Official Athletic Site of the Valparaiso University Crusaders

Licensed to Univ. of Wisconsin-Green Bay
                                       Hy-Tek's Meet Manager 12/7/2007 09:03 PM
                         UWGB versus Valpo - 12/7/2007                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            4:06.66    4:03.77   11  
     1) Dangremond, Shaunna             2) Andracki, Amy                  
     3) Majercik, Rachel                4) Krause, Jaclyn                 
       30.47  1:03.48    30.94  1:06.18    27.31  1:00.10    15.79    54.01
  2 Uw-Green Bay  'B'                                      NT    4:06.45    4  
     1) Yelton, Laurel                  2) Hausken, Kelsey                
     3) Herrema, Gretchen               4) Danielson, Alyssa              
       29.65  1:00.28    32.26  1:10.45    28.50  1:02.01    25.29    53.71
  3 Uw-Green Bay  'A'                                      NT    4:09.87    2  
     1) Jacobi, Megan                   2) Larsen, Jamie                  
     3) Stravinski, Mary                4) Bodin, Katelyn                 
       30.33  1:02.22    32.99  1:11.06    27.42  1:01.33    26.06    55.26
  4 Uw-Green Bay  'C'                                      NT    4:12.08  
     1) Warzon, Ashley                  2) DeGrand, Danielle              
     3) Demrow, Shannon                 4) Lau, Stacey                    
       30.68  1:05.08    30.69  1:06.95    27.39    59.63    28.07  1:00.42
  5 Valparaiso University Swimming-IN  'B'                 NT    4:24.02  
     1) Berg, Karen                     2) Young, Amy                     
     3) Thompson, Elizabeth             4) Cissell, Katie                 
       31.68  1:05.56    36.52  1:16.10    29.48  1:03.68    27.71    58.68
  6 Valparaiso University Swimming-IN  'C'                 NT    4:35.63  
     1) Bugenske, Elise                 2) Nam, Jennifer                  
     3) Rader, Katie                    4) Real, Annelies                 
       31.99  1:04.75    36.95  1:20.35    33.25  1:12.35    27.29    58.18
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uw-Green Bay  'A'                                      NT    3:37.08   11  
     1) Mathers, Travis                 2) Casanova, Chris                
     3) Judge, Dan                      4) Sturm, Tony                    
       26.56    54.69    28.26  1:00.62    24.53    53.94    22.74    47.83
  2 Uw-Green Bay  'B'                                      NT    3:37.47    4  
     1) Mathes, Jordan                  2) Gelden, Andrew                 
     3) Reilly, Brendan                 4) Hill, Alex                     
       26.53    55.84    28.71  1:01.63    24.21    53.57    21.79    46.43
  3 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            3:49.15    3:46.43    2  
     1) Verage, Kyle                    2) Geibel, Andrew                 
     3) Hillmer, Ansel                  4) Sivak, David                   
       26.82    56.31    29.68  1:06.16    24.71    54.52    22.91    49.44
  4 Valparaiso University Swimming-IN  'B'                 NT    4:10.20  
     1) Meals, Dan                      2) Lennan, Skyler                 
     3) Schuchhardt, Matt               4) Gonzorigt, Toshko              
       30.72  1:04.65    30.86  1:06.92    25.74    56.25    17.52  1:02.38
 -- Uw-Green Bay  'C'                                      NT   X3:49.47  
     1) Scanlan, Tim                    2) Dietrich, Dustin               
     3) Eberle, Kyle                    4) McClure, Ryan                  
       27.17    56.22    32.12  1:08.82    24.97    54.25    23.16    50.18
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeGrand, Deanna              Uwgb                      NT   10:35.91    9  
      28.90   31.32   31.88   32.03   32.20   32.54   32.37   32.26
      32.04   31.97   32.16   32.02   32.06   32.21   32.27   32.17
      31.74   31.82   31.68   30.27                                
  2 Thut, Allison                Uwgb                      NT   10:55.08    4  
      29.29   31.96   32.58   32.77   32.92   32.85   33.03   33.04
      32.95   33.23   33.10   33.30   33.05   32.70   33.08   33.17
