ValpoAthletics.com

Licensed to IUPUI Natatorium - Site License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 11/8/2013 08:36 PM
                      IUPUI - VALPO - BUTLER - 11/8/2013                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indiana University Purdue Univ-IN  'A'                 NT    1:48.46  
     1) Laird, Lexi L 20                2) Klueh, Mary E 20               
     3) Bradford, Madeline M 18         4) Grove, Brittani A 19           
       26.66    30.63    26.53    24.64                                    
  2 Indiana University Purdue Univ-IN  'B'                 NT    1:53.03  
     1) Rozow, Sarah A 20               2) Trout, Natalie E 20            
     3) Wade, Karyn A 19                4) Brown, Alvina C 21             
       28.15    32.42    27.68    24.78                                    
  3 Butler University-IN  'A'                              NT    1:53.45  
     1) Ring, Kaitie E 21               2) Wagner, Amanda E 20            
     3) Gosnell, Audrey 18              4) Butkus, Claire E 18            
       29.53    31.79    26.82    25.31                                    
  4 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            1:50.57    1:57.61  
     1) Lightner, Ciara L 19            2) Cannon, Makenna A 20           
     3) Knop, Lauren N 20               4) Trimpe, Emily 18               
       29.09    33.80    28.63    26.09                                    
  5 Butler University-IN  'B'                              NT    1:58.27  
     1) Cutler, Abby 19                 2) Cerajewski, Mary 18            
     3) Pena, Genevieve L 18            4) Heimark, Helen A 19            
       30.82    33.24    28.80    25.41                                    
  6 Valparaiso University Swimming-IN  'B'                 NT    2:10.89  
     1) Rowley, Anne M 19               2) Peters, Katrina E 21           
     3) Meunier, Katie M 21             4) Mariani, Megan L 20            
       32.75    34.66    33.74    29.74                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indiana University Purdue Univ-IN  'C'                 NT    1:36.83  
     1) Stowe, Matthew A 18             2) Mintch, Landan M 19            
     3) Cummins, Josh J 18              4) Carroll, Tony J 20             
       25.19    26.50    23.82    21.32                                    
  2 Indiana University Purdue Univ-IN  'A'                 NT    1:37.45  
     1) Haskett, Luke R 18              2) Weingart, Ben N 20             
     3) Heringer, Daniel 20             4) Kuester, Lennart 19            
       25.05    27.57    23.84    20.99                                    
  3 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            1:36.32    1:38.19  
     1) King, Matt S 20                 2) Jenny, Frederick M 19          
     3) Castro Diaz, Gon G 19           4) Wegehaupt, Tate J 21           
       26.31    26.94    23.60    21.34                                    
  4 Indiana University Purdue Univ-IN  'B'                 NT   x1:38.38  
     1) Bernth, A J J 18                2) Ferguson, Adam P 20            
     3) Garmon, Josh M 18               4) Allen, Jared J 18              
       26.40    27.02    23.59    21.37                                    
  5 Valparaiso University Swimming-IN  'B'                 NT    1:44.46  
     1) Mitchell, Tim T 19              2) Tuinukuafe, Atolo A 19         
     3) Salim, Arman 18                 4) Mathe, William R 20            
       26.34    28.79    25.89    23.44                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roop, Vanessa J           20 Iupui-IN                  NT   10:49.30  
      28.85   31.24   31.72   32.14   32.34   32.70   32.74   32.83
      32.62   32.87   32.71   33.03   33.14   32.99   33.17   32.97
      33.01   33.10   33.10   32.03                                
  2 Miller, Elizabeth A       19 Butler-IN                 NT   11:05.40  
      30.24   33.32   33.69   33.44   33.58   33.54   33.71   33.93
      33.51   33.40   33.19   33.67   34.03   33.62   33.94   33.02
      33.14   33.37   32.98   32.08                                
  3 Bretl, Andrea E           21 Valpo-IN            11:05.46   11:14.89  
      30.69   33.43   33.80   33.81   33.94   33.86   33.84   33.80
      33.67   33.92   34.42   33.98   33.99   34.22   33.73   33.96
      34.10   34.11   33.84   33.78                                
  4 Green, Emma E             19 Butler-IN                 NT   11:26.96  
      31.62   34.75   35.20   34.95   35.25   34.80   34.89   35.25
      34.91   34.59   34.77   34.01   34.23   34.41   34.12   34.64
      34.06   34.29   33.42   32.80                                
  5 Law, Rachel               18 Valpo-IN                  NT   11:38.20  
      31.82   34.50   35.03   34.79   34.43   34.45   34.49   34.67
      35.35   35.31   35.17   35.44   35.50   35.27   35.40   35.52
