:26.81 (35.53)    10:01.40 (34.59)    10:35.67 (34.27)    11:09.03 (33.36)
 
Event 5  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wenger, Danielle E        21 UWM-WI                    NT    1:57.96  
                  27.38       57.24 (29.86)     1:27.40 (30.16)     1:57.96 (30.56)
  2 Cardinal, Randee J        20 UWM-WI                    NT    2:01.15  
                  27.70       58.15 (30.45)     1:29.35 (31.20)     2:01.15 (31.80)
  3 Rebitski, Rachel M        21 UWM-WI                    NT    2:03.63  
                  28.74       59.65 (30.91)     1:31.42 (31.77)     2:03.63 (32.21)
  4 Taubert, Alizabeth           Valpo-IN             2:04.93    2:04.89  
                  28.02       59.35 (31.33)     1:31.84 (32.49)     2:04.89 (33.05)
  5 Ferschl, Stephanie           Valpo-IN             2:08.43    2:06.93  
                  29.32     1:01.46 (32.14)     1:34.02 (32.56)     2:06.93 (32.91)
  6 Meunier, Katie               Valpo-IN                  NT    2:18.11  
                  31.56     1:05.86 (34.30)     1:41.65 (35.79)     2:18.11 (36.46)
 
Event 6  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trelka, Kyle D            20 UWM-WI                    NT    1:47.17  
                  25.55       53.87 (28.32)     1:20.92 (27.05)     1:47.17 (26.25)
  2 Dvorak, David                UWM-WI                    NT    1:47.61  
                  25.72       53.75 (28.03)     1:20.78 (27.03)     1:47.61 (26.83)
  3 Smith, Cris D             20 UWM-WI                    NT    1:49.11  
                  24.69       51.95 (27.26)     1:20.25 (28.30)     1:49.11 (28.86)
  4 Patrick, Thomas              Valpo-IN             1:52.68    1:57.76  
                  26.56       56.41 (29.85)     1:27.40 (30.99)     1:57.76 (30.36)
  5 Simons, Travis               Valpo-IN                  NT    2:06.17  
                  27.52       59.10 (31.58)     1:32.85 (33.75)     2:06.17 (33.32)
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niespodzany, Heidi L      20 UWM-WI                    NT      25.11  
  2 Chapman, Danielle L       20 UWM-WI                    NT      25.47  
  3 Schmidt, Sophia           18 UWM-WI                    NT      25.62  
  4 Rickey, Laura                Valpo-IN               25.89      26.08  
  5 Owen, Erin                   Valpo-IN               26.64      28.23  
  6 Dolly, Helen                 Valpo-IN               29.10      28.63  
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalinowski, Jakub         21 UWM-WI                    NT      21.44  
  2 Schalla, Mike S              UWM-WI                    NT      22.36  
  3 Cox, Alex                    Valpo-IN               23.10      22.44  
  4 Huemann, Brady N          20 UWM-WI                    NT      23.32  
  5 Deghi, Russell               Valpo-IN                  NT      23.43  
  6 Rudolf, Chris                Valpo-IN               24.52      24.20  
 
Event 9  Girls 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beck, Maggi M             20 UWM-WI                    NT    4:41.78  
                  29.22     1:03.46 (34.24)     1:38.47 (35.01)     2:14.03 (35.56)
        2:54.91 (40.88)     3:36.68 (41.77)     4:09.18 (32.50)     4:41.78 (32.60)
  2 Blohm, Emily J            19 UWM-WI                    NT    4:49.05  
                  30.88     1:05.91 (35.03)     1:44.71 (38.80)     2:22.59 (37.88)
        3:02.13 (39.54)     3:42.34 (40.21)     4:16.23 (33.89)     4:49.05 (32.82)
  3 Huth, Brianna             18 UWM-WI                    NT    4:59.04  
                  32.00     1:09.70 (37.70)     1:48.36 (38.66)     2:27.08 (38.72)
        3:07.97 (40.89)     3:48.81 (40.84)     4:24.25 (35.44)     4:59.04 (34.79)
  4 Jarrett, Natalie             Valpo-IN                  NT    5:03.07  
                  31.13     1:07.13 (36.00)     1:46.18 (39.05)     2:25.07 (38.89)
        3:07.03 (41.96)     3:49.88 (42.85)     4:26.88 (37.00)     5:03.07 (36.19)
  5 Bencur, Brittany             Valpo-IN                  NT    5:25.28  
                  33.20     1:14.52 (41.32)     1:57.54 (43.02)     2:39.80 (42.26)
        3:24.78 (44.98)     4:10.70 (45.92)     4:48.90 (38.20)     5:25.28 (36.38)
 
