Official Athletic Site of the Valparaiso University Crusaders

Licensed to Valparaiso University HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 10/22/2010 02:59 PM
                        Cleveland @ Valpo - 10/22/2010                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cleveland State University-LE  'A'                     NT    1:51.82   11  
     1) Ferro, Michelle K 21            2) Simard, Emily M 19             
     3) Johansson, Alex A 20            4) Kopacko, Christine M 18        
  2 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            1:50.57    1:54.25    4  
     1) Dangremond, Shaunna             2) Andracki, Amy                  
     3) Sarah, Robertson                4) Jarrett, Natalie               
  3 Cleveland State University-LE  'B'                     NT    1:59.92    2  
     1) Arzadon, Rachel A 20            2) Pallija, Allison G 20          
     3) Pallija, Amanda J 19            4) Rossi, Ashley C 19             
  4 Cleveland State University-LE  'C'                     NT    2:01.39  
     1) Hickey, Whitney A 19            2) Rath, Kelly J 19               
     3) Morris, Hannah 18               4) Mruk, Diana L 21               
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cleveland State University-LE  'A'                     NT    1:38.00   11  
     1) Hill, Justin T 19               2) Ferro, Brian G 19              
     3) Thompson, Berry J 19            4) Marsico, Mike J 21             
  2 Cleveland State University-LE  'B'                     NT    1:40.88    4  
     1) Falgoust, Matthew 19            2) Kheirandish, Pedrom 17         
     3) Lewis, Alex L 18                4) Gasparin, Deni 21              
  3 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            1:36.32    1:41.83    2  
     1) Cox, Alex                       2) Wegehaupt, Tate                
     3) Sivak, David                    4) Deghi, Russell                 
  4 Cleveland State University-LE  'C'                     NT    1:44.51  
     1) Blankenship, Ryan 18            2) Mulvin, Mike D 18              
     3) Lombardozzi, Travis J 20        4) Hrivnak, James C 20            
  5 Valparaiso University Swimming-IN  'B'                 NT    1:45.59  
     1) Fedde, Kevin                    2) Trimpe, Trevor                 
     3) Aguilar, Guillermo              4) Rudolf, Chris                  
 
Event 3  Girls 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Behn, Carys D             20 Cleveland State-LE        NT   11:02.75    9  
  2 Ferschl, Stephanie           Valpo-IN            11:13.17   11:26.36    4  
  3 Jajtner, Erin R           18 Cleveland State-LE        NT   11:33.56    3  
  4 Puls, Jamie L             19 Cleveland State-LE        NT   11:38.26    2  
  5 Meunier, Katie               Valpo-IN            11:56.14   12:47.43    1  
 
Event 4  Boys 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 de Swardt, Mark           21 Cleveland State-LE        NT    9:42.43    9  
  2 Dopuch, Michael S         18 Cleveland State-LE        NT   10:15.81    4  
  3 Ritz, Pieter K            20 Cleveland State-LE        NT   10:16.53    3  
  4 Trimpe, Trevor               Valpo-IN                  NT   10:27.73    2  
  5 Booth, Steve                 Valpo-IN            10:42.94   11:24.48    1  
 
Event 5  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olsson, Joanna G          19 Cleveland State-LE        NT    1:57.86    9  
  2 Kolis, Nikki M            18 Cleveland State-LE        NT    2:02.12    4  
  3 Rickey, Laura                Valpo-IN             2:02.28    2:03.03    3  
  4 Morris, Hannah            18 Cleveland State-LE        NT    2:06.18    2  
  5 Barnes, Justine              Valpo-IN                  NT    2:06.68    1  
  6 Bretl, Andrea                Valpo-IN             2:06.31    2:09.63  
 
Event 6  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thoresen, Graham M        19 Cleveland State-LE        NT    1:47.75    9  
  2 Mulvin, Mike D            18 Cleveland State-LE        NT    1:49.60    4  
  3 Fedde, Kevin                 Valpo-IN                  NT    1:52.27    3  
  4 Mackey, Jeff S            19 Cleveland State-LE        NT    1:53.66    2  
  5 Aguilar, Guillermo           Valpo-IN                  NT    1:54.59    1  
  6 Patrick, Thomas              Valpo-IN             1:52.68    1:56.70  
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johansson, Alex A         20 Cleveland State-LE        NT      25.41    9  
  2 Splain, Emily J           20 Cleveland State-LE        NT      25.64    4  
  3 Dangremond, Shaunna          Valpo-IN               26.38      26.26    3  
  4 Taubert, Alizabeth           Valpo-IN                  NT      27.29    2  
  5 Owen, Erin                   Valpo-IN               26.64      27.65    1  
  6 Mruk, Diana L             21 Cleveland State-LE        NT      27.94  
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, Alex L             18 Cleveland State-LE        NT      21.42    9  
  2 Hill, Justin T            19 Cleveland State-LE        NT      21.52    4  
  3 Cox, Alex                    Valpo-IN               23.10      22.69    3  
  4 Bielak, Brad D            19 Cleveland State-LE        NT      23.12    2  
  5 Jones, Ian                   Valpo-IN                  NT      25.51    1  
  6 Ganzorigt, Toshko            Valpo-IN                  NT      26.68  
 
