Official Athletic Site of the Valparaiso University Crusaders

Licensed to FAST Tigers            HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 1/23/2011 03:45 PM
                     BUTLER INVITATIONAL  2011 - 1/23/2011                     
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ball State University-IN  'A'                     1:46.10    1:49.87   14  
     1) Saulters, Nikki K 21            2) Vormohr, Cori A 20             
     3) Richter, Haley 18               4) Przybylinski, Mallory A 20     
  2 Xavier University-OH  'A'                              NT    1:50.16    9  
     1) Peglar, Kari 21                 2) Podlaski, Mary 20              
     3) Griffin, Bethanie 21            4) Frigo, Anne M 20               
  2 Xavier University-OH  'C'                              NT    1:50.16    9  
     1) Helland, Anna 19                2) Pohlman, Haley 19              
     3) Wright, Kerry 22                4) Chickerella, Rachel 20         
  4 Ball State University-IN  'B'                     1:52.00    1:51.40    6  
     1) Iglesias, Jackie M 18           2) Wierman, Stacey 18             
     3) Bader, Alanna A 22              4) Miles, Jennifer A 20           
  5 Hillsdale College  'A'                            1:51.66    1:53.42    4  
     1) Leitner, Sarah 19               2) Smith, Katharine 18            
     3) Okonkowski, Linda 21            4) Burt, Lauren 20                
  6 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            1:50.57    1:54.04  
     1) Jarrett, Natalie                2) Andracki, Amy                  
     3) Dangremond, Shaunna             4) Rickey, Laura                  
  7 Hillsdale College  'B'                                 NT    1:54.91  
     1) Remmes, Rebecca 18              2) Wilkinson, Diana 20            
     3) Shilka, Catherine 19            4) Johnson, Hayley 18             
  8 Xavier University-OH  'B'                              NT   x1:55.43  
     1) Raynor, Grace 18                2) Hyde, Natalie 18               
     3) Brotherton, Lynn 19             4) Windemuller, Randi 19          
  9 Butler University-IN  'A'                              NT    1:55.63  
     1) Ring, Kaitie 19                 2) Fidanze, Rosalie 19            
     3) Lambrecht, Lauren 18            4) Brannen, Kathleen 18           
 10 Valparaiso University Swimming-IN  'B'                 NT    2:05.78  
     1) Robertson, Sarah                2) Peters, Katrina                
     3) Barnes, Justine                 4) Owen, Erin                     
 11 Butler University-IN  'B'                              NT    2:16.12  
     1) Girten, Regan 18                2) Platau, Libby 18               
     3) Tschannen, Shelby 18            4) Onstwedder, Jessica 19         
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Xavier University-OH  'A'                              NT    1:35.00   14  
     1) Maxwell, David 20               2) Zennedjian, Michael 20         
     3) Conchuratt, Samuel T 19         4) Mahon, Terence 22              
  2 Ball State University-IN  'A'                          NT    1:36.02   10  
     1) Weber, Mike J 19                2) McNeeley, Gavin L 20           
     3) Krupa, Chris J 21               4) Schroeder, Casey A 21          
  3 Xavier University-OH  'B'                              NT    1:37.81    8  
     1) Thompson, Chad 18               2) Wilson, Chadeau 20             
     3) Morejon, Pablo 19               4) Viglione, Andrew 21            
  4 Ball State University-IN  'B'                          NT    1:40.03    6  
     1) Hale, Tucker M 18               2) Wood, David M 20               
     3) Tharp, Drew W 19                4) DeBrota, Tony E 21             
  5 Xavier University-OH  'C'                              NT   x1:41.27  
     1) O'Hara, Joe 19                  2) Stewart, Rick 20               
     3) Graham, Landon 19               4) Kinney, John 19                
  6 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            1:36.32    1:41.36    4  
     1) Sivak, David                    2) Trimpe, Trevor                 
     3) Wegehaupt, Tate                 4) Fedde, Kevin                   
  7 Xavier University-OH  'D'                              NT   x1:41.89  
     1) Schneider, Dan 20               2) Keirns, Garrett 20             
     3) Roof, John 22                   4) Franke, Michael 21             
  8 Ball State University-IN  'C'                          NT   x1:42.47  
     1) Watters, Cameron W 19           2) Nau, Mark T 20                 
     3) Hostetler, Andrew J 20          4) Morris, Joe M 19               
  9 Valparaiso University Swimming-IN  'B'                 NT    1:44.76  
     1) Hunter, Austin                  2) Simons, Travis                 
     3) Patrick, Thomas                 4) Burling, Ryan                  
 
Event 3  Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cox, Courtney             18 XU-OH                     NT   17:56.45   20  