      33.03   33.40   33.05   32.58                                
  3 Arnold, Grace                Valpo-IN            10:57.11   11:02.05    3  
      29.34   31.91   32.57   32.50   32.69   32.79   32.59   33.27
      32.94   33.03   33.21   33.49   34.08   34.04   33.56   33.84
      33.89   33.92   34.24   34.15                                
  4 Ferschl, Stephanie           Valpo-IN            11:10.38   11:13.69    2  
      29.80   32.68   32.85   32.91   33.51   33.48   33.64   34.04
      34.18   34.42   34.21   34.41   34.45   34.46   34.06   34.46
      34.73   34.44   34.11   32.85                                
  5 Covert, Gina                 Uwgb                      NT   11:13.81    1  
      30.19   33.32   33.42   33.56   34.19   33.79   33.89   34.32
      34.10   34.37   34.65   34.29   33.90   34.27   33.48   33.92
      34.26   33.94   33.98   31.97                                
  6 Black, Carolynn              Valpo-IN            12:13.38   12:03.82  
      31.24   33.92   35.31   35.64   35.33   36.07   36.12   36.81
      36.72   36.73   37.05   36.69   37.11   37.17   37.56   36.89
      36.79   37.32   37.34   36.01                                
  7 Rader, Katie                 Valpo-IN                  NT   12:52.49  
      33.70   36.72   38.02   38.26   38.51   38.54   38.76   39.19
      38.96   39.16   39.32   39.39   39.28   39.68   39.39   39.63
      39.46   39.38   38.83   38.31                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Alex                   Uwgb                      NT    9:54.10    9  
      28.03   30.02   30.18   30.58   30.73   30.50   30.48   30.36
      30.36   29.07   28.92   29.46   29.47   29.31   29.20   29.60
      29.60   29.88   29.78   28.57                                
  2 Jajtner, Adam                Valpo-IN            10:18.70   10:22.39    4  
      27.11   30.00   30.41   30.95   30.52   31.01   30.86   31.23
      31.05   31.40   31.43   31.52   31.36   31.92   31.93   31.71
      33.14   32.31   32.11   30.42                                
  3 Johnson, Pete                Uwgb                      NT   10:28.19    3  
      27.95   30.43   31.12   31.29   31.31   31.74   31.59   31.85
      31.80   31.68   31.50   31.66   32.29   32.32   31.90   32.39
      31.46   31.42   32.13   30.36                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doute, Dana                  Uwgb                      NT    1:56.52    9  
      27.92   29.55   29.44   29.61                                
  2 Danielson, Alyssa            Uwgb                      NT    2:00.86    4  
      28.02   31.19   31.39   30.26                                
  3 Krause, Jaclyn               Valpo-IN             2:01.00    2:00.98    3  
      27.76   30.72   31.81   30.69                                
  4 Bushman, Chara               Uwgb                      NT    2:03.95    2  
      28.61   31.71   31.91   31.72                                
  5 Smethurst, Katlyn            Valpo-IN                  NT    2:06.47    1  
      29.18   32.35   33.00   31.94                                
  6 Real, Annelies               Valpo-IN             2:05.04    2:07.22  
      29.00   32.28   32.76   33.18                                
  7 Lau, Stacey                  Uwgb                      NT    2:14.87  
      30.48   33.26   35.64   35.49                                
 -- Cissell, Katie               Valpo-IN             2:09.45   X2:05.70  
      28.60   31.72   32.92   32.46                                
 -- McCallum, Jessica            Valpo-IN             2:15.41   X2:12.93  
      30.07   33.38   34.76   34.72                                
 -- Penninga, Emily              Valpo-IN             2:18.03   X2:14.43  
      30.68   35.02   34.94   33.79                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mathers, Travis              Uwgb                      NT    1:45.37    9  
      24.59   26.81   27.06   26.91                                
  2 Scanlan, Tim                 Uwgb                      NT    1:47.57    4  
      25.08   27.27   27.77   27.45                                