Event 9  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sommerville, Alice E      20 Cleveland State-LE        NT    2:09.93    9  
  2 Jarrett, Natalie             Valpo-IN             2:18.67    2:17.93    4  
  3 Simard, Emily M           19 Cleveland State-LE        NT    2:24.39    3  
  4 Andracki, Amy                Valpo-IN             2:19.29    2:25.19    2  
  5 Rath, Kelly J             19 Cleveland State-LE        NT    2:26.71    1  
  6 Peters, Katrina              Valpo-IN             2:37.77    2:36.14  
 
Event 10  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sivak, David                 Valpo-IN                  NT    1:59.34    9  
  2 Androic, Zvonimir         21 Cleveland State-LE        NT    2:03.87    4  
  3 Cohara, Alex J            19 Cleveland State-LE        NT    2:03.97    3  
  4 Falgoust, Matthew         19 Cleveland State-LE        NT    2:05.32    2  
  5 Harris, Alexander            Valpo-IN             2:13.50    2:14.66    1  
  6 Rudolf, Chris                Valpo-IN                  NT    2:24.16  
 
Event 13  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olsson, Joanna G          19 Cleveland State-LE        NT      59.21    9  
  2 Barnes, Justine              Valpo-IN             1:00.77    1:03.74    4  
  3 Hickey, Whitney A         19 Cleveland State-LE        NT    1:06.52    3  
  4 Jajtner, Erin R           18 Cleveland State-LE        NT    1:10.45    2  
 
Event 14  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kermack, Justin P         20 Cleveland State-LE        NT      51.82    9  
  2 Thompson, Berry J         19 Cleveland State-LE        NT      51.90    4  
  3 Bielak, Brad D            19 Cleveland State-LE        NT      54.30    3  
  4 Aguilar, Guillermo           Valpo-IN                  NT      56.72    2  
  5 Rudolf, Chris                Valpo-IN                  NT    1:03.26    1  
  6 Booth, Steve                 Valpo-IN                  NT    1:04.68  
 
Event 15  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kopacko, Christine M      18 Cleveland State-LE        NT      54.99    9  
  2 Pallija, Amanda J         19 Cleveland State-LE        NT      56.91    4  
  3 Taubert, Alizabeth           Valpo-IN               58.83      58.47    3  
  4 Pallija, Allison G        20 Cleveland State-LE        NT    1:01.20    2  
  5 Owen, Erin                   Valpo-IN               59.25    1:02.11    1  
  6 Peters, Katrina              Valpo-IN                  NT    1:02.41  
 
Event 16  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, Alex L             18 Cleveland State-LE        NT      48.19    9  
  2 Sivak, David                 Valpo-IN               47.72      49.16    4  
  3 Mackey, Jeff S            19 Cleveland State-LE        NT      49.45    3  
  4 Deghi, Russell               Valpo-IN                  NT      51.90    2  
  5 Lombardozzi, Travis J     20 Cleveland State-LE        NT      52.75    1  
  6 Jones, Ian                   Valpo-IN                  NT      56.23  
 
Event 17  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dangremond, Shaunna          Valpo-IN             1:01.40    1:03.20    4  
  2 Rickey, Laura                Valpo-IN             1:06.25    1:06.37    2  
  3 Sarah, Robertson             Valpo-IN                  NT    1:11.37  
 -- Ferro, Michelle K         21 Cleveland State-LE        NT   X1:02.12    9  
 -- Morris, Hannah            18 Cleveland State-LE        NT   X1:05.82    3  
 -- Arzadon, Rachel A         20 Cleveland State-LE        NT   X1:08.02    1  
 
Event 18  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cox, Alex                    Valpo-IN                  NT      57.62    2  
  2 Patrick, Thomas              Valpo-IN                  NT    1:01.30    1  
  3 Simons, Travis               Valpo-IN                  NT    1:05.85  
 -- Hill, Justin T            19 Cleveland State-LE        NT     X54.27    9  
 -- Ferro, Brian G            19 Cleveland State-LE        NT     X54.70    4  
 -- Blankenship, Ryan         18 Cleveland State-LE        NT     X57.34    3  
 
