Official Athletic Site of the Valparaiso University Crusaders

Licensed to IUPUI Natatorium - Site License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 1/22/2011 06:37 AM
           IUPUI - VALPO - ST LOUIS  -- Dual Double Meet - 1/21/2011           
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indiana University Purdue Univ-IN  'A'                 NT    1:52.31  
     1) Cato, Katelyn E 19              2) Taylor, Tori L 18              
     3) Bourgeois, Lizzie G 19          4) Hurst, Lindsey N 19            
       29.10  1:01.27  1:27.91  1:52.31                                    
  2 Saint Louis-OZ  'B'                                    NT    1:58.68  
     1) Lorenzi, Ellie M 18             2) Soltys, Hannah 19              
     3) Skelly, Theresa A 18            4) Storm, Allison A 19            
       29.37  1:03.35  1:32.37  1:58.68                                    
  3 Saint Louis-OZ  'A'                                    NT    2:01.39  
     1) Streid, Taylor M 19             2) Adams, Kaitlyn E 21            
     3) Sikora, Sarah 19                4) Hagar, Jordan E 21             
       30.13  1:01.60  1:39.22  2:01.39                                    
  4 Indiana University Purdue Univ-IN  'B'                 NT    2:01.40  
     1) Brown, V C 18                   2) Reed, Holly A 21               
     3) Loftus, Kelly E 18              4) Daily, Katie N 18              
       30.35  1:05.73  1:34.14  2:01.40                                    
 -- Saint Louis-OZ  'C'                                    NT   X2:05.94  
     1) Molloy, Elizabeth E 20          2) Getty, Samantha E 20           
     3) Milewski, Alexa T 20            4) La Suer, Megan 19              
       30.71  1:08.52  1:38.65  2:05.94                                    
 -- Valparaiso University Swimming-IN  'A'            1:50.57         DQ  
     1) Jarrett, Natalie                2) Andracki, Amy                  
     3) Barnes, Justine                 4) Rickey, Laura                  
       28.97  1:00.13  1:28.41       DQ                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saint Louis-OZ  'A'                                    NT    1:37.57  
     1) Sayre, B.J. J 22                2) Brasser, Brian 21              
     3) Butzke, Will J 19               4) Brabbins, Jimmy A 20           
       27.01    51.97  1:15.51  1:37.57                                    
  2 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            1:36.32    1:41.31  
     1) Deghi, Russell                  2) Trimpe, Trevor                 
     3) Wegehaupt, Tate                 4) Burling, Ryan                  
       26.87    54.10  1:18.49  1:41.31                                    
  3 Saint Louis-OZ  'B'                                    NT    1:42.72  
     1) Embrey, Kyle R 20               2) Mandli, Chris 19               
     3) Costigan, Tom J 21              4) Stevenson, Hunter 19           
       26.72    54.58  1:19.83  1:42.72                                    
  4 Valparaiso University Swimming-IN  'B'            1:52.30    1:49.08  
     1) Fedde, Kevin                    2) Ganzorigt, Toshko              
     3) Patrick, Thomas                 4) Simons, Travis                 
       27.85    58.76  1:24.70  1:49.08                                    
  5 Indiana University Purdue Univ-IN  'A'                 NT    1:55.89  
     1) Chiasson, Hunter H 19           2) Fuchs, Andrew W 21             
     3) Heideman, Andrew J 20           4) Fritcha, Tyler                 
       26.69  1:01.23  1:26.57  1:55.89                                    
 -- Indiana University Purdue Univ-IN  'B'                 NT   X1:40.77  
     1) Steurer, Michael J 21           2) Whitaker, Kyle O 19            
     3) McGowan, Tyler A 23             4) Green, Luke R 20               
       25.32    53.15  1:18.22  1:40.77                                    
 -- Saint Louis-OZ  'C'                                    NT   X1:51.86  
     1) Miazga, Tom F 19                2) Kocian, Blake 20               
     3) Navarro, Marco A 19             4) Quinn, Michael M 20            
       33.13  1:01.29  1:29.16  1:51.86                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Taylor B          19 SLU-OZ                    NT   10:52.24  
       29.30  1:01.93  1:34.71  2:07.24  2:39.89  3:12.98  3:45.99  4:19.26
     4:52.52  5:25.73  5:59.06  6:32.15  7:05.60  7:39.15  8:11.71  8:44.74
     9:17.62  9:50.30 10:22.41 10:52.24                                    
  2 Ford, Carrie L            22 Iupui-IN                  NT   11:10.95  
       29.26  1:01.19  1:34.07  2:07.37  2:41.06  3:14.66  3:48.24  4:22.09
     4:56.04  5:30.28  6:04.20  6:38.68  7:13.14  7:47.45  8:21.77  8:55.85
     9:29.97 10:03.52 10:36.75 11:10.95                                    
  3 Broyer, Brittany N        19 Iupui-IN                  NT   11:11.24  
       30.95  1:04.44  1:38.60  2:12.70  2:46.37  3:20.32  3:54.17  4:27.80
     5:01.39  5:35.10  6:08.64  6:42.15  7:16.10  7:50.19  8:24.15  8:57.85
     9:31.62 10:05.04 10:38.44 11:11.24                                    