      34.86   35.72   35.70   34.78                                
  6 Uppfalt, Katie M          21 Iupui-IN                  NT   11:53.26  
      31.02   33.42   34.51   35.25   35.02   35.46   35.53   36.29
      36.58   36.97   36.48   36.29   36.58   36.85   36.84   36.34
      36.34   36.89   36.28   34.32                                
  7 Mariani, Megan L          20 Valpo-IN            12:25.55   12:15.41  
      33.61   36.13   36.68   36.70   37.04   37.08   37.21   37.33
      37.01   37.30   37.08   37.14   36.94   37.12   36.89   36.90
      37.19   37.00   36.80   36.26                                
  8 Meunier, Katie M          21 Valpo-IN            11:56.14  x12:56.78  
      33.50   37.26   38.07   38.89   39.01   39.43   39.37   39.35
      39.43   39.55   39.95   39.73   39.56   39.54   39.31   39.47
      39.56   39.24   38.83   37.73                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saunders, Daniel B        20 Iupui-IN                  NT   10:06.28  
      26.48   28.87   29.80   30.29   30.66   30.45   30.70   30.70
      30.94   31.38   30.02   30.93   30.09   30.83   30.75   30.63
      30.55   31.00   30.83   30.38                                
  2 Wasicak, Brian            18 Valpo-IN                  NT   10:09.53  
      27.64   29.80   30.57   30.55   30.49   30.67   30.57   30.65
      30.73   30.82   30.58   30.56   30.70   30.90   30.98   30.75
      30.84   31.17   30.95   29.61                                
  3 Jones, Cody M             19 Valpo-IN            11:09.36   11:07.05  
      26.98   31.80   32.89   33.42   33.73   33.86   34.20   34.44
      33.99   33.90   34.61   34.28   33.47   33.85   33.86   33.87
      33.11   33.80   33.80   33.19                                
  4 Leach, Ethan              18 Valpo-IN                  NT   11:09.36  
      28.35   32.02   33.45   33.17   33.83   34.10   34.09   33.79
      33.81   33.55   34.17   34.23   34.55   34.31   34.09   34.44
      33.58   33.73   33.74   32.36                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barber, Margaret A        19 Iupui-IN                  NT    1:55.77  
      27.18   29.25   30.20   29.14                                
  2 Trout, Natalie E          20 Iupui-IN                  NT    1:58.32  
      27.48   29.41   30.60   30.83                                
  3 Taylor, Madison O         20 Iupui-IN                  NT    1:58.55  
      26.88   29.71   31.04   30.92                                
  4 Pena, Genevieve L         18 Butler-IN                 NT    2:03.80  
      28.75   30.89   32.10   32.06                                
  5 Gosnell, Audrey           18 Butler-IN                 NT    2:05.18  
      29.00   32.04   32.92   31.22                                
  6 Taubert, Alizabeth R      21 Valpo-IN             2:01.61    2:05.41  
      29.15   31.34   32.42   32.50                                
  7 Cannon, Makenna A         20 Valpo-IN             2:09.82    2:06.06  
      29.07   31.73   32.58   32.68                                
  8 Gibbons, Abby L           20 Butler-IN                 NT    2:07.30  
      29.20   32.55   33.17   32.38                                
  9 McBride, Erin M           19 Valpo-IN             2:04.74    2:07.53  
      28.17   32.39   33.55   33.42                                
 10 Berry, Allie              18 Valpo-IN                  NT   x2:08.24  
      29.36   32.39   33.58   32.91                                
 -- Segatto, Flavia           20 Valpo-IN             1:55.23   X2:00.71  
      28.17   30.48   30.81   31.25                                
 -- Cripe, Marley             20 Valpo-IN                  NT   X2:01.76  
      27.54   30.58   31.79   31.85                                
 -- Daley, Serena C           19 Butler-IN                 NT   X2:05.84  
      29.12   32.59   32.28   31.85                                
 -- Kuhl, Adrianna            18 Butler-IN                 NT   X2:10.00  
      29.34   32.72   34.27   33.67                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Tony J           20 Iupui-IN                  NT    1:42.24  
      23.73   25.63   26.14   26.74                                
  2 Sunkel, Richard A         19 Iupui-IN                  NT    1:44.21  
      24.22   26.10   26.76   27.13                                
  3 Salmon, James R           18 Iupui-IN                  NT    1:48.20  
      25.43   27.04   27.72   28.01                                
  4 Garmon, Josh M            18 Iupui-IN                  NT   x1:50.06  
      25.11   27.69   28.91   28.35                                
  5 Aguilar, Fernando J       21 Valpo-IN             1:52.04    1:54.21  
      25.90   28.59   29.81   29.91                                
  6 Chamness, Trent           19 Valpo-IN                  NT    1:54.85  
      26.50   29.31   29.98   29.06                                
  7 King, Keith               18 Valpo-IN                  NT    1:56.44  