  2 Jackson, Cheyanne         19 Ball State-IN       18:02.88   18:13.83   17  
  3 Wolfe, Michaela           21 Hillsdale           18:19.00   18:32.53   16  
  4 Imbro, Mackenzie L        20 Ball State-IN       18:18.87   18:34.91   15  
  5 Ferschl, Stephanie           Valpo-IN            18:58.51   18:50.63   14  
  6 Need, Lauren              19 Butler-IN                 NT   18:53.08   13  
  7 Johannsen, Kyle           20 Butler-IN                 NT   19:00.55   12  
  8 Bretl, Andrea                Valpo-IN                  NT   19:20.41   11  
  9 Morrin, Alyssa            20 Hillsdale           19:54.69   20:45.83    9  
 10 Meunier, Katie               Valpo-IN                  NT   22:13.72    7  
 
Event 4  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gordon, David             19 XU-OH                     NT   16:27.72   20  
  2 Golden, Mark C            21 Ball State-IN             NT   16:53.49   17  
  3 Sharp, Steve              20 XU-OH                     NT   17:25.45   16  
  4 Stevens, Nick A           19 Ball State-IN             NT   17:26.87   15  
  5 Booth, Steve                 Valpo-IN            17:59.17   18:39.61   14  
  6 Rudolf, Chris                Valpo-IN                  NT   20:14.36   13  
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peglar, Kari              21 XU-OH                     NT    1:55.08   20  
  2 Bischoff, Jillian R       19 Ball State-IN        1:54.39    1:58.07   17  
  3 Bylsma, Katie M           21 Ball State-IN        1:53.53    1:58.38   16  
  4 Wilkes, Olivia            19 XU-OH                     NT    1:58.75   15  
  5 Okonkowski, Linda         21 Hillsdale            1:55.86    1:58.87   14  
  6 Miller, Mia               19 Ball State-IN        1:59.99    2:00.42   13  
  7 Martin, Jenny             18 XU-OH                     NT    2:01.41   12  
  8 Lamb, Katherine           20 Hillsdale            2:03.57    2:01.72   11  
  9 Brannen, Kathleen         18 Butler-IN                 NT    2:02.42    9  
 10 Ward, Samantha            19 Hillsdale            2:05.72    2:02.54    7  
 11 Rickey, Laura                Valpo-IN             2:02.28    2:02.58    6  
 12 Cox, Courtney             18 XU-OH                     NT    2:02.77    5  
 13 Roberts, Alison           22 Hillsdale            2:05.10    2:03.17    4  
 14 Taubert, Alizabeth           Valpo-IN             2:03.69    2:03.61    3  
 15 Miles, Jennifer A         20 Ball State-IN        2:00.66    2:03.80    2  
 16 Girten, Regan             18 Butler-IN                 NT    2:14.19    1  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Green, Nathan             21 XU-OH                     NT    1:43.43   20  
  2 Zennedjian, Michael       20 XU-OH                     NT    1:45.82   17  
  3 Oaks, Michael S           18 Ball State-IN             NT    1:47.77   16  
  4 Robins, Clifford          20 XU-OH                     NT    1:48.39   15  
  5 Young, Josh W             24 Ball State-IN             NT    1:48.95   14  
  6 Hostetler, Andrew J       20 Ball State-IN             NT    1:49.57   13  
  7 Schneider, Dan            20 XU-OH                     NT    1:51.00   12  
  8 Trimpe, Trevor               Valpo-IN             1:49.34    1:51.32   11  
  9 Gordyan, Ryan J           22 Ball State-IN             NT    1:55.65    9  
 10 Patrick, Thomas              Valpo-IN             1:52.68    1:58.54    7  
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Iglesias, Jackie M        18 Ball State-IN          57.03      59.69   20  
  2 Bader, Alanna A           22 Ball State-IN             NT    1:00.90   17  
  3 Leitner, Sarah            19 Hillsdale                 NT    1:01.18   16  
  4 Hoover, Holly             22 XU-OH                     NT    1:01.43   15  
  5 Hostetler, Sara J         20 Ball State-IN        1:00.62    1:01.52   14  
  6 Remmes, Rebecca           18 Hillsdale            1:00.98    1:01.85   13  
  7 Jarrett, Natalie             Valpo-IN             1:02.21    1:02.08   12  
  8 Raynor, Grace             18 XU-OH                     NT    1:02.15   11  
  9 Kopetsky, Shelli R        20 Ball State-IN        1:02.01    1:02.67    9  
 10 Helland, Anna             19 XU-OH                     NT    1:03.08    7  
 11 Chickerella, Rachel       20 XU-OH                     NT    1:03.15    6  
 12 Ring, Kaitie              19 Butler-IN                 NT    1:05.47    5  
 13 Peltier, Emily            19 Hillsdale            1:05.35    1:06.52    4  
 14 Hogan, Grace              18 Hillsdale            1:07.42    1:06.99    3  
 15 Onstwedder, Jessica       19 Butler-IN                 NT    1:11.39    2  
 16 Fosnot, Alyson            19 Butler-IN                 NT    1:21.68    1  
 -- Gramelspacher, Maria A    22 Ball State-IN             NT   X1:00.24  
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sivak, David                 Valpo-IN               52.16      51.98   20  