  4 Schwarz, Jessica          21 SLU-OZ                    NT   11:16.26  
       31.02  1:04.16  1:38.29  2:12.53  2:46.90  3:20.97  3:55.20  4:29.36
     5:03.61  5:37.95  6:12.10  6:46.39  7:20.39  7:54.49  8:28.35  9:02.24
     9:36.16 10:10.20 10:43.85 11:16.26                                    
  5 Bretl, Andrea                Valpo-IN                  NT   11:18.05  
       30.04  1:02.98  1:37.01  2:10.39  2:44.23  3:18.12  3:52.24  4:26.56
     5:00.78  5:35.01  6:09.02  6:43.29  7:17.61  7:52.05  8:26.51  9:00.59
     9:34.99 10:09.65 10:44.31 11:18.05                                    
  6 Peters, Katrina              Valpo-IN                  NT   12:33.43  
       34.01  1:11.39  1:49.99  2:27.98  3:05.94  3:44.14  4:22.53  5:00.42
     5:38.83  6:16.85  6:55.14  7:33.04  8:11.24  8:49.01  9:27.07 10:05.37
    10:43.43 11:20.94 11:57.82 12:33.43                                    
 -- Christensen, Anne M       19 SLU-OZ                    NT  X11:31.89  
       31.09  1:04.71  1:39.02  2:13.49  2:47.99  3:22.82  3:57.48  4:32.50
     5:07.43  5:42.54  6:17.66  6:53.16  7:28.29  8:03.26  8:38.24  9:13.36
     9:48.09 10:22.89 10:57.62 11:31.89                                    
 -- Meunier, Katie               Valpo-IN                  NT  X12:55.00  
       34.17  1:11.27  1:48.96  2:27.03  3:05.87  3:44.79  4:23.59  5:03.03
     5:42.36  6:22.14  7:01.00  7:40.59  8:20.40  8:59.50  9:38.90 10:18.43
    10:57.92 11:36.82 12:15.37 12:55.00                                    
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merlihan, Patrick M       19 SLU-OZ                    NT    9:52.05  
       27.15    56.47  1:26.20  1:56.15  2:25.92  2:55.68  3:25.53  3:55.61
     4:25.68  4:55.64  5:25.63  5:55.54  6:25.46  6:55.28  7:24.91  7:54.46
     8:23.84  8:53.31  9:23.01  9:52.05                                    
  2 McGowan, Tyler A          23 Iupui-IN                  NT    9:53.93  
       26.24    55.53  1:25.35  1:55.09  2:25.00  2:54.97  3:24.85  3:54.84
     4:24.92  4:54.95  5:24.68  5:54.60  6:24.54  6:54.98  7:25.38  7:55.64
     8:25.89  8:56.08  9:25.57  9:53.93                                    
  3 Litzau, Spencer           20 SLU-OZ                    NT    9:54.65  
       27.42    57.44  1:27.91  1:58.37  2:28.91  2:58.83  3:29.25  3:59.38
     4:29.66  5:00.26  5:30.42  6:00.53  6:30.63  6:59.95  7:29.63  7:59.13
     8:28.37  8:57.58  9:26.39  9:54.65                                    
  4 Bretscher, Steven P       21 Iupui-IN                  NT   10:17.66  
       27.47    57.76  1:28.64  1:59.67  2:30.54  3:01.43  3:32.39  4:03.68
     4:34.70  5:06.08  5:37.28  6:08.48  6:40.02  7:11.15  7:42.27  8:13.72
     8:45.11  9:16.32  9:47.37 10:17.66                                    
  5 Aguilar, Guillermo           Valpo-IN                  NT   10:35.51  
       27.99    59.23  1:31.03  2:02.93  2:35.41  3:07.49  3:39.51  4:11.70
     4:43.72  5:15.61  5:47.61  6:19.69  6:51.76  7:24.02  7:56.75  8:29.28
     9:01.47  9:33.76 10:05.45 10:35.51                                    
  6 Harris, Alexander            Valpo-IN                  NT   10:35.65  
       27.81    58.14  1:29.70  2:01.48  2:33.50  3:05.51  3:37.82  4:10.06
     4:42.33  5:14.71  5:47.33  6:19.68  6:51.89  7:24.35  7:56.67  8:29.07
     9:01.22  9:33.25 10:04.81 10:35.65                                    
 -- Booth, Steve                 Valpo-IN                  NT  X11:17.94  
       29.44  1:02.17  1:36.34  2:10.25  2:44.47  3:19.26  3:54.44  4:29.11
     5:03.76  5:38.40  6:13.03  6:47.77  7:21.83  7:56.36  8:30.44  9:04.36
     9:38.10 10:11.75 10:45.62 11:17.94                                    
 -- Embrey, Kyle R            20 SLU-OZ                    NT  X11:22.60  
       28.12    59.65  1:32.53  2:06.12  2:39.86  3:13.53  3:47.81  4:22.55
     4:57.32  5:32.38  6:07.41  6:42.53  7:18.41  7:53.90  8:29.10  9:04.82
     9:40.06 10:15.06 10:49.34 11:22.60                                    
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osterman, Lizzy           18 SLU-OZ                    NT    1:58.28  
       27.05    56.79  1:27.49  1:58.28                                    
  2 Cato, Katelyn E           19 Iupui-IN                  NT    1:58.49  
       27.38    57.39  1:28.04  1:58.49                                    
  3 Kopec, Emily              19 SLU-OZ                    NT    2:00.30  
       27.61    57.94  1:28.98  2:00.30                                    
  4 Rickey, Laura                Valpo-IN                  NT    2:01.88  
       28.50    58.99  1:30.10  2:01.88                                    
  5 Taubert, Alizabeth           Valpo-IN                  NT    2:03.95  
       28.70    59.57  1:31.15  2:03.95                                    
  6 Janda, Amanda N           18 Iupui-IN                  NT    2:06.23  
       29.89  1:01.61  1:34.04  2:06.23                                    
 -- Culver, Molly E           20 SLU-OZ                    NT   X2:02.61  
       28.01    58.69  1:30.46  2:02.61                                    
 -- Huhn, Katlyn A            20 Iupui-IN                  NT   X2:04.07  
       28.12    59.09  1:31.08  2:04.07                                    