      26.76   29.71   29.42   30.55                                
  8 May, Philip D             20 Valpo-IN                  NT   x2:06.35  
      26.99   31.55   32.91   34.90                                
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bradford, Madeline M      18 Iupui-IN                  NT      59.78  
      29.19   30.59                                                
  2 Rozow, Sarah A            20 Iupui-IN                  NT    1:00.15  
      29.06   31.09                                                
  3 Brown, Alvina C           21 Iupui-IN                  NT    1:02.95  
      30.92   32.03                                                
  4 Lightner, Ciara L         19 Valpo-IN             1:00.55    1:03.96  
      30.74   33.22                                                
  5 Cutler, Abby              19 Butler-IN                 NT    1:04.21  
      31.47   32.74                                                
  6 Ring, Kaitie E            21 Butler-IN                 NT    1:04.59  
      31.27   33.32                                                
  7 Knop, Lauren N            20 Valpo-IN             1:02.28    1:05.36  
      31.76   33.60                                                
  8 Rose, Cecilia S           19 Butler-IN                 NT    1:05.99  
      31.75   34.24                                                
  9 Rowley, Anne M            19 Valpo-IN             1:09.76    1:10.67  
      34.90   35.77                                                
 -- McCutchan, Emily R        18 Butler-IN                 NT   X1:08.11  
      32.92   35.19                                                
 -- Jensen, Hailey F          18 Butler-IN                 NT   X1:08.38  
      32.97   35.41                                                
 -- Engstrom, Hayden G        20 Butler-IN                 NT   X1:11.01  
      35.00   36.01                                                
 -- McDonald, Lindsay A       18 Butler-IN                 NT   X1:12.45  
      34.87   37.58                                                
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stowe, Matthew A          18 Iupui-IN                  NT      54.57  
      26.26   28.31                                                
  2 Lunte, Kevin C            19 Iupui-IN                  NT      55.87  
      27.16   28.71                                                
  3 King, Matt S              20 Valpo-IN               53.72      55.97  
      27.34   28.63                                                
  4 Mitchell, Tim T           19 Valpo-IN               55.71      56.84  
      27.10   29.74                                                
  5 Cummins, Josh J           18 Iupui-IN                  NT      57.30  
      27.55   29.75                                                
  6 Saunders, Andrew G        21 Iupui-IN                  NT     x59.25  
      28.36   30.89                                                
  7 Capelli, Matt             18 Valpo-IN                  NT    1:01.01  
      29.03   31.98                                                
  8 Domjan, Alec J            20 Valpo-IN             1:01.86   x1:05.34  
      31.79   33.55                                                
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klueh, Mary E             20 Iupui-IN                  NT    1:08.23  
      31.60   36.63                                                
  2 Trimpe, Emily             18 Valpo-IN                  NT    1:11.14  
      33.34   37.80                                                
  3 Wagner, Amanda E          20 Butler-IN                 NT    1:11.45  
      33.01   38.44                                                
  4 Cerajewski, Mary          18 Butler-IN                 NT    1:14.06  
      34.24   39.82                                                
  5 Peters, Katrina E         21 Valpo-IN             1:13.95    1:14.31  
      35.18   39.13                                                
  6 Sauber, Milly K           19 Butler-IN                 NT    1:22.84  
      38.76   44.08                                                
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jenny, Frederick M        19 Valpo-IN               57.23      59.65  
      28.10   31.55                                                
  2 Weingart, Ben N           20 Iupui-IN                  NT      59.82  
      28.27   31.55                                                
  3 Rhoda, Alexander B        21 Iupui-IN                  NT    1:00.00  
      28.30   31.70                                                
  4 Bennett, Zach C           19 Iupui-IN                  NT    1:03.10  
      28.84   34.26                                                
  5 Tuinukuafe, Atolo A       19 Valpo-IN             1:01.11    1:03.94  
      30.32   33.62                                                