  3 Reilly, Brendan              Uwgb                      NT    1:48.77    3  
      25.24   27.60   28.12   27.81                                
  4 Edwards, Blake               Valpo-IN             1:51.57    1:52.12    2  
      25.08   27.53   29.87   29.64                                
  5 McClure, Ryan                Uwgb                      NT    1:54.83    1  
      25.99   28.87   30.19   29.78                                
  6 Standen, Edward              Valpo-IN             2:01.35    2:02.61  
      26.86   31.04   32.52   32.19                                
  7 Shang, James                 Valpo-IN             2:27.52    2:35.24  
    1:07.48 1:27.82                                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeGrand, Danielle            Uwgb                      NT      24.59    9  
  2 Crabtree, Becky              Valpo-IN               24.99      24.84    4  
  3 Majercik, Rachel             Valpo-IN               25.04      25.06    3  
  4 Thut, Allison                Uwgb                      NT      25.65    2  
  5 Shew, Kristy                 Valpo-IN               27.05      26.51    1  
  6 DeGrand, Deanna              Uwgb                      NT      26.84  
  7 Covert, Gina                 Uwgb                      NT      27.28  
 -- Rickey, Laura                Valpo-IN               26.55     X26.47  
 -- Young, Amy                   Valpo-IN                  NT     X26.97  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Loy, Ryan                    Uwgb                      NT      21.96    9  
  2 Sivak, David                 Valpo-IN               22.15      22.08    4  
  3 Casanova, Chris              Uwgb                      NT      22.87    3  
  4 Schuchhardt, Matt            Valpo-IN               22.75      23.13    2  
  5 Mathes, Jordan               Uwgb                      NT      23.24    0.5
  5 Meals, Dan                   Valpo-IN               23.28      23.24    0.5
  7 Verage, Kyle                 Valpo-IN                  NT      23.65  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Demrow, Shannon              Uwgb                      NT    2:11.70    9  
      28.70   33.39   38.91   30.70                                
  2 Yelton, Laurel               Uwgb                      NT    2:11.86    4  
      28.64   33.60   39.90   29.72                                
  3 Stravinski, Mary             Uwgb                      NT    2:16.04    3  
      28.97   33.83   41.28   31.96                                
  4 Jacobi, Megan                Uwgb                      NT    2:19.20    2  
      30.58   35.17   42.53   30.92                                
  5 Dangremond, Shaunna          Valpo-IN                  NT    2:19.51    1  
      29.93   35.85   42.60   31.13                                
  6 Andracki, Amy                Valpo-IN             2:24.56    2:19.61  
      29.79   37.60   39.40   32.82                                
  7 Thompson, Elizabeth          Valpo-IN             2:25.01    2:23.14  
      29.34   37.22   44.05   32.53                                
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eberle, Kyle                 Uwgb                      NT    2:01.55    9  
      25.72   31.31   36.80   27.72                                
  2 Carlson, Cory                Uwgb                      NT    2:01.94    4  
      25.73   31.13   36.40   28.68                                
  3 Sturm, Tony                  Uwgb                      NT    2:03.61    3  
      27.30   32.37   35.75   28.19                                
  4 Dietrich, Dustin             Uwgb                      NT    2:07.61    2  
      27.16   33.26   37.88   29.31                                
  5 Lennan, Skyler               Valpo-IN             2:08.29    2:08.05    1  
      28.25   32.69   37.31   29.80                                
  6 Hillmer, Ansel               Valpo-IN                  NT    2:17.84  
      26.95   36.28   42.55   32.06                                
  7 Geibel, Andrew               Valpo-IN             2:19.95    2:21.70  
      30.35   38.00   38.93   34.42                                
 