  2 Weber, Mike J             19 Ball State-IN             NT      52.73   17  
  3 Maxwell, David            20 XU-OH                     NT      53.60   16  
  4 O'Hara, Joe               19 XU-OH                     NT      55.50   15  
  5 Hale, Tucker M            18 Ball State-IN             NT      55.86   14  
  6 Viglione, Andrew          21 XU-OH                     NT      57.89   13  
  7 Watters, Cameron W        19 Ball State-IN             NT      58.29   12  
  8 Golden, Mark C            21 Ball State-IN             NT      58.36   11  
  9 Kinney, John              19 XU-OH                     NT      59.09    9  
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruehl, Bridgette N        19 Ball State-IN        1:04.12    1:07.10   20  
  2 Podlaski, Mary            20 XU-OH                     NT    1:09.09   17  
  3 Vormohr, Cori A           20 Ball State-IN        1:07.66    1:09.42   16  
  4 Andracki, Amy                Valpo-IN             1:08.61    1:09.44   15  
  5 Ahmad, Sumaiyah           19 Ball State-IN        1:08.80    1:10.21   14  
  6 Frigo, Anne M             20 XU-OH                     NT    1:10.32   13  
  7 Hyde, Natalie             18 XU-OH                     NT    1:11.47   12  
  8 Wilkinson, Diana          20 Hillsdale            1:10.00    1:11.64   11  
  9 Pohlman, Haley            19 XU-OH                     NT    1:11.84    9  
 10 Fidanze, Rosalie          19 Butler-IN                 NT    1:11.93    7  
 11 Smith, Katharine          18 Hillsdale            1:10.25    1:12.80    6  
 12 Roberts, Alison           22 Hillsdale            1:13.58    1:15.96    5  
 13 Peters, Katrina              Valpo-IN             1:16.66    1:16.28    4  
 14 Lutheran, Hannah          20 Hillsdale                 NT    1:19.33    3  
 15 Platau, Libby             18 Butler-IN                 NT    1:28.34    2  
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNeeley, Gavin L         20 Ball State-IN             NT      59.97   20  
  2 Wood, David M             20 Ball State-IN             NT    1:00.20   17  
  3 Wilson, Chadeau           20 XU-OH                     NT    1:00.55   16  
  4 Morris, Joe M             19 Ball State-IN             NT    1:00.60   15  
  5 Stewart, Rick             20 XU-OH                     NT    1:00.73   14  
  6 Wegehaupt, Tate              Valpo-IN               59.95    1:01.03   13  
  7 Nau, Mark T               20 Ball State-IN             NT    1:02.07   12  
  8 Keirns, Garrett           20 XU-OH                     NT    1:02.28   11  
  9 Ness, Jared               20 XU-OH                     NT    1:02.87    9  
 10 Simons, Travis               Valpo-IN             1:06.74    1:06.05    7  
 11 Burling, Ryan                Valpo-IN                  NT    1:06.13    6  
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wisolek, Emily            18 Ball State-IN        2:10.14    2:09.97   20  
  2 Miles, Mallory            19 Ball State-IN        2:10.55    2:10.43   17  
  3 Brotherton, Lynn          19 XU-OH                     NT    2:13.33   16  
  4 Wilkes, Olivia            19 XU-OH                     NT    2:17.91   15  
  5 Wright, Kerry             22 XU-OH                     NT    2:17.94   14  
  6 Barnes, Justine              Valpo-IN             2:11.63    2:18.07   13  
  7 Lambrecht, Lauren         18 Butler-IN                 NT    2:19.56   12  
  8 Young, Chelsey            19 Ball State-IN        2:13.62    2:25.01   11  
  9 Smith, Megan              18 Hillsdale            2:33.97    2:32.88    9  
 10 Brinkman, Annemarie       19 Hillsdale            2:35.27    2:34.52    7  
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krupa, Chris J            21 Ball State-IN             NT    1:55.65   20  
  2 Conchuratt, Samuel T      19 XU-OH                     NT    1:55.77   17  
  3 Graham, Landon            19 XU-OH                     NT    1:58.47   16  
  4 Roof, John                22 XU-OH                     NT    1:58.58   15  
  5 Tharp, Drew W             19 Ball State-IN             NT    2:02.04   14  
  6 DeBrota, Tony E           21 Ball State-IN             NT    2:02.31   13  
  7 Aguilar, Guillermo           Valpo-IN             2:08.72    2:03.11   12  
  8 Nolan, John               22 XU-OH                     NT    2:08.67   11  
  9 Jones, Ian                   Valpo-IN                  NT    2:25.00    9  
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Griffin, Bethanie         21 XU-OH                     NT      24.28   20  
  2 Przybylinski, Mallory A   20 Ball State-IN          24.15      24.72   17  
  3 Saulters, Nikki K         21 Ball State-IN          24.26      25.14   16  
  4 Miller, Mia               19 Ball State-IN          24.09      25.28   15  
  5 Bowen, Betsy A            18 Ball State-IN          24.61      25.31   13.5
  5 Reynolds, Lakenn          19 XU-OH                     NT      25.31   13.5
  7 Burt, Lauren              20 Hillsdale              24.60      25.71   12  