  6 Christenson, Zach Z       21 Valpo-IN                  NT    1:09.02  
      32.59   36.43                                                
  7 Parker, Steven R          20 Valpo-IN             1:10.71   x1:11.58  
      32.88   38.70                                                
 -- Wasicak, Brian            18 Valpo-IN                  NT   X1:03.72  
      30.08   33.64                                                
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Segatto, Flavia           20 Valpo-IN             2:08.55    2:13.22  
      30.56   33.75   34.49   34.42                                
  2 Wade, Karyn A             19 Iupui-IN                  NT    2:18.61  
      30.10   35.10   35.85   37.56                                
  3 Boebinger, Megan          21 Butler-IN                 NT    2:23.21  
      32.15   35.44   37.56   38.06                                
  4 Wright, Maggie I          19 Butler-IN                 NT    2:23.66  
      32.35   36.05   37.22   38.04                                
  5 Dvorchak, Allie           19 Butler-IN                 NT    2:27.89  
      32.93   37.89   38.83   38.24                                
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Castro Diaz, Gon G        19 Valpo-IN             1:56.78    1:57.91  
      25.74   29.95   30.67   31.55                                
  2 Bernth, A J J             18 Iupui-IN                  NT    2:01.20  
      26.19   29.81   31.00   34.20                                
  3 Zernechel, Zach           18 Valpo-IN                  NT    2:07.07  
      28.86   32.60   32.58   33.03                                
  4 Salim, Arman              18 Valpo-IN                  NT    2:08.29  
      28.09   30.86   33.85   35.49                                
  5 Saunders, Daniel B        20 Iupui-IN                  NT    2:15.00  
      28.01   33.91   36.37   36.71                                
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cripe, Marley             20 Valpo-IN                  NT      24.25  
  2 Laird, Lexi L             20 Iupui-IN                  NT      24.41  
  3 Gosnell, Audrey           18 Butler-IN                 NT      25.18  
  4 Grove, Brittani A         19 Iupui-IN                  NT      25.20  
  5 Heimark, Helen A          19 Butler-IN                 NT      26.24  
  6 Albertz, Emily            18 Butler-IN                 NT      26.35  
  7 Fowler, Laura M           20 Valpo-IN               29.29      31.76  
 -- Smith, Lexie A            19 Butler-IN                 NT     X27.00  
 -- Berry, Allie              18 Valpo-IN                  NT     X27.15  
 -- McCutchan, Emily R        18 Butler-IN                 NT     X27.41  
 -- Bretl, Andrea E           21 Valpo-IN               25.87     X27.72  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferguson, Adam P          20 Iupui-IN                  NT      21.80  
  2 Allen, Jared J            18 Iupui-IN                  NT      21.86  
  3 Mintch, Landan M          19 Iupui-IN                  NT      22.01  
  4 Braun, Kyle E             20 Valpo-IN               21.99      22.33  
  5 Hamilton, Mason D         20 Iupui-IN                  NT     x22.40  
  6 Jenny, Frederick M        19 Valpo-IN                  NT      22.82  
  7 May, Philip D             20 Valpo-IN               23.37      23.90  
  8 Mathe, William R          20 Valpo-IN               22.90     x23.93  
 -- King, Keith               18 Valpo-IN                  NT     X24.11  
 -- Aguilar, Fernando J       21 Valpo-IN               23.71     X24.16  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berger, Melissa E         19 Iupui-IN                  NP     205.57  
  2 Sidebottom, Kirsten          Iupui-IN                  NP     180.90  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Watts, Cody                  Iupui-IN                  NP    X294.75  
 -- Olson, Alex                  Iupui-IN                  NP    X293.32  
 -- Carmichael, Josh             Iupui-IN                  NP    X250.42  
 -- Stapleton, Isaac          21 Iupui-IN                  NP    X230.62  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Laird, Lexi L             20 Iupui-IN                  NT      53.78  
      25.60   28.18                                                
  2 Barber, Margaret A        19 Iupui-IN                  NT      54.69  
      26.64   28.05                                                
  3 Grove, Brittani A         19 Iupui-IN                  NT      55.13  
      26.49   28.64                                                
  4 Butkus, Claire E          18 Butler-IN                 NT      55.28  
      26.61   28.67                                                
  5 Heimark, Helen A          19 Butler-IN                 NT      57.00  
      27.15   29.85                                                
  6 Berry, Allie              18 Valpo-IN                  NT      58.31  