 -- Ferschl, Stephanie           Valpo-IN                  NT   X2:04.92  
       29.56  1:01.39  1:33.35  2:04.92                                    
 -- Daily, Katie N            18 Iupui-IN                  NT   X2:07.81  
       29.16  1:01.20  1:34.65  2:07.81                                    
 -- Buchert, Sara M           20 Iupui-IN                  NT   X2:09.00  
       29.84  1:02.94  1:36.04  2:09.00                                    
 -- Watt, Alicia E            21 Iupui-IN                  NT   X2:10.19  
       29.43  1:02.44  1:36.51  2:10.19                                    
 -- Balko, Karen K            21 Iupui-IN                  NT   X2:13.95  
       29.81  1:03.05  1:38.44  2:13.95                                    
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steurer, Michael J        21 Iupui-IN                  NT    1:45.48  
       24.76    50.95  1:18.10  1:45.48                                    
  2 Dahle, Michael D          21 SLU-OZ                    NT    1:46.31  
       25.22    52.44  1:19.51  1:46.31                                    
  3 Green, Luke R             20 Iupui-IN                  NT    1:48.52  
       24.94    51.98  1:19.86  1:48.52                                    
  4 Kelly, Mike T             20 SLU-OZ                    NT    1:49.25  
       24.85    51.81  1:20.14  1:49.25                                    
  5 Patrick, Thomas              Valpo-IN                  NT    1:58.07  
       26.29    55.67  1:26.70  1:58.07                                    
  6 Rudolf, Chris                Valpo-IN                  NT    2:03.17  
                       1:29.97  2:03.17                                    
 -- Costigan, Tom J           21 SLU-OZ                    NT   X2:00.03  
       26.47    56.80  1:28.91  2:00.03                                    
 -- Simons, Travis               Valpo-IN                  NT   X2:07.08  
       27.07    58.85  1:32.78  2:07.08                                    
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hurst, Lindsey N          19 Iupui-IN                  NT      24.87  
  2 Bourgeois, Lizzie G       19 Iupui-IN                  NT      24.92  
  3 Sheridan, Molly C         18 SLU-OZ                    NT      25.02  
  4 Storm, Allison A          19 SLU-OZ                    NT      25.99  
  5 Bencur, Brittany             Valpo-IN                  NT      28.70  
  6 Owen, Erin                   Valpo-IN                  NT      28.71  
 -- Robertson, Katie          21 SLU-OZ                    NT     X26.63  
 -- Barnes, Justine              Valpo-IN                  NT     X27.25  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sivak, David                 Valpo-IN                  NT      21.15  
  2 Sheridan, Stephen T       22 SLU-OZ                    NT      22.26  
  3 Butzke, Will J            19 SLU-OZ                    NT      22.52  
  4 Davis, Josh S             20 Iupui-IN                  NT      22.83  
  5 Cox, Alex                    Valpo-IN                  NT      23.67  
  6 Chiasson, Hunter H        19 Iupui-IN                  NT      24.02  
 -- Brasser, Brian            21 SLU-OZ                    NT     X23.38  
 -- Burling, Ryan                Valpo-IN                  NT     X23.62  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jarrett, Natalie             Valpo-IN                  NT    2:13.27  
       29.54  1:04.01  1:41.28  2:13.27                                    
  2 Streid, Taylor M          19 SLU-OZ                    NT    2:17.37  
       29.08  1:03.64  1:44.99  2:17.37                                    
  3 Dangremond, Shaunna          Valpo-IN                  NT    2:19.21  
                       1:48.86  2:19.21                                    
  4 Taylor, Tori L            18 Iupui-IN                  NT    2:20.90  
       30.43  1:07.07  1:47.66  2:20.90                                    
  5 Loftus, Kelly E           18 Iupui-IN                  NT    2:24.31  
       30.83  1:07.40  1:50.73  2:24.31                                    
  6 Getty, Samantha E         20 SLU-OZ                    NT    2:30.28  
       32.52  1:08.74  1:52.98  2:30.28                                    
 -- Robertson, Sarah             Valpo-IN                  NT   X2:24.30  
       30.75  1:08.14  1:49.08  2:24.30                                    
 -- Milewski, Alexa T         20 SLU-OZ                    NT   X2:30.29  
       31.85  1:09.85  1:53.92  2:30.29                                    
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wegehaupt, Tate              Valpo-IN                  NT    2:01.95  
       26.39    59.82  1:33.49  2:01.95                                    
  2 Whitaker, Kyle O          19 Iupui-IN                  NT    2:02.09  
       26.11    58.44  1:33.60  2:02.09                                    
  3 McGowan, Tyler A          23 Iupui-IN                  NT    2:02.35  
       26.92    58.20  1:34.92  2:02.35                                    
  4 Navarro, Marco A          19 SLU-OZ                    NT    2:06.58  
       28.38  1:00.98  1:37.20  2:06.58                                    