Event 10  Boys 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rahe, Nathan E            21 UWM-WI                    NT    4:22.03  
                  26.95       58.06 (31.11)     1:32.00 (33.94)     2:05.55 (33.55)
        2:42.84 (37.29)     3:20.61 (37.77)     3:51.40 (30.79)     4:22.03 (30.63)
  2 Niesen, Sam                  UWM-WI                    NT    4:24.11  
                  26.97       59.82 (32.85)     1:33.00 (33.18)     2:04.87 (31.87)
        2:44.50 (39.63)     3:23.82 (39.32)     3:55.16 (31.34)     4:24.11 (28.95)
  3 Trimpe, Trevor               Valpo-IN                  NT    4:30.49  
                  27.13       58.79 (31.66)     1:33.90 (35.11)     2:08.54 (34.64)
        2:47.07 (38.53)     3:26.18 (39.11)     3:58.63 (32.45)     4:30.49 (31.86)
  4 Wegehaupt, Tate              Valpo-IN                  NT    4:35.09  
                  26.58       58.63 (32.05)     1:34.93 (36.30)     2:12.29 (37.36)
        2:50.55 (38.26)     3:29.17 (38.62)     4:01.77 (32.60)     4:35.09 (33.32)
  5 Schalla, Mike S              UWM-WI                    NT    4:40.30  
                  26.97     1:00.76 (33.79)     1:39.13 (38.37)     2:17.19 (38.06)
        2:57.79 (40.60)     3:39.90 (42.11)     4:09.22 (29.32)     4:40.30 (31.08)
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wardecke, Sarah N         20 UWM-WI                    NT      59.73  
  2 Gross, Ellie A            21 UWM-WI                    NT    1:01.72  
  3 Whitney, Trinity B           UWM-WI                    NT    1:02.97  
  4 Andracki, Amy                Valpo-IN             1:02.49    1:03.63  
  5 Barnes, Justine              Valpo-IN             1:00.77    1:04.38  
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welchlin, Nathan F        19 UWM-WI                    NT      51.50  
  2 Kimmitt, Sean                UWM-WI                    NT      54.20  
  3 Dvorak, David                UWM-WI                    NT      54.44  
  4 Jones, Ian                   Valpo-IN                  NT    1:00.88  
  5 Harris, Alexander            Valpo-IN                  NT    1:01.03  
  6 Ganzorigt, Toshko            Valpo-IN                  NT    1:10.14  
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Verhulst, Lindsey         18 UWM-WI                    NT      59.53  
                  28.24       59.53 (31.29)                                        
  2 Schmidt, Sophia           18 UWM-WI                    NT    1:01.57  
                  28.38     1:01.57 (33.19)                                        
  3 Owen, Erin                   Valpo-IN               59.25    1:03.63  
                  29.61     1:03.63 (34.02)                                        
  4 Rickey, Laura                Valpo-IN               56.24    1:04.38  
                  30.25     1:04.38 (34.13)                                        
  5 Rebitski, Rachel M        21 UWM-WI                    NT    1:28.67  
                  28.60   1:28.67 (1:00.07)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalinowski, Jakub         21 UWM-WI                    NT      47.85  
                  23.00       47.85 (24.85)                                        
  2 Heraly, Dan J             21 UWM-WI                    NT      48.51  
                  23.12       48.51 (25.39)                                        
  3 Heitfeld, Collin             UWM-WI                    NT      50.45  
                  23.98       50.45 (26.47)                                        
  4 Cox, Alex                    Valpo-IN                  NT      51.95  
                  24.33       51.95 (27.62)                                        
  5 Patrick, Thomas              Valpo-IN               51.02      53.59  
                  25.66       53.59 (27.93)                                        
  6 Rudolf, Chris                Valpo-IN               55.88      54.05  
                  25.20       54.05 (28.85)                                        
 