Event 11  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helland, Kari                Uwgb                      NT     240.20    9  
  2 Orwick, Anna                 Valpo-IN              196.30     168.85    4  
 -- Deters, Kayla                Uwgb                      NT    X194.10  
 -- Kappus, Hannah               Uwgb                      NT    X205.85  
 -- McGraw, Lauren               Uwgb                      NT    X232.70  
 
Event 12  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuntz, Brandon               Uwgb                      NT     262.65    9  
  2 Malone, Kurtis               Valpo-IN              226.20     214.60    4  
 -- Robinson, Wilson             Uwgb                      NT    X228.80  
 -- Balow, Bobby                 Uwgb                      NT    X238.45  
 
Event 13  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Warzon, Ashley               Uwgb                      NT    2:14.84    9  
      28.78   33.67   35.05   37.34                                
  2 Thompson, Elizabeth          Valpo-IN             2:15.17    2:19.22    4  
      31.20   36.54   36.25   35.23                                
  3 Rickey, Laura                Valpo-IN             2:26.74    2:23.80    3  
      30.48   35.78   38.77   38.77                                
  4 Rader, Katie                 Valpo-IN             2:35.24    2:35.40    2  
      33.90   39.52   40.83   41.15                                
 -- Stravinski, Mary             Uwgb                      NT   X2:16.86  
      29.99   34.59   36.07   36.21                                
 -- Herrema, Gretchen            Uwgb                      NT   X2:22.09  
      30.12   34.07   37.15   40.75                                
 
Event 14  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Judge, Dan                   Uwgb                      NT    1:59.39    9  
      26.27   30.40   30.67   32.05                                
  2 Hillmer, Ansel               Valpo-IN             2:02.91    2:08.09    4  
      27.14   31.51   34.28   35.16                                
  3 Jajtner, Adam                Valpo-IN             2:08.08    2:10.56    3  
      27.90   32.72   34.74   35.20                                
 -- Loy, Ryan                    Uwgb                      NT   X2:04.26  
      27.92   31.93   32.28   32.13                                
 -- Reilly, Brendan              Uwgb                      NT   X2:04.34  
      26.96   30.57   32.18   34.63                                
 -- Johnson, Pete                Uwgb                      NT   X2:04.82  
      27.01   31.37   33.13   33.31                                
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doute, Dana                  Uwgb                      NT      53.70    9  
      25.91   27.79                                                
  2 Krause, Jaclyn               Valpo-IN               54.45      53.88    4  
      26.40   27.48                                                
  3 Crabtree, Becky              Valpo-IN               56.16      55.08    3  
      25.97   29.11                                                
  4 Majercik, Rachel             Valpo-IN               54.51      55.10    2  
      26.19   28.91                                                
 -- Bodin, Katelyn               Uwgb                      NT     X55.70  
      26.64   29.06                                                
 -- Hausken, Kelsey              Uwgb                      NT     X56.31  
      26.86   29.45                                                
 -- Shew, Kristy                 Valpo-IN               57.47     X58.12  
      27.66   30.46                                                
 -- Penninga, Emily              Valpo-IN             1:02.15   X1:00.46  
      28.95   31.51                                                
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Tim                 Uwgb                      NT      48.79    9  
      23.46   25.33                                                
  2 Sivak, David                 Valpo-IN               49.19      49.31    4  
      23.35   25.96                                                
  3 Edwards, Blake               Valpo-IN               51.13      51.39    3  
      24.34   27.05                                                
  4 Shang, James                 Valpo-IN             1:05.00    1:07.55    2  
      30.68   36.87                                                
 -- Mathes, Jordan               Uwgb                      NT     X50.91  
      24.13   26.78                                                
 