      28.13   30.18                                                
  7 Gibbons, Abby L           20 Butler-IN                 NT      58.96  
      28.32   30.64                                                
  8 McBride, Erin M           19 Valpo-IN               56.01    1:00.29  
      28.01   32.28                                                
  9 Fowler, Laura M           20 Valpo-IN             1:03.77    1:08.25  
      33.19   35.06                                                
 -- Daley, Serena C           19 Butler-IN                 NT     X56.64  
      27.70   28.94                                                
 -- Ring, Kaitie E            21 Butler-IN                 NT     X58.50  
      27.99   30.51                                                
 -- McDonald, Lindsay A       18 Butler-IN                 NT   X1:00.17  
      28.93   31.24                                                
 -- Sauber, Milly K           19 Butler-IN                 NT   X1:00.28  
      29.27   31.01                                                
 -- Kuhl, Adrianna            18 Butler-IN                 NT   X1:00.34  
      29.28   31.06                                                
 -- Smith, Lexie A            19 Butler-IN                 NT   X1:00.84  
      29.06   31.78                                                
 -- Engstrom, Hayden G        20 Butler-IN                 NT   X1:02.96  
      30.48   32.48                                                
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferguson, Adam P          20 Iupui-IN                  NT      48.07  
      22.80   25.27                                                
  2 Haskett, Luke R           18 Iupui-IN                  NT      50.41  
      23.94   26.47                                                
  3 Stowe, Matthew A          18 Iupui-IN                  NT      50.75  
      24.42   26.33                                                
  4 Salmon, James R           18 Iupui-IN                  NT     x51.11  
      24.63   26.48                                                
  5 Chamness, Trent           19 Valpo-IN                  NT      51.36  
      24.65   26.71                                                
  6 King, Keith               18 Valpo-IN                  NT      52.13  
      25.14   26.99                                                
  7 Domjan, Alec J            20 Valpo-IN               51.13      52.20  
      25.38   26.82                                                
  8 Mathe, William R          20 Valpo-IN               50.05     x53.72  
      25.39   28.33                                                
 -- May, Philip D             20 Valpo-IN               52.19     X54.27  
      25.66   28.61                                                
 -- Christenson, Zach Z       21 Valpo-IN               53.86     X57.18  
      27.18   30.00                                                
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bradford, Madeline M      18 Iupui-IN                  NT    2:08.56  
      30.04   32.31   33.26   32.95                                
  2 Rozow, Sarah A            20 Iupui-IN                  NT    2:12.70  
      30.89   33.55   34.29   33.97                                
  3 Green, Emma E             19 Butler-IN                 NT    2:14.93  
      31.72   34.09   34.84   34.28                                
  4 Brown, Alvina C           21 Iupui-IN                  NT    2:20.29  
      32.76   34.55   35.88   37.10                                
  5 Rose, Cecilia S           19 Butler-IN                 NT    2:20.49  
      33.61   35.48   35.74   35.66                                
  6 Cutler, Abby              19 Butler-IN                 NT    2:20.91  
      33.36   35.61   36.10   35.84                                
  7 Rowley, Anne M            19 Valpo-IN                  NT    2:27.62  
      36.47   37.68   36.95   36.52                                
 -- Lightner, Ciara L         19 Valpo-IN             2:14.34   X2:19.88  
      33.04   35.15   36.00   35.69                                
 -- Jensen, Hailey F          18 Butler-IN                 NT   X2:26.89  
      34.50   37.04   37.53   37.82                                
 -- McCutchan, Emily R        18 Butler-IN                 NT   X2:29.49  
      34.84   37.34   38.93   38.38                                
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rhoda, Alexander B        21 Iupui-IN                  NT    2:02.48  
      28.77   30.86   31.53   31.32                                
  2 Lunte, Kevin C            19 Iupui-IN                  NT    2:04.59  
      29.08   31.62   31.61   32.28                                
  3 Mitchell, Tim T           19 Valpo-IN             2:04.91    2:08.05  
      29.02   32.64   32.98   33.41                                
  4 Saunders, Andrew G        21 Iupui-IN                  NT    2:11.37  