  8 Ward, Samantha            19 Hillsdale              25.75      26.02   11  
  9 Windemuller, Randi        19 XU-OH                     NT      26.03    9  
 10 Bencur, Brittany             Valpo-IN               27.68      26.87    7  
 11 Hayhow, Lauren            19 XU-OH                     NT      27.15    6  
 12 Birrer, Molly             19 Hillsdale                 NT      27.28    5  
 13 Johnson, Alison           18 Hillsdale              26.77      27.31    4  
 14 Girten, Regan             18 Butler-IN                 NT      27.66    3  
 15 Owen, Erin                   Valpo-IN               26.64      28.76    2  
 16 Meunier, Katie               Valpo-IN               29.74      29.58    1  
 17 Platau, Libby             18 Butler-IN                 NT      30.73  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schroeder, Casey A        21 Ball State-IN             NT      21.66   20  
  2 Mahon, Terence            22 XU-OH                     NT      21.84   17  
  3 Morejon, Pablo            19 XU-OH                     NT      22.06   16  
  4 Young, Josh W             24 Ball State-IN             NT      22.56   15  
  5 Franke, Michael           21 XU-OH                     NT      22.78   14  
  6 Oaks, Michael S           18 Ball State-IN             NT      23.05   13  
  7 Knight, Andrew            22 XU-OH                     NT      23.43   12  
  8 Cox, Alex                    Valpo-IN               22.44      23.45   11  
  9 Deghi, Russell               Valpo-IN               22.98      23.69    9  
 10 Ganzorigt, Toshko            Valpo-IN               26.68      25.94    7  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Riordan, Christina        21 Ball State-IN         268.80     267.00   20  
  2 Adams, Whitney            21 Ball State-IN         262.77     257.20   17  
  3 Elzinga, Jessica          22 Ball State-IN         237.95     242.40   16  
  4 Grissom, Natalie          20 Ball State-IN         219.25     216.00   15  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Behrle, Chris J           22 Ball State-IN             NT     222.35   20  
  2 Whited, Jeremy D          21 Ball State-IN             NT     191.75   17  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richter, Haley            18 Ball State-IN          53.16      53.37   20  
  2 Frigo, Anne M             20 XU-OH                     NT      54.88   17  
  3 Bischoff, Jillian R       19 Ball State-IN          52.59      55.26   16  
  4 Bowen, Betsy A            18 Ball State-IN          53.45      55.45   15  
  5 Lamb, Katherine           20 Hillsdale              55.58      55.46   14  
  6 Reynolds, Lakenn          19 XU-OH                     NT      55.82   13  
  7 Vormohr, Cori A           20 Ball State-IN          58.04      56.26   12  
  8 Windemuller, Randi        19 XU-OH                     NT      56.59   11  
  9 Roberts, Alison           22 Hillsdale              56.08      56.71    9  
 10 Chickerella, Rachel       20 XU-OH                     NT      56.96    7  
 11 Johnson, Alison           18 Hillsdale              57.67      58.38    6  
 12 Ferschl, Stephanie           Valpo-IN                  NT      59.29    5  
 13 Bencur, Brittany             Valpo-IN               59.70    1:00.05    4  
 14 Johannsen, Kyle           20 Butler-IN                 NT    1:00.78    3  
 15 Smith, Megan              18 Hillsdale              59.29    1:01.76    2  
 16 Owen, Erin                   Valpo-IN               59.25    1:02.99    1  
 17 Onstwedder, Jessica       19 Butler-IN                 NT    1:05.56  
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Green, Nathan             21 XU-OH                     NT      46.75   20  
  2 Schroeder, Casey A        21 Ball State-IN             NT      47.76   17  
  3 Mahon, Terence            22 XU-OH                     NT      47.84   16  
  4 Morejon, Pablo            19 XU-OH                     NT      48.87   15  
  5 Young, Josh W             24 Ball State-IN             NT      48.93   14  
  6 Oaks, Michael S           18 Ball State-IN             NT      49.50   13  
  7 Deghi, Russell               Valpo-IN               51.90      52.17   12  
  8 Cox, Alex                    Valpo-IN               51.46      52.41   11  
  9 Burling, Ryan                Valpo-IN                  NT      52.94    9  
 10 Kinney, John              19 XU-OH                     NT      54.55    7  
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peglar, Kari              21 XU-OH                     NT    2:05.93   20  
  2 Wisolek, Emily            18 Ball State-IN        2:07.68    2:10.59   17  
  3 Bader, Alanna A           22 Ball State-IN             NT    2:11.67   16  
  4 Leitner, Sarah            19 Hillsdale            2:16.49    2:11.99   15  
  5 Saulters, Nikki K         21 Ball State-IN             NT    2:12.54   14  
  6 Hoover, Holly             22 XU-OH                     NT    2:13.38   13  
  7 Kopetsky, Shelli R        20 Ball State-IN        2:13.46    2:16.28   12  