Event 17  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Demrow, Shannon              Uwgb                      NT    2:12.46    9  
      31.09   33.65   33.44   34.28                                
  2 Dangremond, Shaunna          Valpo-IN             2:17.09    2:18.11    4  
      32.10   34.93   35.65   35.43                                
  3 Berg, Karen                  Valpo-IN             2:22.62    2:21.83    3  
      32.71   36.45   37.15   35.52                                
  4 Bugenske, Elise              Valpo-IN             2:20.59    2:21.98    2  
      33.67   36.68   36.09   35.54                                
 -- Jacobi, Megan                Uwgb                      NT   X2:15.21  
      32.19   34.20   34.44   34.38                                
 -- Covert, Gina                 Uwgb                      NT   X2:21.57  
      34.51   36.07   35.99   35.00                                
 -- Lau, Stacey                  Uwgb                      NT   X2:35.47  
      35.19   38.91   41.26   40.11                                
 
Event 18  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mathers, Travis              Uwgb                      NT    1:58.31    9  
      27.50   29.98   30.47   30.36                                
  2 Lennan, Skyler               Valpo-IN                  NT    2:08.58    4  
      30.27   32.34   33.48   32.49                                
  3 Verage, Kyle                 Valpo-IN             2:07.21    2:09.14    3  
      28.11   31.42   35.13   34.48                                
  4 Gonzorigt, Toshko            Valpo-IN                  NT    2:57.31    2  
      43.93   46.31   44.43   42.64                                
 -- Carlson, Cory                Uwgb                      NT   X2:02.31  
      28.73   30.82   31.39   31.37                                
 -- McClure, Ryan                Uwgb                      NT   X2:03.68  
      28.56   31.02   32.12   31.98                                
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Grace                Valpo-IN             5:21.57    5:20.83    9  
      28.81   31.89   32.40   32.34   32.55   32.54   32.94   32.78
      32.80   31.78                                                
  2 Bushman, Chara               Uwgb                      NT    5:23.91    4  
      29.48   31.88   32.33   32.71   33.01   33.03   33.41   33.14
      32.93   31.99                                                
  3 Ferschl, Stephanie           Valpo-IN             5:27.27    5:28.52    3  
      29.90   32.55   33.15   33.16   33.45   33.02   33.45   33.73
      33.58   32.53                                                
  4 Larsen, Jamie                Uwgb                      NT    5:34.23    2  
      28.81   32.60   34.00   34.67   35.01   34.69   35.03   34.98
      33.92   30.52                                                
  5 Cissell, Katie               Valpo-IN             5:41.03    5:35.59    1  
      29.21   32.34   33.60   33.90   34.24   34.45   34.72   35.17
      34.74   33.22                                                
  6 McCallum, Jessica            Valpo-IN                  NT    6:00.47  
      31.49   35.44   36.51   37.04   37.20   37.16   37.07   36.47
      36.79   35.30                                                
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dietrich, Dustin             Uwgb                      NT    4:53.76    9  
      26.96   28.87   29.42   29.76   29.67   29.62   29.69   30.04
      30.20   29.53                                                
  2 Jajtner, Adam                Valpo-IN             4:58.90    4:58.06    4  
      26.55   28.87   29.97   30.34   30.70   30.71   31.03   31.24
      30.68   27.97                                                
  3 Gelden, Andrew               Uwgb                      NT    4:58.46    3  
      26.72   29.73   30.22   30.66   30.30   30.59   30.89   30.13
      30.31   28.91                                                
  4 Eberle, Kyle                 Uwgb                      NT    5:00.44    2  
      27.33   29.36   29.95   30.57   30.92   30.81   30.92   30.74
      30.43   29.41                                                
  5 Edwards, Blake               Valpo-IN             5:04.51    5:09.68    1  
      26.82   29.61   30.93   31.23   31.65   31.88   32.16   32.15
      32.05   31.20                                                
  6 Standen, Edward              Valpo-IN             5:34.12    5:38.17  
      27.76   31.90   33.68   34.43   35.25   35.32   35.99   35.91
      34.91   33.02                                                
 