  5 Harris, Alexander            Valpo-IN                  NT    2:08.83  
       28.36  1:03.00  1:38.53  2:08.83                                    
  6 Stevenson, Hunter         19 SLU-OZ                    NT    2:09.13  
       27.00    59.54  1:39.90  2:09.13                                    
 -- Miazga, Tom F             19 SLU-OZ                    NT   X2:40.61  
       35.02  1:12.22  2:04.83  2:40.61                                    
 -- Aguilar, Guillermo           Valpo-IN                  NT        XDQ  
       27.83  1:03.90  1:44.32       DQ                                    
 
Event 11  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NI, Chen                     Iupui-IN                  NT     307.57  
  2 Eltiste, Christiana M     18 SLU-OZ                    NT     235.32  
  3 Coleman, Kelsey A         19 SLU-OZ                    NT     151.57  
 
Event 12  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carmichael, Chad S        21 SLU-OZ                    NT     312.45  
  2 Gauger, Mitchell             Iupui-IN                  NT     288.75  
  3 Hrabovsky, Billy R        20 SLU-OZ                    NT     276.22  
  4 Paster, Ethan             20 SLU-OZ                    NT     234.75  
 
Event 13  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bourgeois, Lizzie G       19 Iupui-IN                  NT    1:00.15  
       28.04  1:00.15                                                      
  2 Sikora, Sarah             19 SLU-OZ                    NT    1:01.67  
       28.51  1:01.67                                                      
  3 Janda, Amanda N           18 Iupui-IN                  NT    1:02.80  
       30.12  1:02.80                                                      
  4 Robertson, Sarah             Valpo-IN                  NT    1:03.47  
       30.50  1:03.47                                                      
  5 Andracki, Amy                Valpo-IN                  NT    1:04.41  
       29.97  1:04.41                                                      
  6 Skelly, Theresa A         18 SLU-OZ                    NT    1:05.12  
       30.21  1:05.12                                                      
 -- Rickey, Laura                Valpo-IN                  NT   X1:04.41  
       30.07  1:04.41                                                      
 -- Getty, Samantha E         20 SLU-OZ                    NT   X1:10.08  
       32.53  1:10.08                                                      
 
Event 14  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sivak, David                 Valpo-IN                  NT      52.32  
       24.45    52.32                                                      
  2 Butzke, Will J            19 SLU-OZ                    NT      52.88  
       24.29    52.88                                                      
  3 McGowan, Tyler A          23 Iupui-IN                  NT      54.04  
       25.31    54.04                                                      
  4 Sheridan, Stephen T       22 SLU-OZ                    NT      55.01  
       25.60    55.01                                                      
  5 Whitaker, Kyle O          19 Iupui-IN                  NT      57.39  
       26.89    57.39                                                      
  6 Rudolf, Chris                Valpo-IN                  NT      59.47  
       27.90    59.47                                                      
 -- Dahle, Michael D          21 SLU-OZ                    NT     X54.15  
       25.96    54.15                                                      
 -- Jones, Ian                   Valpo-IN                  NT   X1:01.86  
       29.06  1:01.86                                                      
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hurst, Lindsey N          19 Iupui-IN                  NT      55.29  
       26.63    55.29                                                      
  2 Sheridan, Molly C         18 SLU-OZ                    NT      55.40  
       27.12    55.40                                                      
  3 Kopec, Emily              19 SLU-OZ                    NT      55.99  
       27.23    55.99                                                      
  4 Taubert, Alizabeth           Valpo-IN                  NT      58.11  
       28.05    58.11                                                      
  5 Bencur, Brittany             Valpo-IN                  NT      59.31  
       28.36    59.31                                                      
  6 Reed, Holly A             21 Iupui-IN                  NT    1:01.20  
       28.40  1:01.20                                                      
 -- Rogers, Taylor B          19 SLU-OZ                    NT     X55.38  
       26.82    55.38                                                      
 -- Barnes, Justine              Valpo-IN                  NT     X58.22  
       28.38    58.22                                                      
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sayre, B.J. J             22 SLU-OZ                    NT      48.58  
       23.39    48.58                                                      