  8 Raynor, Grace             18 XU-OH                     NT    2:16.29   11  
  9 Brannen, Kathleen         18 Butler-IN                 NT    2:17.30    9  
 10 Dangremond, Shaunna          Valpo-IN             2:12.26    2:18.40    7  
 11 Hayhow, Lauren            19 XU-OH                     NT    2:19.38    6  
 12 Remmes, Rebecca           18 Hillsdale            2:11.08    2:19.96    5  
 13 Hogan, Grace              18 Hillsdale            2:28.52    2:27.57    4  
 14 Girten, Regan             18 Butler-IN                 NT    2:29.43    3  
 15 Lutheran, Hannah          20 Hillsdale            2:30.71    2:31.07    2  
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Chad            18 XU-OH                     NT    1:54.03   20  
  2 Maxwell, David            20 XU-OH                     NT    1:55.45   17  
  3 Weber, Mike J             19 Ball State-IN             NT    1:56.65   16  
  4 Robins, Clifford          20 XU-OH                     NT    1:59.97   15  
  5 Hostetler, Andrew J       20 Ball State-IN             NT    2:01.37   14  
  6 O'Hara, Joe               19 XU-OH                     NT    2:02.76   13  
  7 Watters, Cameron W        19 Ball State-IN             NT    2:05.50   12  
  8 Hale, Tucker M            18 Ball State-IN             NT    2:06.29   11  
  9 Hunter, Austin               Valpo-IN                  NT    2:10.80    9  
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Podlaski, Mary            20 XU-OH                     NT    2:27.01   20  
  2 Ruehl, Bridgette N        19 Ball State-IN        2:17.12    2:27.30   17  
  3 Hyde, Natalie             18 XU-OH                     NT    2:31.75   16  
  4 Wierman, Stacey           18 Ball State-IN        2:27.69    2:33.50   15  
  5 Shilka, Catherine         19 Hillsdale            2:37.62    2:35.62   14  
  6 Ahmad, Sumaiyah           19 Ball State-IN        2:30.57    2:35.64   13  
  7 Pohlman, Haley            19 XU-OH                     NT    2:35.80   12  
  8 Robertson, Sarah             Valpo-IN             2:40.38    2:37.17   11  
  9 Andracki, Amy                Valpo-IN             2:32.67    2:39.56    9  
 10 Wilkinson, Diana          20 Hillsdale            2:35.18    2:40.80    7  
 11 Peters, Katrina              Valpo-IN             2:43.70    2:42.15    6  
 12 Fosnot, Alyson            19 Butler-IN                 NT    3:04.07    5  
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNeeley, Gavin L         20 Ball State-IN             NT    2:12.06   20  
  2 Morris, Joe M             19 Ball State-IN             NT    2:14.66   17  
  3 Wilson, Chadeau           20 XU-OH                     NT    2:15.18   16  
  4 Wood, David M             20 Ball State-IN             NT    2:15.70   15  
  5 Wegehaupt, Tate              Valpo-IN             2:12.86    2:16.43   14  
  6 Nau, Mark T               20 Ball State-IN             NT    2:17.10   13  
  7 Trimpe, Trevor               Valpo-IN             2:14.66    2:18.50   12  
  8 Franke, Michael           21 XU-OH                     NT    2:19.56   11  
  9 Harris, Alexander            Valpo-IN             2:23.84    2:20.83    9  
 10 Keirns, Garrett           20 XU-OH                     NT    2:20.90    7  
 11 Sharp, Steve              20 XU-OH                     NT    2:27.12    6  
 -- Ganzorigt, Toshko            Valpo-IN             2:43.86   X2:34.57  
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cox, Courtney             18 XU-OH                     NT    5:13.82   20  
  2 Jackson, Cheyanne         19 Ball State-IN        5:12.68    5:17.96   17  
  3 Wilkes, Olivia            19 XU-OH                     NT    5:18.49   16  
  4 Martin, Jenny             18 XU-OH                     NT    5:19.62   15  
  5 Bylsma, Katie M           21 Ball State-IN             NT    5:21.16   14  
  6 Gramelspacher, Maria A    22 Ball State-IN        5:12.40    5:26.19   13  
  7 Taubert, Alizabeth           Valpo-IN             5:31.01    5:27.09   12  
  8 Peltier, Emily            19 Hillsdale                 NT    5:35.92   11  
  9 Bretl, Andrea                Valpo-IN             5:35.78    5:36.06    9  
 10 Birrer, Molly             19 Hillsdale            5:43.90    5:48.26    7  
 11 Barnes, Justine              Valpo-IN             5:35.93    5:50.01    6  
 12 Fidanze, Rosalie          19 Butler-IN                 NT    5:58.22    5  
 13 Onstwedder, Jessica       19 Butler-IN                 NT    6:03.07    4  
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Green, Nathan             21 XU-OH                     NT    4:43.10   20  
  2 Gordon, David             19 XU-OH                     NT    4:50.27   17  
  3 Stevens, Nick A           19 Ball State-IN             NT    4:53.54   16  
  4 Roof, John                22 XU-OH                     NT    4:56.25   15  
  5 Golden, Mark C            21 Ball State-IN             NT    4:57.93   14  
  6 Schneider, Dan            20 XU-OH                     NT    4:59.27   13  