Event 21  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helland, Kari                Uwgb                      NT     245.25    9  
  2 Orwick, Anna                 Valpo-IN                  NT     161.90    4  
 -- Deters, Kayla                Uwgb                      NT    X203.45  
 -- Kappus, Hannah               Uwgb                      NT    X216.50  
 -- McGraw, Lauren               Uwgb                      NT    X217.15  
 
Event 22  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuntz, Brandon               Uwgb                      NT     273.50    9  
  2 Malone, Kurtis               Valpo-IN              189.60     166.05    4  
 -- Robinson, Wilson             Uwgb                      NT    X251.50  
 -- Balow, Bobby                 Uwgb                      NT    X264.95  
 
Event 23  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doute, Dana                  Uwgb                      NT    2:25.43    9  
      34.02   37.40   36.73   37.28                                
  2 Andracki, Amy                Valpo-IN             2:29.58    2:29.33    4  
      32.98   38.05   39.22   39.08                                
  3 Young, Amy                   Valpo-IN             2:43.24    2:39.75    3  
      36.28   41.21   41.38   40.88                                
  4 Nam, Jennifer                Valpo-IN             2:43.74    2:47.78    2  
      36.65   41.86   44.18   45.09                                
 -- DeGrand, Deanna              Uwgb                      NT   X2:29.07  
      34.13   37.76   38.85   38.33                                
 -- Herrema, Gretchen            Uwgb                      NT   X2:41.04  
      35.83   40.23   42.32   42.66                                
 
Event 24  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Alex                   Uwgb                      NT    2:14.04    9  
      29.47   33.88   34.88   35.81                                
  2 Lennan, Skyler               Valpo-IN             2:22.16    2:24.23    4  
      32.22   36.46   37.49   38.06                                
  3 Geibel, Andrew               Valpo-IN             2:32.78    2:32.46    3  
      33.00   38.36   40.26   40.84                                
  4 Gonzorigt, Toshko            Valpo-IN             2:50.09    2:53.72    2  
      38.53   42.79   44.91   47.49                                
 -- Casanova, Chris              Uwgb                      NT   X2:15.26  
      30.29   34.64   35.53   34.80                                
 -- Sturm, Tony                  Uwgb                      NT   X2:25.05  
      32.46   37.36   38.06   37.17                                
 -- Dietrich, Dustin             Uwgb                      NT   X2:31.26  
      34.92   38.31   38.82   39.21                                
 
Event 25  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uw-Green Bay  'B'                                      NT    3:38.71   11  
     1) Danielson, Alyssa               2) Yelton, Laurel                 
     3) Hausken, Kelsey                 4) Larsen, Jamie                  
       26.90    56.21    25.04    53.08    25.92    55.59    25.41    53.83
  2 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            3:42.77    3:48.64    4  
     1) Crabtree, Becky                 2) Arnold, Grace                  
     3) Ferschl, Stephanie              4) Smethurst, Katlyn              
       26.75    56.61    27.07    56.79    27.94    58.49    26.85    56.75
  3 Valparaiso University Swimming-IN  'B'                 NT    4:03.58    2  
     1) Shew, Kristy                    2) Nam, Jennifer                  
     3) Black, Carolynn                 4) Real, Annelies                 
       27.70    58.61    29.14  1:02.59    29.03  1:02.20    28.06  1:00.18
 -- Uw-Green Bay  'A'                                      NT   X3:39.40  
     1) DeGrand, Danielle               2) Thut, Allison                  
     3) Warzon, Ashley                  4) Bodin, Katelyn                 
       25.50    53.02    26.00    55.10    26.57    56.42    25.85    54.86
 -- Valparaiso University Swimming-IN  'C'                 NT   X4:07.79  
     1) Rickey, Laura                   2) Penninga, Emily                
     3) Rader, Katie                    4) Berg, Karen                    
       27.56    57.66    29.00  1:00.83    32.41  1:08.97    28.71  1:00.33
 