Event 15  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kuyvenhoven, Mary         18 UWM-WI                    NT    1:02.96  
                  30.28     1:02.96 (32.68)                                        
  2 Jarrett, Natalie             Valpo-IN                  NT    1:03.73  
                  31.02     1:03.73 (32.71)                                        
  3 Dangremond, Shaunna          Valpo-IN             1:01.40    1:04.09  
                  30.67     1:04.09 (33.42)                                        
  4 Schober, Jennifer K       20 UWM-WI                    NT    1:04.68  
                  31.23     1:04.68 (33.45)                                        
  5 Berg, Shea P              19 UWM-WI                    NT    1:04.75  
                  31.85     1:04.75 (32.90)                                        
  6 Dolly, Helen                 Valpo-IN             1:17.28    1:11.98  
                  34.51     1:11.98 (37.47)                                        
 
Event 16  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maxwell, Jeff                UWM-WI                    NT      54.24  
                  26.42       54.24 (27.82)                                        
  2 Sivak, David                 Valpo-IN               52.16      55.37  
                  27.06       55.37 (28.31)                                        
  3 Boggio, Sky S             20 UWM-WI                    NT      55.51  
                  26.55       55.51 (28.96)                                        
  4 Kimmitt, Sean                UWM-WI                    NT      58.05  
                  27.42       58.05 (30.63)                                        
 
Event 17  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taubert, Alizabeth           Valpo-IN                  NT    5:31.01  
  2 Ferschl, Stephanie           Valpo-IN             5:28.49    5:38.26  
  3 Bretl, Andrea                Valpo-IN             5:35.78    5:43.91  
 -- Yanzsa, Ashley M          19 UWM-WI                    NT   X5:17.26  
 -- Beck, Maggi M             20 UWM-WI                    NT   X5:21.32  
 -- Whitney, Trinity B           UWM-WI                    NT   X5:31.00  
 
Event 18  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fedde, Kevin                 Valpo-IN             4:54.29    5:03.94  
                  25.93       55.09 (29.16)     1:25.32 (30.23)     1:55.86 (30.54)
        2:26.65 (30.79)     2:57.69 (31.04)     3:29.10 (31.41)     4:00.28 (31.18)
        4:32.20 (31.92)     5:03.94 (31.74)                                        
  2 Booth, Steve                 Valpo-IN             5:07.08    5:34.54  
                  29.18     1:01.91 (32.73)     1:35.99 (34.08)     2:10.30 (34.31)
        2:44.61 (34.31)     3:18.91 (34.30)     3:53.18 (34.27)     4:27.23 (34.05)
        5:01.02 (33.79)     5:34.54 (33.52)                                        
  3 Jones, Ian                   Valpo-IN                  NT    6:04.48  
                  31.16     1:06.14 (34.98)     1:42.34 (36.20)     2:20.46 (38.12)
        2:58.76 (38.30)     3:36.86 (38.10)     4:13.18 (36.32)     4:50.95 (37.77)
        5:28.61 (37.66)     6:04.48 (35.87)                                        
 -- Smith, Cris D             20 UWM-WI                    NT   X4:50.41  
                  26.35       55.37 (29.02)     1:25.06 (29.69)     1:54.74 (29.68)
        2:23.80 (29.06)     2:53.10 (29.30)     3:22.33 (29.23)     3:51.85 (29.52)
        4:21.94 (30.09)     4:50.41 (28.47)                                        
 -- Sandvold, Caleb J         20 UWM-WI                    NT   X4:56.49  
                  25.63       55.11 (29.48)     1:25.03 (29.92)     1:55.49 (30.46)
        2:25.31 (29.82)     2:54.73 (29.42)     3:24.95 (30.22)     3:55.44 (30.49)
        4:26.36 (30.92)     4:56.49 (30.13)                                        
 -- Green, Evan P             21 UWM-WI                    NT   X4:58.64  
                  26.68       56.64 (29.96)     1:27.54 (30.90)     1:58.58 (31.04)
        2:29.58 (31.00)     2:59.61 (30.03)     3:29.68 (30.07)     4:00.13 (30.45)
        4:29.80 (29.67)     4:58.64 (28.84)                                        
 