  7 Gordyan, Ryan J           22 Ball State-IN             NT    5:09.81   12  
  8 Booth, Steve                 Valpo-IN             5:07.08    5:29.70   11  
  9 Rudolf, Chris                Valpo-IN                  NT    5:48.82    9  
 10 Simons, Travis               Valpo-IN                  NT    5:56.41    7  
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richter, Haley            18 Ball State-IN          56.25      57.57   20  
  2 Griffin, Bethanie         21 XU-OH                     NT      58.16   17  
  3 Bader, Alanna A           22 Ball State-IN          57.89      58.33   16  
  4 Hostetler, Sara J         20 Ball State-IN          57.99      59.84   15  
  5 Brotherton, Lynn          19 XU-OH                     NT    1:01.04   14  
  6 Reynolds, Lakenn          19 XU-OH                     NT    1:01.24   13  
  7 Bowen, Betsy A            18 Ball State-IN             NT    1:01.27   12  
  8 Windemuller, Randi        19 XU-OH                     NT    1:02.35   11  
  9 Shilka, Catherine         19 Hillsdale            1:00.14    1:02.56    9  
 10 Burt, Lauren              20 Hillsdale                 NT    1:02.78    7  
 11 Johnson, Hayley           18 Hillsdale            1:05.57    1:03.81    6  
 12 Bencur, Brittany             Valpo-IN                  NT    1:07.07    5  
 13 Smith, Megan              18 Hillsdale            1:03.88    1:07.95    4  
 14 Need, Lauren              19 Butler-IN                 NT    1:09.24    3  
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krupa, Chris J            21 Ball State-IN             NT      50.79   20  
  2 Conchuratt, Samuel T      19 XU-OH                     NT      51.79   17  
  3 DeBrota, Tony E           21 Ball State-IN             NT      53.84   16  
  4 Tharp, Drew W             19 Ball State-IN             NT      54.45   15  
  5 Maxwell, David            20 XU-OH                     NT      54.55   14  
  6 Nolan, John               22 XU-OH                     NT      55.71   13  
  7 Aguilar, Guillermo           Valpo-IN               56.72      57.77   12  
  8 Patrick, Thomas              Valpo-IN               57.02      58.59   11  
  9 Knight, Andrew            22 XU-OH                     NT    1:00.44    9  
 10 Jones, Ian                   Valpo-IN             1:00.34    1:02.65    7  
 
Event 27  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grissom, Natalie          20 Ball State-IN         226.05     220.00   20  
  2 Elzinga, Jessica          22 Ball State-IN         247.25     210.00   17  
  3 Adams, Whitney            21 Ball State-IN         301.10     180.00   16  
  4 Riordan, Christina        21 Ball State-IN         295.30     175.00   15  
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whited, Jeremy D          21 Ball State-IN             NT     200.40   20  
  2 Behrle, Chris J           22 Ball State-IN             NT     191.75   17  
 
Event 29  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miles, Mallory            19 Ball State-IN        4:30.37    4:37.28   20  
  2 Podlaski, Mary            20 XU-OH                     NT    4:39.83   17  
  3 Okonkowski, Linda         21 Hillsdale                 NT    4:44.07   16  
  4 Martin, Jenny             18 XU-OH                     NT    4:46.54   15  
  5 Imbro, Mackenzie L        20 Ball State-IN        4:46.27    4:49.41   14  
  6 Wright, Kerry             22 XU-OH                     NT    4:49.94   13  
  7 Wierman, Stacey           18 Ball State-IN        4:46.61    4:51.80   12  
  8 Jarrett, Natalie             Valpo-IN             5:03.07    4:52.37   11  
  9 Young, Chelsey            19 Ball State-IN        4:44.90    4:53.65    9  
 10 Lambrecht, Lauren         18 Butler-IN                 NT    4:54.38    7  
 11 Robertson, Sarah             Valpo-IN             5:07.48    5:02.43    6  
 12 Ring, Kaitie              19 Butler-IN                 NT    5:04.05    5  
 13 Smith, Katharine          18 Hillsdale                 NT    5:06.37    4  
 14 Ferschl, Stephanie           Valpo-IN                  NT    5:13.90    3  
 15 Brinkman, Annemarie       19 Hillsdale                 NT    5:24.14    2  
 16 Fosnot, Alyson            19 Butler-IN                 NT    5:50.98    1  
 
Event 30  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zennedjian, Michael       20 XU-OH                     NT    4:06.58   20  
  2 Thompson, Chad            18 XU-OH                     NT    4:07.89   17  
  3 Sivak, David                 Valpo-IN             4:12.28    4:09.21   16  
  4 Ness, Jared               20 XU-OH                     NT    4:13.89   15  
  5 Graham, Landon            19 XU-OH                     NT    4:22.67   14  
  6 Hostetler, Andrew J       20 Ball State-IN             NT    4:24.44   13  
  7 Harris, Alexander            Valpo-IN                  NT    4:34.42   12  
  8 Hale, Tucker M            18 Ball State-IN             NT    4:37.61   11  