Event 26  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uw-Green Bay  'A'                                      NT    3:17.95   11  
     1) Scanlan, Tim                    2) Judge, Dan                     
     3) Gelden, Andrew                  4) McClure, Ryan                  
       23.69    49.15    23.17    49.83    23.15    49.12    23.21    49.85
  2 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            3:23.54    3:30.58    4  
     1) Meals, Dan                      2) Standen, Edward                
     3) Schuchhardt, Matt               4) Verage, Kyle                   
       24.16    51.85    25.01    53.62    25.54    54.51    23.59    50.60
 -- Uw-Green Bay  'B'                                      NT   X3:18.21  
     1) Loy, Ryan                       2) Eberle, Kyle                   
     3) Johnson, Pete                   4) Carlson, Cory                  
       23.88    49.38    23.35    48.72    24.60    52.47    22.43    47.64
 -- Valparaiso University Swimming-IN  'B'                 NT   X3:26.08  
     1) Sivak, David                    2) Hillmer, Ansel                 
     3) Edwards, Blake                  4) Jajtner, Adam                  
       23.93    50.22    24.53    52.96    24.09    51.86    24.29    51.04
 -- Valparaiso University Swimming-IN  'C'                 NT   X4:00.16  
     1) Gonzorigt, Toshko               2) Geibel, Andrew                 
     3) Lennan, Skyler                  4) Shang, James                   
       29.88  1:04.86    26.28    56.98    26.46    55.38    28.80  1:02.94
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 26                    
 
