Official Athletic Site of the Valparaiso University Crusaders

Licensed to Ponds Swim Team        HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 10/2/2011 07:15 PM
              Butler 5-Way Women's   Quad Men's Meet - 10/2/2011               
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright State University-OH  'A'                   3:46.52    4:02.84  
     1) Weidner, Sarah T 19             2) Jones, Hannah 20               
     3) Zilinskaite, Rasa 22            4) Weldon, Makenzie L 20          
  2 University of Evansville-IN  'A'                  3:50.66    4:03.01  
     1) Howard, Alexandra 22            2) Enge, Jill 20                  
     3) Beseau, Kassandra 21            4) Quast, Hannah 21               
  3 St. Louis University-OZ  'B'                           NT    4:08.58  
     1) Stickler, Danielle              2) Battaglio, Melanie             
     3) Gieske, Jalynn                  4) Kopec, Emily                   
  4 Wright State University-OH  'B'                        NT   x4:09.21  
     1)                                 2) Wolfe, Carissa C 19            
     3) Weber, Ellie T 18               4) Kokot, Marta 22                
  5 St. Louis University-OZ  'A'                           NT   x4:16.51  
     1) McKeen, Tara                    2) Christensen, Anne              
     3) Sikora, Sarah                   4) Gill, Marisssa                 
  6 Valparaiso University-IN  'A'                     4:20.00    4:20.37  
     1) Jarrett, Natalie E 21           2) Cannon, Makenna A 18           
     3) Barnes, Justine A 21            4) Knop, Lauren N 18              
  7 Butler University-IN  'A'                              NT    4:21.28  
     1) Ring, Kaitie E 19               2) Fidanze, Rosalie M 19          
     3) Lambrecht, Lauren C 19          4) Grogan, Liz M 18               
  8 Valparaiso University-IN  'B'                     4:25.00   x4:37.34  
     1) Steiner, Stephanie S 18         2) Peters, Katrina E 19           
     3) Fowler, Laura M 18              4) Bencur, Brittany R 20          
  9 Butler University-IN  'B'                              NT   x4:44.60  
     1) Soberman, Rachel 18             2) Shoults, Stephanie N 18        
     3) Need, Lauren E 20               4) Platau, Libby C 19             
 -- Valparaiso University-IN  'C'                     4:30.00   X4:51.23  
     1) Caruthers, Alex L 18            2) Taubert, Ali R 19              
     3) Bretl, Andrea E 19              4) Michalowski, Nicole R 18       
 -- University of Evansville-IN  'B'                       NT         DQ  
     1) Barry, Murphy 21                2) Schmitt, Merri 21              
     3) Ball, Melissa 19                4) Yenzer, Abigail L 18           
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Evansville-IN  'A'                  3:29.14    3:35.14  
     1) Metzger, Ryan 20                2) Carandang, Gabriel B 20        
     3) Seward, Alexander 21            4) Harrington, Jacob 21           
  2 St. Louis University-OZ  'B'                           NT    3:35.82  
     1) Brabbins, Jimmy                 2) Brasser, Brian                 
     3) Butzke, Will                    4) May, Patrick                   
  3 Wright State University-OH  'A'                   3:20.88    3:36.82  
     1) Ahlden, Eric 20                 2) Peffer, Davynn 22              
     3) Evershed, Greg H 18             4) Carnell, Adam D 20             
  4 Wright State University-OH  'B'                        NT   x3:42.29  
     1) Ventosa, Tony 20                2) Radalia, Ethan R 21            
     3) Northup, Zach P 18              4) Judkins, Braxten L 18          
  5 St. Louis University-OZ  'A'                           NT   x3:43.19  