  9 Morris, Joe M             19 Ball State-IN             NT    4:41.24    9  
 10 Watters, Cameron W        19 Ball State-IN             NT    4:44.61    7  
 
Event 31  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ball State University-IN  'A'                     3:29.03    3:36.94   14  
     1) Wisolek, Emily 18               2) Richter, Haley 18              
     3) Miller, Mia 19                  4) Bylsma, Katie M 21             
  2 Xavier University-OH  'A'                              NT    3:37.32   10  
     1) Griffin, Bethanie 21            2) Peglar, Kari 21                
     3) Reynolds, Lakenn 19             4) Raynor, Grace 18               
  3 Hillsdale College  'A'                            3:41.57    3:41.13    8  
     1) Leitner, Sarah 19               2) Lamb, Katherine 20             
     3) Burt, Lauren 20                 4) Johnson, Hayley 18             
  4 Xavier University-OH  'B'                              NT    3:43.90    6  
     1) Brotherton, Lynn 19             2) Wilkes, Olivia 19              
     3) Helland, Anna 19                4) Frigo, Anne M 20               
  5 Ball State University-IN  'B'                     3:35.00    3:46.38    4  
     1) Bowen, Betsy A 18               2) Gramelspacher, Maria A 22      
     3) Miles, Jennifer A 20            4) Bischoff, Jillian R 19         
  6 Hillsdale College  'B'                                 NT    3:49.27  
     1) Ward, Samantha 19               2) Roberts, Alison 22             
     3) Shilka, Catherine 19            4) Johnson, Alison 18             
  7 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            3:52.90    3:51.44  
     1) Rickey, Laura                   2) Dangremond, Shaunna            
     3) Taubert, Alizabeth              4) Bretl, Andrea                  
  8 Xavier University-OH  'C'                              NT   x3:52.05  
     1) Hoover, Holly 22                2) Hayhow, Lauren 19              
     3) Wright, Kerry 22                4) Chickerella, Rachel 20         
  9 Butler University-IN  'A'                              NT    3:56.41  
     1) Brannen, Kathleen 18            2) Need, Lauren 19                
     3) Fidanze, Rosalie 19             4) Lambrecht, Lauren 18           
 
Event 32  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Xavier University-OH  'A'                              NT    3:09.44   14  
     1) Mahon, Terence 22               2) Zennedjian, Michael 20         
     3) Conchuratt, Samuel T 19         4) Green, Nathan 21               
  2 Ball State University-IN  'A'                          NT    3:10.01   10  
     1) McNeeley, Gavin L 20            2) Krupa, Chris J 21              
     3) Weber, Mike J 19                4) Schroeder, Casey A 21          
  3 Xavier University-OH  'B'                              NT    3:19.38    8  
     1) Viglione, Andrew 21             2) Franke, Michael 21             
     3) Kinney, John 19                 4) Morejon, Pablo 19              
  4 Ball State University-IN  'B'                          NT    3:21.15    6  
     1) Wood, David M 20                2) Oaks, Michael S 18             
     3) Stevens, Nick A 19              4) Young, Josh W 24               
  5 Xavier University-OH  'C'                              NT   x3:23.18  
     1) Robins, Clifford 20             2) Schneider, Dan 20              
     3) Thompson, Chad 18               4) Graham, Landon 19              
  6 Xavier University-OH  'D'                              NT   x3:23.34  
     1) Keirns, Garrett 20              2) Knight, Andrew 22              
     3) O'Hara, Joe 19                  4) Stewart, Rick 20               
  7 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            3:11.42    3:26.20    4  
     1) Fedde, Kevin                    2) Deghi, Russell                 
     3) Rudolf, Chris                   4) Cox, Alex                      
  8 Valparaiso University Swimming-IN  'B'                 NT    3:49.06  
     1) Booth, Steve                    2) Harris, Alexander              
     3) Ganzorigt, Toshko               4) Jones, Ian                     
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 32                    
 
  1. Ball State University             802.5   2. Xavier University                 586.5
  3. Hillsdale College                   326   4. Valparaiso University Swimming      190
  5. Butler University                   112                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 32                     
 
  1. Xavier University                   712   2. Ball State University               698
  3. Valparaiso University Swimming      308                                             

W Golf Crusader/Jaguar Challenge Valparaiso, Ind. (The Course at Aberdeen)
Apr 13 2nd/6 (657); 5th/6 (692)
M Golf Bluegrass Invitational Lexington, Ky. (University Club Big Blue Course)
Apr 13 t-6th/13 (895)
Softball Cleveland State 6 8 inn.
Apr 13 Valpo 7
W Tennis Valpo 1 Rochester, Mich.