  1. Uw-Green Bay                        135   2. Valparaiso University Swimming       92

Softball Northern Illinois 6 VU Softball Field
Apr 8 Valpo 8
Baseball Valpo 5 Evanston, Ill.
Apr 8 Northwestern 12
Softball Northern Illinois 3 8 inn.
Apr 8 Valpo 4
M Track Chicagoland Championships Romeoville, Ill.
Apr 11 5th/17 (20)
W Track Chicagoland Championships Romeoville, Ill.
Apr 11 9th/18 (12)
M Tennis Valpo 5 Detroit, Mich.
Apr 11 Detroit 2
Baseball Youngstown State 7 Emory G. Bauer Field
Apr 11 Valpo 10
W Track Chicagoland Championships Romeoville, Ill.
Apr 12 6th/20 (60.50)
M Track Chicagoland Championships Romeoville, Ill.
Apr 12 6th/20 (48)
M Golf Bluegrass Invitational Lexington, Ky. (University Club Big Blue Course)
Apr 12 t-7th/13 (588)
W Golf Crusader/Jaguar Challenge Valparaiso, Ind. (The Course at Aberdeen)
Apr 12 3rd/6 (335); 4th/6 (350)
M Soccer St. Joseph's College Eastgate Field
Apr 12, 10:00 a.m. Valpo
Baseball Youngstown State 1 Emory G. Bauer Field
Apr 12, 10:00 a.m. Valpo 13
Softball Cleveland State 3 VU Softball Field
Apr 12, 10:00 a.m. Valpo 2
Volleyball Western Michigan/Butler/Eastern Michigan ARC
Apr 12, 1:45 p.m. Valpo
Softball Cleveland State 4 VU Softball Field
Apr 12, 1:45 p.m. Valpo 6
Baseball Youngstown State 12 Emory G. Bauer Field
Apr 12, 1:45 p.m. Valpo 4
W Tennis Valpo 1 Detroit, Mich.
Apr 12, 1:45 p.m. Detroit 6
M Soccer Benedictine Brown Field
Apr 12, 4:00 p.m. Valpo
W Soccer Haitian National Team Brown Field
Apr 12, 7:00 p.m. Valpo
W Golf Crusader/Jaguar Challenge Valparaiso, Ind. (The Course at Aberdeen)
Apr 13 2nd/6 (657); 5th/6 (692)
M Golf Bluegrass Invitational Lexington, Ky. (University Club Big Blue Course)
Apr 13 t-6th/13 (895)
Softball Cleveland State 6 8 inn.
Apr 13 Valpo 7
W Tennis Valpo 1 Rochester, Mich.
Apr 13 Oakland 6
M Tennis Valpo 1 Notre Dame, Ind.
Apr 13 #12 Notre Dame 6
W Tennis Valpo 0 Chicago, Ill.
Apr 14 Chicago State 7
M Tennis Valpo 7 Homewood, Ill.
Apr 15 Chicago State 0
Baseball Valpo CCD
Apr 15 Toledo
M Track Cougar Invitational River Forest, Ill.
Apr 17 No Team Score
W Track Cougar Invitational River Forest, Ill.
Apr 17 No Team Score
Baseball Valpo 4 Milwaukee, Wis.
Apr 17 Milwaukee 0
M Tennis Youngstown State Valpo Tennis Complex
Apr 18, 11:00 a.m. Valpo
Baseball Valpo Milwaukee, Wis.
Apr 18, 3:00 p.m. Milwaukee
Softball Oakland VU Softball Field
Apr 18, 3:00 p.m. Valpo
W Tennis Youngstown State Valpo Tennis Complex
Apr 18, 4:00 p.m. Valpo
M Golf Wolfpack Spring Open Raleigh, N.C. (Lonnie Poole Golf Course)
Apr 19
M Track DePaul Invitational Chicago, Ill.
Apr 19
W Track DePaul Invitational Chicago, Ill.
Apr 19
W Tennis Cleveland State Valpo Tennis Complex
Apr 19, 10:00 a.m. Valpo
Softball Oakland VU Softball Field
Apr 19, 12:00 p.m. Valpo
Baseball Valpo Milwaukee, Wis.
Apr 19, 1:00 p.m. Milwaukee
Softball Oakland VU Softball Field
Apr 19, 2:00 p.m. Valpo
M Tennis Cleveland State Valpo Tennis Complex
Apr 19, 2:00 p.m. Valpo
M Golf Wolfpack Spring Open Raleigh, N.C. (Lonnie Poole Golf Course)
Apr 20
Baseball Kalamazoo Emory G. Bauer Field
Apr 21, 3:00 p.m. Valpo
Baseball Ohio Northern Emory G. Bauer Field
Apr 22, 3:00 p.m. Valpo
Softball Valpo Macomb, Ill.
Apr 22, 3:00 p.m. Western Illinois
Softball Valpo Macomb, Ill.
Apr 22, 5:00 p.m. Western Illinois
Softball Valpo Notre Dame, Ind.
Apr 24, 5:00 p.m. Notre Dame
M Tennis Valpo Ann Arbor, Mich.
Apr 25, 5:00 p.m. Horizon League Tournament
W Track Miami (Ohio) Invitational Oxford, Ohio
Apr 25
M Track Miami (Ohio) Invitational Oxford, Ohio
Apr 25
M Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 25
W Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 25
Baseball UIC Emory G. Bauer Field
Apr 25, 3:00 p.m. Valpo
M Track Miami (Ohio) Invitational Oxford, Ohio
Apr 26
W Track Miami (Ohio) Invitational Oxford, Ohio
Apr 26
M Tennis Valpo Ann Arbor, Mich.
Apr 26 Horizon League Tournament
W Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 26
M Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 26
Baseball UIC Emory G. Bauer Field
Apr 26, 12:00 p.m. Valpo
Softball Valpo Dayton, Ohio
Apr 26, 12:00 p.m. Wright State
Softball Valpo Dayton, Ohio
Apr 26, 2:00 p.m. Wright State
M Tennis Valpo Ann Arbor, Mich.
Apr 27, 2:00 p.m. Horizon League Tournament
M Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 27
W Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 27
Softball Valpo Dayton, Ohio
Apr 27, 12:00 p.m. Wright State
Baseball UIC Emory G. Bauer Field
Apr 27, 12:00 p.m. Valpo