Event 19  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferschl, Stephanie           Valpo-IN             5:28.49    5:39.19    2  
  2 Bretl, Andrea                Valpo-IN             5:35.78    5:42.81    1  
  3 Meunier, Katie               Valpo-IN             6:06.00    6:13.22  
 -- Rossi, Ashley C           19 Cleveland State-LE        NT   X5:19.61    9  
 -- Kolis, Nikki M            18 Cleveland State-LE        NT   X5:19.81    4  
 -- Splain, Emily J           20 Cleveland State-LE        NT   X5:22.42    3  
 
Event 21  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fedde, Kevin                 Valpo-IN             4:54.29    5:14.81    2  
  2 Harris, Alexander            Valpo-IN                  NT    5:17.75    1  
  3 Booth, Steve                 Valpo-IN             5:07.08    5:32.16  
 -- Thoresen, Graham M        19 Cleveland State-LE        NT   X4:52.82    9  
 -- Mulvin, Mike D            18 Cleveland State-LE        NT   X4:55.64    4  
 -- Cohara, Alex J            19 Cleveland State-LE        NT   X4:56.73    3  
 
Event 22  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jarrett, Natalie             Valpo-IN                  NT    1:10.34    9  
  2 Andracki, Amy                Valpo-IN             1:08.61    1:10.49    4  
  3 Peters, Katrina              Valpo-IN                  NT    1:18.20    3  
 -- Sommerville, Alice E      20 Cleveland State-LE        NT   X1:06.22  
 -- Simard, Emily M           19 Cleveland State-LE        NT   X1:11.18  
 -- Pallija, Allison G        20 Cleveland State-LE        NT   X1:11.27  
 
Event 23  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wegehaupt, Tate              Valpo-IN                  NT    1:00.20    9  
  2 Simons, Travis               Valpo-IN                  NT    1:07.87    4  
  3 Ganzorigt, Toshko            Valpo-IN                  NT    1:14.50    3  
 -- Gasparin, Deni            21 Cleveland State-LE        NT     X58.79  
 -- Kheirandish, Pedrom       17 Cleveland State-LE        NT   X1:05.07  
 -- Allen, Mason M            18 Cleveland State-LE        NT   X1:05.35  
 
Event 24  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            1:42.94    1:46.72   11  
     1) Rickey, Laura                   2) Taubert, Alizabeth             
     3) Bretl, Andrea                   4) Barnes, Justine                
  2 Valparaiso University Swimming-IN  'B'                 NT    1:53.20    4  
 -- Cleveland State University-LE  'C'                     NT   X1:43.99  
     1) Kolis, Nikki M 18               2) Pallija, Amanda J 19           
     3) Arzadon, Rachel A 20            4) Johansson, Alex A 20           
 -- Cleveland State University-LE  'A'                     NT   X1:46.50  
     1) Puls, Jamie L 19                2) Jajtner, Erin R 18             
     3) Behn, Carys D 20                4) Rossi, Ashley C 19             
 -- Cleveland State University-LE  'B'                     NT   X1:47.27  
     1) Kopacko, Christine M 18         2) Mruk, Diana L 21               
     3) Hickey, Whitney A 19            4) Rath, Kelly J 19               
 
Event 26  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            1:27.87    1:32.83   11  
     1) Trimpe, Trevor                  2) Deghi, Russell                 
     3) Patrick, Thomas                 4) Wegehaupt, Tate                
  2 Valparaiso University Swimming-IN  'B'                 NT    1:44.01    4  
     1) Harris, Alexander               2) Ganzorigt, Toshko              
     3) Jones, Ian                      4) Simons, Travis                 
 -- Cleveland State University-LE  'A'                     NT   X1:28.41  
     1) Mackey, Jeff S 19               2) Marsico, Mike J 21             
     3) Lewis, Alex L 18                4) Kermack, Justin P 20           
 -- Cleveland State University-LE  'B'                     NT   X1:31.57  
     1) Lombardozzi, Travis J 20        2) Androic, Zvonimir 21           
     3) Ferro, Brian G 19               4) Cohara, Alex J 19              
 -- Cleveland State University-LE  'C'                     NT   X1:37.47  
     1) Dopuch, Michael S 18            2) Ritz, Pieter K 20              
     3) Blankenship, Ryan 18            4) Hrivnak, James C 20            