Apr 13 Oakland 6
M Tennis Valpo 1 Notre Dame, Ind.
Apr 13 #12 Notre Dame 6
W Tennis Valpo 0 Chicago, Ill.
Apr 14 Chicago State 7
M Tennis Valpo 7 Homewood, Ill.
Apr 15 Chicago State 0
Baseball Valpo CCD
Apr 15 Toledo
M Track Cougar Invitational River Forest, Ill.
Apr 17 No Team Score
W Track Cougar Invitational River Forest, Ill.
Apr 17 No Team Score
Baseball Valpo 4 Milwaukee, Wis.
Apr 17 Milwaukee 0
M Tennis Youngstown State 1 Valpo Tennis Complex
Apr 18 Valpo 6
Baseball Valpo 0 Milwaukee, Wis.
Apr 18 Milwaukee 3
Softball Oakland 3 VU Softball Field
Apr 18 Valpo 11
W Tennis Youngstown State 7 Valpo Tennis Complex
Apr 18 Valpo 0
M Golf Wolfpack Spring Open Raleigh, N.C. (Lonnie Poole Golf Course)
Apr 19 CCD
M Track DePaul Invitational Chicago, Ill.
Apr 19 2nd/3 (191)
W Track DePaul Invitational Chicago, Ill.
Apr 19 3rd/5 (82)
W Tennis Cleveland State 7 Valpo Tennis Complex
Apr 19 Valpo 0
Softball Oakland 1 VU Softball Field
Apr 19 Valpo 2
Baseball Valpo 0 Milwaukee, Wis.
Apr 19 Milwaukee 5
Softball Oakland 4 8 inn.
Apr 19 Valpo 2
M Tennis Cleveland State 5 Valpo Tennis Complex
Apr 19 Valpo 2
M Golf Wolfpack Spring Open Raleigh, N.C. (Lonnie Poole Golf Course)
Apr 20 12th/15 (314)
Baseball Kalamazoo 3 Emory G. Bauer Field
Apr 21 Valpo 10
Baseball Ohio Northern 2 Emory G. Bauer Field
Apr 22 Valpo 1
Softball Valpo 3 Macomb, Ill.
Apr 22 Western Illinois 1
Softball Valpo 5 Macomb, Ill.
Apr 22 Western Illinois 4
Softball Valpo Notre Dame, Ind.
Apr 24, 5:00 p.m. Notre Dame
W Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 25
M Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 25
W Track Miami (Ohio) Invitational Oxford, Ohio
Apr 25
M Track Miami (Ohio) Invitational Oxford, Ohio
Apr 25
M Tennis Valpo Ann Arbor, Mich.
Apr 25, 2:00 p.m. UIC
Baseball UIC Emory G. Bauer Field
Apr 25, 3:00 p.m. Valpo
M Tennis Valpo Ann Arbor, Mich.
Apr 26, 3:00 p.m. Horizon League Tournament
M Track Miami (Ohio) Invitational Oxford, Ohio
Apr 26
W Track Miami (Ohio) Invitational Oxford, Ohio
Apr 26
M Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 26
W Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 26
Baseball UIC Emory G. Bauer Field
Apr 26, 12:00 p.m. Valpo
Softball Valpo Dayton, Ohio
Apr 26, 12:00 p.m. Wright State
Softball Valpo Dayton, Ohio
Apr 26, 2:00 p.m. Wright State
M Tennis Valpo Ann Arbor, Mich.
Apr 27, 2:00 p.m. Horizon League Tournament
W Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 27
M Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 27
Softball Valpo Dayton, Ohio
Apr 27, 12:00 p.m. Wright State
Baseball UIC Emory G. Bauer Field
Apr 27, 12:00 p.m. Valpo
Baseball Western Michigan Emory G. Bauer Field
Apr 29, 3:00 p.m. Valpo
Softball IUPUI VU Softball Field
Apr 29, 3:00 p.m. Valpo
Softball IUPUI VU Softball Field
Apr 29, 5:00 p.m. Valpo
Baseball Chicago State Emory G. Bauer Field
Apr 30, 3:00 p.m. Valpo
Softball Valpo Bloomington, Ind.
Apr 30, 3:00 p.m. Indiana (resumption of suspended game)
Softball Valpo Bloomington, Ind.
Apr 30, 4:00 p.m. Indiana
W Track Horizon League Outdoor Championships Youngstown, Ohio
May 2
M Track Horizon League Outdoor Championships Youngstown, Ohio
May 2
Baseball Oakland Emory G. Bauer Field
May 2, 3:00 p.m. Valpo
M Track Horizon League Outdoor Championships Youngstown, Ohio
May 3
W Track Horizon League Outdoor Championships Youngstown, Ohio
May 3
Baseball Oakland Emory G. Bauer Field
May 3, 12:00 p.m. Valpo
Softball Valpo Green Bay, Wis.
May 3, 1:00 p.m. Green Bay
Softball Valpo Green Bay, Wis.
May 3, 3:00 p.m. Green Bay