      30.87   33.06   33.56   33.88                                
  5 Leach, Ethan              18 Valpo-IN                  NT    2:15.18  
      31.17   34.18   34.55   35.28                                
  6 Capelli, Matt             18 Valpo-IN                  NT    2:15.91  
      31.25   34.23   35.10   35.33                                
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klueh, Mary E             20 Iupui-IN                  NT    2:30.91  
      32.70   37.68   39.55   40.98                                
  2 Peters, Katrina E         21 Valpo-IN             2:35.91    2:38.39  
      36.37   40.65   40.37   41.00                                
  3 Wagner, Amanda E          20 Butler-IN                 NT    2:43.12  
      35.28   40.92   43.10   43.82                                
  4 Cerajewski, Mary          18 Butler-IN                 NT    2:44.24  
      35.58   41.05   43.69   43.92                                
  5 Miller, Elizabeth A       19 Butler-IN                 NT    2:44.32  
      36.89   42.39   42.80   42.24                                
 -- Trimpe, Emily             18 Valpo-IN                  NT   X2:33.59  
      34.30   38.82   39.83   40.64                                
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wegehaupt, Tate J         21 Valpo-IN             2:11.84    2:10.26  
      29.53   33.07   33.25   34.41                                
  2 Weingart, Ben N           20 Iupui-IN                  NT    2:17.03  
      29.96   33.78   36.42   36.87                                
  3 Wasicak, Brian            18 Valpo-IN                  NT    2:19.29  
      31.89   35.97   36.42   35.01                                
  4 Bennett, Zach C           19 Iupui-IN                  NT    2:21.56  
      30.82   35.56   37.75   37.43                                
  5 Tuinukuafe, Atolo A       19 Valpo-IN             2:23.26    2:23.82  
      31.16   36.01   38.51   38.14                                
  6 Zernechel, Zach           18 Valpo-IN                  NT   x2:31.60  
      34.67   38.60   39.10   39.23                                
 -- Parker, Steven R          20 Valpo-IN             2:37.47   X2:37.65  
      34.25   39.92   41.63   41.85                                
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roop, Vanessa J           20 Iupui-IN                  NT    5:18.84  
      28.80   31.37   32.24   32.37   32.25   32.53   32.63   33.05
      32.64   30.96                                                
  2 Trout, Natalie E          20 Iupui-IN                  NT    5:20.98  
      28.37   30.92   31.83   32.26   32.48   32.98   33.18   33.14
      33.20   32.62                                                
  3 Segatto, Flavia           20 Valpo-IN             5:07.22    5:23.47  
      29.52   31.85   32.33   32.60   32.73   32.89   33.05   32.92
      33.13   32.45                                                
  4 Bretl, Andrea E           21 Valpo-IN             5:13.57    5:33.81  
      30.13   33.13   33.54   33.53   33.33   33.79   34.31   34.10
      34.22   33.73                                                
  5 Pena, Genevieve L         18 Butler-IN                 NT    5:34.49  
      30.41   32.60   33.58   34.09   33.85   33.91   34.25   34.22
      34.05   33.53                                                
  6 Law, Rachel               18 Valpo-IN                  NT    5:40.70  
      31.54   34.23   35.01   34.86   34.96   34.68   34.73   34.43
      33.66   32.60                                                
  7 Uppfalt, Katie M          21 Iupui-IN                  NT    5:40.77  
      30.80   32.57   34.03   34.57   35.21   35.28   35.50   34.99
      35.40   32.42                                                
  8 Gibbons, Abby L           20 Butler-IN                 NT    5:54.57  
      30.98   35.70   36.08   36.60   36.47   36.41   36.51   35.92
      35.30   34.60                                                
  9 Mariani, Megan L          20 Valpo-IN             5:49.38   x5:58.20  
      32.66   35.42   35.90   35.95   36.33   36.40   37.21   36.50
      36.66   35.17                                                
 10 McDonald, Lindsay A       18 Butler-IN                 NT    6:02.38  
      32.18   35.67   37.37   37.26   37.07   36.57   37.05   36.68
      36.58   35.95                                                
 -- Cannon, Makenna A         20 Valpo-IN                  NT   X5:31.14  
      30.84   33.09   33.09   33.57   33.42   33.33   33.31   33.51
      33.53   33.45                                                
 -- Meunier, Katie M          21 Valpo-IN             5:54.90   X6:10.94  
      32.46   35.82   36.76   37.29   37.60   38.12   38.55   38.54
      38.37   37.43                                                
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sunkel, Richard A         19 Iupui-IN                  NT    4:47.89  