W Tennis Valpo 0 Chicago, Ill.
Apr 14 Chicago State 7
M Tennis Valpo 7 Homewood, Ill.
Apr 15 Chicago State 0
Baseball Valpo CCD
Apr 15 Toledo
M Track Cougar Invitational River Forest, Ill.
Apr 17 No Team Score
W Track Cougar Invitational River Forest, Ill.
Apr 17 No Team Score
Baseball Valpo 4 Milwaukee, Wis.
Apr 17 Milwaukee 0
M Tennis Youngstown State 1 Valpo Tennis Complex
Apr 18 Valpo 6
Baseball Valpo 0 Milwaukee, Wis.
Apr 18 Milwaukee 3
Softball Oakland 3 VU Softball Field
Apr 18 Valpo 11
W Tennis Youngstown State 7 Valpo Tennis Complex
Apr 18 Valpo 0
M Golf Wolfpack Spring Open Raleigh, N.C. (Lonnie Poole Golf Course)
Apr 19 CCD
M Track DePaul Invitational Chicago, Ill.
Apr 19 2nd/3 (191)
W Track DePaul Invitational Chicago, Ill.
Apr 19 3rd/5 (82)
W Tennis Cleveland State 7 Valpo Tennis Complex
Apr 19 Valpo 0
Softball Oakland 1 VU Softball Field
Apr 19 Valpo 2
Baseball Valpo 0 Milwaukee, Wis.
Apr 19 Milwaukee 5
Softball Oakland 4 8 inn.
Apr 19 Valpo 2
M Tennis Cleveland State 5 Valpo Tennis Complex
Apr 19 Valpo 2
M Golf Wolfpack Spring Open Raleigh, N.C. (Lonnie Poole Golf Course)
Apr 20 12th/15 (314)
Baseball Kalamazoo 3 Emory G. Bauer Field
Apr 21 Valpo 10
Baseball Ohio Northern 2 Emory G. Bauer Field
Apr 22 Valpo 1
Softball Valpo 3 Macomb, Ill.
Apr 22 Western Illinois 1
Softball Valpo 5 Macomb, Ill.
Apr 22 Western Illinois 4
Softball Valpo Notre Dame, Ind.
Apr 24, 5:00 p.m. #21/21 Notre Dame
W Track Miami (Ohio) Invitational Oxford, Ohio
Apr 25
M Track Miami (Ohio) Invitational Oxford, Ohio
Apr 25
M Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 25
W Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 25
M Tennis Valpo Ann Arbor, Mich.
Apr 25, 2:00 p.m. UIC
Baseball UIC Emory G. Bauer Field
Apr 25, 3:00 p.m. Valpo
M Tennis Valpo Ann Arbor, Mich.
Apr 26, 3:00 p.m. Horizon League Tournament
M Track Miami (Ohio) Invitational Oxford, Ohio
Apr 26
W Track Miami (Ohio) Invitational Oxford, Ohio
Apr 26
W Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 26
M Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 26
Baseball UIC Emory G. Bauer Field
Apr 26, 12:00 p.m. Valpo
Softball Valpo Dayton, Ohio
Apr 26, 12:00 p.m. Wright State
Softball Valpo Dayton, Ohio
Apr 26, 2:00 p.m. Wright State
M Tennis Valpo Ann Arbor, Mich.
Apr 27, 2:00 p.m. Horizon League Tournament
M Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 27
W Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 27
Softball Valpo Dayton, Ohio
Apr 27, 12:00 p.m. Wright State
Baseball UIC Emory G. Bauer Field
Apr 27, 12:00 p.m. Valpo
Baseball Western Michigan Emory G. Bauer Field
Apr 29, 3:00 p.m. Valpo
Softball IUPUI VU Softball Field
Apr 29, 3:00 p.m. Valpo
Softball IUPUI VU Softball Field
Apr 29, 5:00 p.m. Valpo
Baseball Chicago State Emory G. Bauer Field
Apr 30, 3:00 p.m. Valpo
Softball Valpo Bloomington, Ind.
Apr 30, 3:00 p.m. Indiana (resumption of suspended game)
Softball Valpo Bloomington, Ind.
Apr 30, 4:00 p.m. Indiana
W Track Horizon League Outdoor Championships Youngstown, Ohio
May 2
M Track Horizon League Outdoor Championships Youngstown, Ohio
May 2
Baseball Oakland Emory G. Bauer Field
May 2, 3:00 p.m. Valpo
M Track Horizon League Outdoor Championships Youngstown, Ohio
May 3
W Track Horizon League Outdoor Championships Youngstown, Ohio
May 3
Baseball Oakland Emory G. Bauer Field
May 3, 12:00 p.m. Valpo
Softball Valpo Green Bay, Wis.
May 3, 1:00 p.m. Green Bay
Softball Valpo Green Bay, Wis.
May 3, 3:00 p.m. Green Bay
W Track Horizon League Outdoor Championships Youngstown, Ohio
May 4
M Track Horizon League Outdoor Championships Youngstown, Ohio
May 4
Softball Valpo Green Bay, Wis.
May 4, 12:00 p.m. Green Bay
Baseball Oakland Emory G. Bauer Field
May 4, 12:00 p.m. Valpo