  2 Green, Luke R             20 Iupui-IN                  NT      49.92  
       24.25    49.92                                                      
  3 Davis, Josh S             20 Iupui-IN                  NT      50.01  
       23.88    50.01                                                      
  4 Kocian, Blake             20 SLU-OZ                    NT      51.29  
       24.47    51.29                                                      
  5 Deghi, Russell               Valpo-IN                  NT      51.88  
       24.47    51.88                                                      
  6 Burling, Ryan                Valpo-IN                  NT      53.43  
       25.05    53.43                                                      
 -- Quinn, Michael M          20 SLU-OZ                    NT     X51.64  
       24.83    51.64                                                      
 -- Simons, Travis               Valpo-IN                  NT     X56.47  
       26.62    56.47                                                      
 
Event 17  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cato, Katelyn E           19 Iupui-IN                  NT    1:00.55  
       29.92  1:00.55                                                      
  2 Jarrett, Natalie             Valpo-IN                  NT    1:02.27  
       30.48  1:02.27                                                      
  3 Loftus, Kelly E           18 Iupui-IN                  NT    1:03.46  
       31.20  1:03.46                                                      
  4 Dangremond, Shaunna          Valpo-IN                  NT    1:04.60  
       31.71  1:04.60                                                      
  5 Streid, Taylor M          19 SLU-OZ                    NT    1:05.04  
       30.33  1:05.04                                                      
  6 Molloy, Elizabeth E       20 SLU-OZ                    NT    1:05.17  
       31.69  1:05.17                                                      
 -- Gill, Marissa R           18 SLU-OZ                    NT   X1:04.25  
       31.53  1:04.25                                                      
 -- Brown, V C                18 Iupui-IN                  NT   X1:07.16  
       32.51  1:07.16                                                      
 -- Janda, Amanda N           18 Iupui-IN                  NT   X1:08.70  
       33.56  1:08.70                                                      
 -- Owen, Erin                   Valpo-IN                  NT   X1:15.89  
       35.58  1:15.89                                                      
 
Event 18  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steurer, Michael J        21 Iupui-IN                  NT      53.81  
       26.39    53.81                                                      
  2 Dahle, Michael D          21 SLU-OZ                    NT      54.31  
       26.48    54.31                                                      
  3 Brabbins, Jimmy A         20 SLU-OZ                    NT      54.90  
       26.80    54.90                                                      
  4 Chiasson, Hunter H        19 Iupui-IN                  NT      55.91  
       27.50    55.91                                                      
  5 Fedde, Kevin                 Valpo-IN                  NT      59.56  
       28.65    59.56                                                      
  6 Cox, Alex                    Valpo-IN                  NT    1:00.94  
       29.14  1:00.94                                                      
 -- Costigan, Tom J           21 SLU-OZ                    NT     X57.63  
       27.72    57.63                                                      
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brabbins, Maggie E        19 SLU-OZ                    NT    5:20.35  
       28.74    59.69  1:31.57  2:03.98  2:36.92  3:09.75  3:42.68  4:15.40
     4:48.08  5:20.35                                                      
  2 Osterman, Lizzy           18 SLU-OZ                    NT    5:26.66  
       29.44  1:02.21  1:35.66  2:09.15  2:42.17  3:14.96  3:47.75  4:20.88
     4:54.37  5:26.66                                                      
  3 Ford, Carrie L            22 Iupui-IN                  NT    5:30.67  
       30.23  1:03.34  1:37.16  2:10.98  2:44.57  3:18.53  3:52.11  4:25.41
     4:58.29  5:30.67                                                      
  4 Ferschl, Stephanie           Valpo-IN                  NT    5:31.94  
       30.73  1:03.77  1:37.16  2:10.28  2:43.66  3:17.34  3:51.12  4:25.25
     4:59.25  5:31.94                                                      
  5 Bretl, Andrea                Valpo-IN                  NT    5:35.00  
       30.41  1:04.43  1:38.14  2:12.17  2:45.47  3:19.45  3:53.48  4:27.43
     5:01.31  5:35.00                                                      
  6 Watt, Alicia E            21 Iupui-IN                  NT    5:47.69  
       30.23  1:03.61  1:38.35  2:13.47  2:48.79  3:24.83  4:00.95  4:36.63
     5:12.69  5:47.69                                                      
 -- Huhn, Katlyn A            20 Iupui-IN                  NT   X5:27.02  