Event 19  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andracki, Amy                Valpo-IN             1:08.61    1:11.02  
                  33.01     1:11.02 (38.01)                                        
  2 Dangremond, Shaunna          Valpo-IN                  NT    1:15.33  
                  34.91     1:15.33 (40.42)                                        
  3 Peters, Katrina              Valpo-IN                  NT    1:16.66  
                  36.54     1:16.66 (40.12)                                        
 -- McClellan, Emily          18 UWM-WI                    NT   X1:08.75  
                  32.11     1:08.75 (36.64)                                        
 -- Verhulst, Lindsey         18 UWM-WI                    NT   X1:10.82  
                  34.48     1:10.82 (36.34)                                        
 -- Brittain, Katelyn M       22 UWM-WI                    NT   X1:11.51  
                  34.37     1:11.51 (37.14)                                        
 
Event 20  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wegehaupt, Tate              Valpo-IN                  NT    1:01.41  
                  29.11     1:01.41 (32.30)                                        
  2 Trimpe, Trevor               Valpo-IN             1:01.12    1:02.31  
                  28.92     1:02.31 (33.39)                                        
  3 Ganzorigt, Toshko            Valpo-IN                  NT    1:11.44  
                  32.97     1:11.44 (38.47)                                        
 -- Trelka, Kyle D            20 UWM-WI                    NT   X1:02.00  
                  29.03     1:02.00 (32.97)                                        
 -- Kluczinske, Matt D        21 UWM-WI                    NT   X1:02.41  
                  29.41     1:02.41 (33.00)                                        
 -- Kinney, Josh                 UWM-WI                    NT   X1:02.65  
                  29.27     1:02.65 (33.38)                                        
 
Event 21  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            1:42.94    1:50.00  
     1) Bencur, Brittany                2) Taubert, Alizabeth             
     3) Bretl, Andrea                   4) Barnes, Justine                
                  27.68       55.09 (27.41)     1:22.65 (27.56)     1:50.00 (27.35)
  2 Valparaiso University Swimming-IN  'B'                 NT    1:54.36  
     1) Meunier, Katie                  2) Ferschl, Stephanie             
     3) Peters, Katrina                 4) Owen, Erin                     
                  29.74       57.03 (27.29)     1:25.81 (28.78)     1:54.36 (28.55)
 -- Uw-Milwaukee-WI  'B'                                   NT   X1:40.73  
     1) Gross, Ellie A 21               2) Schmidt, Sophia 18             
     3) Verhulst, Lindsey 18            4) Wardecke, Sarah N 20           
                  25.59       50.99 (25.40)     1:16.63 (25.64)     1:40.73 (24.10)
 -- Uw-Milwaukee-WI  'A'                                   NT   X1:42.12  
     1) Diel, Diana 19                  2) Pliner, Erika 18               
     3) McClellan, Emily 18             4) Chapman, Danielle L 20         
                  24.86       50.42 (25.56)     1:16.52 (26.10)     1:42.12 (25.60)
 
Event 22  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            1:27.87    1:31.09  
     1) Deghi, Russell                  2) Patrick, Thomas                
     3) Sivak, David                    4) Cox, Alex                      
                  23.01       46.68 (23.67)     1:08.39 (21.71)     1:31.09 (22.70)
  2 Valparaiso University Swimming-IN  'B'                 NT    1:40.16  
     1) Simons, Travis                  2) Booth, Steve                   
     3) Aguilar, Guillermo              4) Jones, Ian                     
                  24.82       50.25 (25.43)     1:14.57 (24.32)     1:40.16 (25.59)
 -- Uw-Milwaukee-WI  'A'                                   NT   X1:29.29  
     1) Keele, Sam J 20                 2) Sandvold, Caleb J 20           
     3) Kluczinske, Matt D 21           4) Huemann, Brady N 20            
                  22.43       43.68 (21.25)     1:06.50 (22.82)     1:29.29 (22.79)
 -- Uw-Milwaukee-WI  'B'                                   NT   X1:31.34  
     1) Wise, Greg S 20                 2) Rahe, Nathan E 21              
     3) Kinney, Josh                    4) Boggio, Sky S 20               
                  23.37       46.30 (22.93)     1:09.48 (23.18)     1:31.34 (21.86)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 22                    
 
  1. Uw-Milwaukee                        120   2. Valparaiso University Swimming       77
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 22                     
 
  1. Uw-Milwaukee                        122   2. Valparaiso University Swimming       74