      25.89   28.76   29.68   29.48   29.58   29.98   30.00   29.49
      28.62   26.41                                                
  2 Heringer, Daniel          20 Iupui-IN                  NT    4:48.26  
      26.43   29.30   29.43   29.23   29.71   29.98   29.27   29.47
      29.03   26.41                                                
  3 Aguilar, Fernando J       21 Valpo-IN             5:08.05    5:14.71  
      27.85   30.56   31.15   31.69   32.12   32.16   32.24   32.59
      32.86   31.49                                                
  4 Leach, Ethan              18 Valpo-IN                  NT    5:27.05  
      27.71   32.12   32.93   33.61   32.90   33.64   33.95   33.62
      33.64   32.93                                                
  5 Jones, Cody M             19 Valpo-IN             5:24.53    5:31.82  
      28.49   32.04   32.81   33.81   34.19   34.04   34.35   35.31
      34.23   32.55                                                
 -- Castro Diaz, Gon G        19 Valpo-IN             4:59.56   X5:01.79  
      26.17   29.46   30.16   30.81   30.76   31.12   31.27   31.22
      31.50   29.32                                                
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cripe, Marley             20 Valpo-IN                  NT      59.47  
      27.41   32.06                                                
  2 Wade, Karyn A             19 Iupui-IN                  NT    1:00.92  
      28.53   32.39                                                
  3 Taylor, Madison O         20 Iupui-IN                  NT    1:02.33  
      29.02   33.31                                                
  4 Green, Emma E             19 Butler-IN                 NT    1:02.52  
      28.97   33.55                                                
  5 Knop, Lauren N            20 Valpo-IN             1:00.29    1:05.13  
      29.97   35.16                                                
  6 Rose, Cecilia S           19 Butler-IN                 NT    1:08.02  
      30.88   37.14                                                
  7 Albertz, Emily            18 Butler-IN                 NT    1:10.69  
      32.76   37.93                                                
 -- Smith, Lexie A            19 Butler-IN                 NT   X1:05.26  
      30.51   34.75                                                
 -- Dvorchak, Allie           19 Butler-IN                 NT   X1:07.98  
      31.88   36.10                                                
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernth, A J J             18 Iupui-IN                  NT      54.50  
      25.51   28.99                                                
  2 Haskett, Luke R           18 Iupui-IN                  NT      55.17  
      25.51   29.66                                                
  2 Cummins, Josh J           18 Iupui-IN                  NT      55.17  
      26.04   29.13                                                
  4 Braun, Kyle E             20 Valpo-IN               55.47      55.59  
      25.98   29.61                                                
  5 Hamilton, Mason D         20 Iupui-IN                  NT     x57.10  
      26.67   30.43                                                
  6 Salim, Arman              18 Valpo-IN                  NT      57.26  
      26.81   30.45                                                
  7 Christenson, Zach Z       21 Valpo-IN               58.49      59.53  
      27.92   31.61                                                
  8 Capelli, Matt             18 Valpo-IN                  NT   x1:01.60  
      27.94   33.66                                                
 -- Wegehaupt, Tate J         21 Valpo-IN               56.27     X55.58  
      26.21   29.37                                                
 -- Mitchell, Tim T           19 Valpo-IN                  NT     X56.51  
      25.89   30.62                                                
 
Event 27  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berger, Melissa E         19 Iupui-IN                  NP     191.70  
  2 Sidebottom, Kirsten          Iupui-IN                  NP     111.37  
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Olson, Alex                  Iupui-IN                  NP    X280.72  
 -- Carmichael, Josh             Iupui-IN                  NP    X236.32  
 -- Watts, Cody                  Iupui-IN                  NP    X232.35  
 -- Stapleton, Isaac          21 Iupui-IN                  NP    X186.07  
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jensen, Hailey F          18 Butler-IN                 NT    2:23.30  
      31.67   36.16   43.36   32.11                                
  2 Taubert, Alizabeth R      21 Valpo-IN             2:20.76    2:23.46  
      30.79   36.25   43.41   33.01                                
  3 Wagner, Amanda E          20 Butler-IN                 NT    2:26.41  