       29.54  1:02.03  1:34.87  2:07.66  2:40.62  3:13.77  3:46.99  4:20.36
     4:54.00  5:27.02                                                      
 -- Hagar, Jordan E           21 SLU-OZ                    NT   X5:31.70  
       29.08  1:01.22  1:34.24  2:07.65  2:41.42  3:15.56  3:49.93  4:24.13
     4:58.18  5:31.70                                                      
 -- Buchert, Sara M           20 Iupui-IN                  NT   X5:37.47  
       30.77  1:05.01  1:40.00  2:14.39  2:48.70  3:22.56  3:56.77  4:30.91
     5:04.84  5:37.47                                                      
 -- Daily, Katie N            18 Iupui-IN                  NT   X5:46.48  
       30.69  1:05.74  1:41.33  2:16.65  2:51.90  3:27.19  4:02.25  4:37.47
     5:12.34  5:46.48                                                      
 -- Meunier, Katie               Valpo-IN                  NT   X6:21.63  
       34.41  1:12.41  1:50.77  2:29.46  3:09.00  3:47.95  4:27.10  5:06.08
     5:44.43  6:21.63                                                      
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merlihan, Patrick M       19 SLU-OZ                    NT    4:50.94  
       27.34    56.36  1:25.75  1:55.41  2:25.13  2:54.84  3:23.78  3:53.04
     4:22.04  4:50.94                                                      
  2 Kelly, Mike T             20 SLU-OZ                    NT    4:54.45  
       26.93    56.76  1:26.54  1:56.50  2:25.93  2:55.71  3:25.73  3:55.55
     4:24.99  4:54.45                                                      
  3 Bretscher, Steven P       21 Iupui-IN                  NT    4:58.13  
       27.19    57.21  1:27.95  1:58.73  2:29.34  3:00.13  3:30.29  4:00.19
     4:29.72  4:58.13                                                      
  4 Trimpe, Trevor               Valpo-IN                  NT    5:00.58  
       27.53    57.34  1:28.17  1:58.36  2:28.06  2:57.87  3:28.12  3:58.52
     4:29.66  5:00.58                                                      
  5 Saunders, Andrew G        19 Iupui-IN                  NT    5:10.59  
       27.13    57.59  1:28.80  2:00.49  2:32.08  3:03.80  3:35.20  4:07.22
     4:39.30  5:10.59                                                      
  6 Booth, Steve                 Valpo-IN                  NT    5:26.82  
       28.42  1:00.83  1:33.38  2:06.49  2:39.48  3:12.39  3:45.95  4:19.85
     4:53.25  5:26.82                                                      
 -- Litzau, Spencer           20 SLU-OZ                    NT   X4:52.80  
       26.51    55.49  1:25.30  1:55.09  2:25.19  2:54.93  3:25.00  3:54.49
     4:23.89  4:52.80                                                      
 -- Patrick, Thomas              Valpo-IN                  NT   X5:38.21  
       28.41  1:00.77  1:34.50  2:09.66  2:44.75  3:19.50  3:54.71  4:29.95
     5:04.34  5:38.21                                                      
 
Event 21  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NI, Chen                     Iupui-IN                  NT     302.77  
  2 Eltiste, Christiana M     18 SLU-OZ                    NT     251.92  
  3 Coleman, Kelsey A         19 SLU-OZ                    NT     181.42  
 
Event 22  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carmichael, Chad S        21 SLU-OZ                    NT     315.15  
  2 Gauger, Mitchell             Iupui-IN                  NT     289.57  
  3 Hrabovsky, Billy R        20 SLU-OZ                    NT     279.30  
  4 Paster, Ethan             20 SLU-OZ                    NT     237.37  
 
Event 23  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andracki, Amy                Valpo-IN                  NT    1:09.61  
       32.31  1:09.61                                                      
  2 Adams, Kaitlyn E          21 SLU-OZ                    NT    1:09.95  
       33.61  1:09.95                                                      
  3 Robertson, Sarah             Valpo-IN                  NT    1:13.44  
       35.08  1:13.44                                                      
  4 Taylor, Tori L            18 Iupui-IN                  NT    1:13.49  
       34.28  1:13.49                                                      
  5 Soltys, Hannah            19 SLU-OZ                    NT    1:14.58  
       35.26  1:14.58                                                      
  6 Balko, Karen K            21 Iupui-IN                  NT    1:17.95  
       36.14  1:17.95                                                      
 -- Peters, Katrina              Valpo-IN                  NT   X1:14.61  
       35.89  1:14.61                                                      
 -- La Suer, Megan            19 SLU-OZ                    NT   X1:15.82  
       35.87  1:15.82                                                      
 
Event 24  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brasser, Brian            21 SLU-OZ                    NT      58.43  
       27.23    58.43                                                      
  2 Wegehaupt, Tate              Valpo-IN                  NT    1:00.57  
       28.33  1:00.57                                                      