     1) Embrey, Kyle                    2) Hansen, Stephen                
     3) Hagar, Gavin                    4) Stevenson, Hunter              
  6 Valparaiso University-IN  'A'                     3:30.00    3:46.76  
     1) Fedde, Kevin C 20               2) Trimpe, Trevor E 21            
     3) Hunter, Austin J 21             4) Braun, Kyle E 18               
  7 University of Evansville-IN  'B'                       NT   x3:47.06  
     1) Labrake, Carder 19              2) Sprick, Conor G 19             
     3) Weisheit, Christopher 19        4) Shotwell, Justin 20            
  8 Valparaiso University-IN  'B'                     3:40.00   x3:49.60  
     1) King, Matt S 18                 2) Wegehaupt, Tate J 19           
     3) Aguilar, Guillermo 21           4) Simmons, Travis W 20           
 -- Valparaiso University-IN  'C'                     3:50.00   X4:21.91  
     1) Rudolf, Chris T 21              2) Parker, Steven R 18            
     3) Aguilar, Fernando J 19          4) Christenson, Zach Z 19         
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thurman, Melissa          19 UE-IN               11:03.31   10:44.27  
  2 Segatto, Flavia           18 Valparaiso-IN       11:20.00   10:49.07  
  3 Hanson, Maddie               St Louis-OZ               NT   11:00.99  
  4 Hodina, Phoebe            20 UE-IN               11:03.03   11:02.71  
  5 Mullen, Kortney R         19 Wright State-OH           NT   11:02.79  
  6 Gould, Whitney               St Louis-OZ               NT   11:07.14  
  7 Brannen, Kathleen M       19 Butler-IN                 NT   11:17.46  
  8 Melchior, Marisa L        18 Wright State-OH           NT   11:54.00  
  9 Johannsen, Kyle A         20 Butler-IN                 NT   12:00.37  
 10 Mariani, Megan L          18 Valparaiso-IN       12:20.00   12:53.37  
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grzebala, Pawel           21 Wright State-OH      9:17.51    9:55.86  
  2 Newland, Matthew S        18 UE-IN                     NT    9:56.14  
  3 Johnson, Garrett S        18 UE-IN                     NT   10:22.34  
  4 Litzau, Spencer              St Louis-OZ               NT   10:34.90  
  5 Merlihan, Patrick            St Louis-OZ               NT   10:36.88  
  6 Johnson, Mark B           18 Wright State-OH           NT   10:58.82  
  7 Jones, Ian A              19 Valparaiso-IN       12:00.00   12:15.06  
  8 Booth, Steven K           20 Valparaiso-IN       11:20.00   12:15.94  
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pipkorn, Molley L         21 Wright State-OH      1:51.19    1:53.95  
  2 Tipton, Michelle C        18 UE-IN                     NT    1:54.20  
  3 Osterman, Lizzie             St Louis-OZ               NT    1:57.23  
  4 Streid, Taylor               St Louis-OZ               NT    1:57.30  
  5 Weichelt, Caitie          18 Butler-IN                 NT    1:59.28  
  6 Kokot, Marta              22 Wright State-OH      2:02.09    1:59.67  
  7 Weidner, Sarah T          19 Wright State-OH           NT    2:00.05  
  8 Pua, Eshan                18 Butler-IN                 NT    2:00.52  
  9 Roger, Taylor                St Louis-OZ               NT    2:00.61  
 10 Enge, Jill                20 UE-IN                1:58.86    2:00.64  
 11 Moore, Alexandria E       18 UE-IN                     NT    2:01.30  
 12 Jones, Valerie            22 UE-IN                1:59.46   x2:04.85  
 13 Bretl, Andrea E           19 Valparaiso-IN        2:00.00    2:06.28  
 14 Culver, Molly                St Louis-OZ               NT   x2:07.37  
 15 Engstrom, Hayden G        18 Butler-IN                 NT    2:11.12  
 16 Sarsgard, Taylor          19 Wright State-OH      2:08.99   x2:14.16  
 17 Peters, Katrina E         19 Valparaiso-IN        2:15.00    2:20.63  