      32.40   38.72   41.03   34.26                                
  4 Law, Rachel               18 Valpo-IN                  NT    2:28.46  
      32.40   38.94   43.04   34.08                                
  5 Sauber, Milly K           19 Butler-IN                 NT    2:32.73  
      32.47   38.82   48.00   33.44                                
 -- Rozow, Sarah A            20 Iupui-IN                  NT   X2:17.54  
      29.54   33.85   41.09   33.06                                
 -- Segatto, Flavia           20 Valpo-IN             2:19.00   X2:21.79  
      30.53   37.24   41.92   32.10                                
 -- Wade, Karyn A             19 Iupui-IN                  NT   X2:22.26  
      30.08   36.75   43.59   31.84                                
 -- Wright, Maggie I          19 Butler-IN                 NT   X2:28.99  
      31.03   38.89   45.67   33.40                                
 -- Peters, Katrina E         21 Valpo-IN             2:36.14   X2:31.70  
      34.61   40.72   40.15   36.22                                
 -- Cerajewski, Mary          18 Butler-IN                 NT   X2:32.62  
      31.53   40.19   43.18   37.72                                
 -- Kuhl, Adrianna            18 Butler-IN                 NT   X2:33.06  
      33.89   38.26   46.34   34.57                                
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Castro Diaz, Gon G        19 Valpo-IN             1:58.44    1:58.75  
      25.63   31.48   34.74   26.90                                
  2 Zernechel, Zach           18 Valpo-IN                  NT    2:13.92  
      28.14   34.37   39.57   31.84                                
  3 Jones, Cody M             19 Valpo-IN             2:16.75    2:20.21  
      28.61   34.51   44.33   32.76                                
  4 Parker, Steven R          20 Valpo-IN             2:25.38   x2:26.03  
      31.70   39.11   39.52   35.70                                
 -- Carroll, Tony J           20 Iupui-IN                  NT   X1:58.02  
      25.47   29.16   36.57   26.82                                
 -- Mintch, Landan M          19 Iupui-IN                  NT   X2:02.00  
      25.38   31.68   34.74   30.20                                
 
Event 31  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            3:41.99    3:49.16  
     1) Cripe, Marley 20                2) Trimpe, Emily 18               
     3) Lightner, Ciara L 19            4) Bretl, Andrea E 21             
       26.19    55.47    26.74    57.13    27.13    58.77    27.62    57.79
  2 Butler University-IN  'A'                              NT    3:50.69  
     1) Gosnell, Audrey 18              2) Pena, Genevieve L 18           
     3) Heimark, Helen A 19             4) Butkus, Claire E 18            
       26.58    55.70    27.70    59.69    28.06    58.92    26.20    56.38
  3 Butler University-IN  'B'                              NT    3:54.47  
     1) Daley, Serena C 19              2) Cutler, Abby 19                
     3) Albertz, Emily 18               4) Gibbons, Abby L 20             
       27.76    57.36             57.51    27.88    58.88    28.23  1:00.72
  4 Valparaiso University Swimming-IN  'B'                 NT    3:59.40  
     1) Berry, Allie 18                 2) McBride, Erin M 19             
     3) Cannon, Makenna A 20            4) Taubert, Alizabeth R 21        
       28.30    59.20    27.70    59.73    16.09  1:00.62    28.05    59.85
 -- Indiana University Purdue Univ-IN  'A'                 NT   X3:41.11  
     1) Taylor, Madison O 20            2) Grove, Brittani A 19           
     3) Laird, Lexi L 20                4) Barber, Margaret A 19          
       26.39    54.66    25.60    54.64    26.63    55.47    27.00    56.34
 
Event 32  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            3:11.42    3:16.62  
     1) Wegehaupt, Tate J 21            2) King, Matt S 20                
     3) Braun, Kyle E 20                4) Jenny, Frederick M 19          
       23.43    48.83    23.37    49.25    23.56    49.78    22.87    48.76
  2 Valparaiso University Swimming-IN  'B'                 NT    3:27.32  
     1) Domjan, Alec J 20               2) King, Keith 18                 
     3) Aguilar, Fernando J 21          4) Chamness, Trent 19             
       25.31    52.50    24.64    52.17    24.81    52.10    23.93    50.55
 -- Indiana University Purdue Univ-IN  'A'                 NT   X3:13.95  
     1) Ferguson, Adam P 20             2) Lunte, Kevin C 19              
     3) Garmon, Josh M 18               4) Allen, Jared J 18              
       23.13    48.98    23.58    49.45    22.74    48.20    22.34    47.32
 -- Indiana University Purdue Univ-IN  'B'                 NT   X3:24.90  
     1) Stowe, Matthew A 18             2) Salmon, James R 18             
     3) Saunders, Daniel B 20           4) Hamilton, Mason D 20           
       24.62    51.13    24.08    50.85    24.22    52.05    23.98    50.87