  3 Whitaker, Kyle O          19 Iupui-IN                  NT    1:01.19  
       29.38  1:01.19                                                      
  4 Heideman, Andrew J        20 Iupui-IN                  NT    1:01.66  
       28.92  1:01.66                                                      
  5 Mandli, Chris             19 SLU-OZ                    NT    1:01.84  
       28.91  1:01.84                                                      
  6 Harris, Alexander            Valpo-IN                  NT    1:07.37  
       31.65  1:07.37                                                      
 -- Kocian, Blake             20 SLU-OZ                    NT   X1:03.29  
       29.71  1:03.29                                                      
 -- Ganzorigt, Toshko            Valpo-IN                  NT   X1:09.33  
       31.86  1:09.33                                                      
 
Event 25  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saint Louis-OZ  'A'                                    NT    1:42.55  
     1) Rogers, Taylor B 19             2) Kopec, Emily 19                
     3) Brabbins, Maggie E 19           4) Sheridan, Molly C 18           
       25.83    51.45  1:16.99  1:42.55                                    
  2 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            1:49.16    1:47.79  
     1) Dangremond, Shaunna             2) Taubert, Alizabeth             
     3) Bretl, Andrea                   4) Bencur, Brittany               
       27.12    54.02  1:21.12  1:47.79                                    
  2 Indiana University Purdue Univ-IN  'A'                 NT    1:47.79  
     1) Reed, Holly A 21                2) Brown, V C 18                  
     3) Huhn, Katlyn A 20               4) Balko, Karen K 21              
       27.89    54.35  1:20.65  1:47.79                                    
  4 Indiana University Purdue Univ-IN  'B'                 NT    1:51.22  
     1) Broyer, Brittany N 19           2) Daily, Katie N 18              
     3) Watt, Alicia E 21               4) Buchert, Sara M 20             
       29.72    56.74  1:24.07  1:51.22                                    
  5 Valparaiso University Swimming-IN  'B'            1:53.97    1:56.37  
     1) Peters, Katrina                 2) Meunier, Katie                 
     3) Owen, Erin                      4) Ferschl, Stephanie             
       29.53  1:04.09  1:28.46  1:56.37                                    
 -- Saint Louis-OZ  'C'                                    NT   X1:50.97  
     1) Coleman, Kelsey A 19            2) Gill, Marissa R 18             
     3) Schwarz, Jessica 21             4) Christensen, Anne M 19         
       29.04    56.17  1:22.92  1:50.97                                    
 -- Saint Louis-OZ  'B'                                    NT         DQ  
     1) Robertson, Katie 21             2) Culver, Molly E 20             
     3) Storm, Allison A 19             4) Lorenzi, Ellie M 18            
       26.77    52.78  1:18.87       DQ                                    
 
Event 26  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saint Louis-OZ  'A'                                    NT    1:28.61  
     1) Sayre, B.J. J 22                2) Kelly, Mike T 20               
     3) Brabbins, Jimmy A 20            4) Sheridan, Stephen T 22         
       22.20    44.84  1:07.04  1:28.61                                    
  2 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            1:29.83    1:31.52  
     1) Deghi, Russell                  2) Trimpe, Trevor                 
     3) Sivak, David                    4) Cox, Alex                      
       23.33    46.49  1:07.94  1:31.52                                    
  3 Indiana University Purdue Univ-IN  'A'                 NT    1:32.11  
     1) Davis, Josh S 20                2) Green, Luke R 20               
     3) Steurer, Michael J 21           4) Saunders, Andrew G 19          
       22.94    45.63  1:08.75  1:32.11                                    
  4 Saint Louis-OZ  'B'                                    NT    1:35.15  
     1) Stevenson, Hunter 19            2) Quinn, Michael M 20            
     3) Navarro, Marco A 19             4) Mandli, Chris 19               
       23.48    46.36  1:10.01  1:35.15                                    
  5 Valparaiso University Swimming-IN  'B'                 NT    1:36.92  
     1) Fedde, Kevin                    2) Aguilar, Guillermo             
     3) Jones, Ian                      4) Rudolf, Chris                  
       23.06    47.85  1:12.84  1:36.92                                    
 -- Saint Louis-OZ  'C'                                    NT   X1:42.19  
     1) Merlihan, Patrick M 19          2) Litzau, Spencer 20             
     3) Embrey, Kyle R 20               4) Miazga, Tom F 19               
       24.67    49.31  1:13.07  1:42.19                                    

W Golf Crusader/Jaguar Challenge Valparaiso, Ind. (The Course at Aberdeen)
Apr 13 2nd/6 (657); 5th/6 (692)
M Golf Bluegrass Invitational Lexington, Ky. (University Club Big Blue Course)
Apr 13 t-6th/13 (895)
Softball Cleveland State 6 8 inn.
Apr 13 Valpo 7
W Tennis Valpo 1 Rochester, Mich.
Apr 13 Oakland 6
M Tennis Valpo 1 Notre Dame, Ind.
Apr 13 #12 Notre Dame 6
W Tennis Valpo 0 Chicago, Ill.
Apr 14 Chicago State 7
M Tennis Valpo 7 Homewood, Ill.
Apr 15 Chicago State 0
Baseball Valpo CCD
Apr 15 Toledo
M Track Cougar Invitational River Forest, Ill.
Apr 17 No Team Score
W Track Cougar Invitational River Forest, Ill.
Apr 17 No Team Score
Baseball Valpo 4 Milwaukee, Wis.
Apr 17 Milwaukee 0
M Tennis Youngstown State 1 Valpo Tennis Complex
Apr 18 Valpo 6
Baseball Valpo 0 Milwaukee, Wis.
Apr 18 Milwaukee 3
Softball Oakland 3 VU Softball Field
Apr 18 Valpo 11
W Tennis Youngstown State 7 Valpo Tennis Complex
Apr 18 Valpo 0
M Golf Wolfpack Spring Open Raleigh, N.C. (Lonnie Poole Golf Course)
Apr 19 CCD
M Track DePaul Invitational Chicago, Ill.
Apr 19 2nd/3 (191)
W Track DePaul Invitational Chicago, Ill.
Apr 19 3rd/5 (82)
W Tennis Cleveland State 7 Valpo Tennis Complex
Apr 19 Valpo 0
Softball Oakland 1 VU Softball Field
Apr 19 Valpo 2
Baseball Valpo 0 Milwaukee, Wis.
Apr 19 Milwaukee 5
Softball Oakland 4 8 inn.
Apr 19 Valpo 2
M Tennis Cleveland State 5 Valpo Tennis Complex
Apr 19 Valpo 2
M Golf Wolfpack Spring Open Raleigh, N.C. (Lonnie Poole Golf Course)
Apr 20 12th/15 (314)
Baseball Kalamazoo 3 Emory G. Bauer Field
Apr 21 Valpo 10
Baseball Ohio Northern 2 Emory G. Bauer Field
Apr 22 Valpo 1
Softball Valpo 3 Macomb, Ill.
Apr 22 Western Illinois 1
Softball Valpo 5 Macomb, Ill.
Apr 22 Western Illinois 4
Softball Valpo Notre Dame, Ind.
Apr 24, 5:00 p.m. #21/21 Notre Dame
W Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 25
M Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 25
W Track Miami (Ohio) Invitational Oxford, Ohio
Apr 25
M Track Miami (Ohio) Invitational Oxford, Ohio
Apr 25
M Tennis Valpo Ann Arbor, Mich.
Apr 25, 2:00 p.m. UIC
Baseball UIC Emory G. Bauer Field
Apr 25, 3:00 p.m. Valpo
M Tennis Valpo Ann Arbor, Mich.
Apr 26, 3:00 p.m. Horizon League Tournament
M Track Miami (Ohio) Invitational Oxford, Ohio
Apr 26
W Track Miami (Ohio) Invitational Oxford, Ohio
Apr 26
M Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 26
W Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 26
Baseball UIC Emory G. Bauer Field
Apr 26, 12:00 p.m. Valpo
Softball Valpo Dayton, Ohio
Apr 26, 12:00 p.m. Wright State
Softball Valpo Dayton, Ohio
Apr 26, 2:00 p.m. Wright State
M Tennis Valpo Ann Arbor, Mich.
Apr 27, 2:00 p.m. Horizon League Tournament
W Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 27
M Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 27
Softball Valpo Dayton, Ohio
Apr 27, 12:00 p.m. Wright State
Baseball UIC Emory G. Bauer Field
Apr 27, 12:00 p.m. Valpo
Baseball Western Michigan Emory G. Bauer Field
Apr 29, 3:00 p.m. Valpo
Softball IUPUI VU Softball Field
Apr 29, 3:00 p.m. Valpo
Softball IUPUI VU Softball Field
Apr 29, 5:00 p.m. Valpo
Baseball Chicago State Emory G. Bauer Field
Apr 30, 3:00 p.m. Valpo
Softball Valpo Bloomington, Ind.
Apr 30, 3:00 p.m. Indiana (resumption of suspended game)
Softball Valpo Bloomington, Ind.
Apr 30, 4:00 p.m. Indiana
W Track Horizon League Outdoor Championships Youngstown, Ohio
May 2
M Track Horizon League Outdoor Championships Youngstown, Ohio
May 2
Baseball Oakland Emory G. Bauer Field
May 2, 3:00 p.m. Valpo
M Track Horizon League Outdoor Championships Youngstown, Ohio
May 3
W Track Horizon League Outdoor Championships Youngstown, Ohio
May 3
Baseball Oakland Emory G. Bauer Field
May 3, 12:00 p.m. Valpo
Softball Valpo Green Bay, Wis.
May 3, 1:00 p.m. Green Bay
Softball Valpo Green Bay, Wis.
May 3, 3:00 p.m. Green Bay