 18 Meunier, Katie M          19 Valparaiso-IN        2:15.00    2:21.43  
 -- Platau, Libby C           19 Butler-IN                 NT   X2:22.79  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pasquesi, Justin             St Louis-OZ               NT    1:46.66  
  2 Anderson, Dustin             St Louis-OZ               NT    1:47.64  
  3 Carnell, Adam D           20 Wright State-OH      1:40.42    1:48.10  
  4 Harrington, Jacob         21 UE-IN                1:43.97    1:48.23  
  5 MacArt, Patrick              St Louis-OZ               NT    1:49.12  
  6 Musselwhite, Daniel       19 UE-IN                1:45.84    1:49.99  
  7 Kelly, Mike                  St Louis-OZ               NT   x1:52.57  
  8 Smith, Mark               19 UE-IN                     NT    1:53.03  
  9 Muhlenkamp, Eric T        19 Wright State-OH           NT    1:53.48  
 10 Bond, Sam J               22 Wright State-OH      1:50.53    1:54.92  
 11 Aguilar, Fernando J       19 Valparaiso-IN        1:55.00    1:57.46  
 12 Procuniar, Michael A      18 Wright State-OH           NT   x1:58.24  
 13 Mathe, William R          18 Valparaiso-IN        2:05.00    2:01.54  
 14 King, Matt S              18 Valparaiso-IN        2:00.00    2:01.69  
 15 Patrick, Thomas K         21 Valparaiso-IN        1:58.00   x2:01.84  
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Woody, Melissa L          20 Wright State-OH        23.86      25.15  
  2 Gieske, Jalynn               St Louis-OZ               NT      25.19  
  3 Montgomery, Samantha J    19 UE-IN                     NT      25.35  
  4 Lorenzi, Ellie               St Louis-OZ               NT      25.94  
  5 Shotwell, Taylor N        18 UE-IN                     NT      26.02  
  6 Somerville, Hannah M      18 Butler-IN                 NT      26.30  
  7 Gobell, Kirsten              St Louis-OZ               NT      26.45  
  8 Quast, Hannah             21 UE-IN                  24.87      26.53  
  9 Weber, Ellie T            18 Wright State-OH           NT      26.66  
 10 Hayhow, Kristen L         19 Wright State-OH           NT      26.86  
 11 Ball, Melissa             19 UE-IN                  25.09     x26.92  
 12 Grogan, Liz M             18 Butler-IN                 NT      27.04  
 13 Bencur, Brittany R        20 Valparaiso-IN          26.00      27.66  
 14 McKeen, Tara                 St Louis-OZ               NT     x28.32  
 15 Soberman, Rachel          18 Butler-IN                 NT      28.72  
 16 Michalowski, Nicole R     18 Valparaiso-IN          30.00      28.84  
 17 Steiner, Stephanie S      18 Valparaiso-IN          28.00      29.91  
 -- Cary, Erin K              18 UE-IN                     NT     X26.69  
 -- Van Wyk, Jordan           20 UE-IN                  26.38     X27.48  
 -- Harty, Caitlin            19 UE-IN                  25.81     X27.79  
 -- Horton, Samantha K        19 UE-IN                     NT     X27.85  
 -- Cude, Cassandra           20 UE-IN                  27.00     X29.25  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Botha, Hermanus           22 Wright State-OH        20.07      21.73  
  2 May, Patrick                 St Louis-OZ               NT      21.82  
  3 Bishop, Ashton D          18 UE-IN                     NT      21.99  
  4 Spradley, Will            22 UE-IN                  21.31      22.10  
  5 Billingsly, Zach             St Louis-OZ               NT      22.14  
  6 Tiemann, Kyle             20 UE-IN                  21.45      22.29  
  7 Braun, Kyle E             18 Valparaiso-IN          23.10      22.43  
  8 Hunter, Austin J          21 Valparaiso-IN          23.00      22.50  
  9 Judkins, Braxten L        18 Wright State-OH           NT      22.90  
 10 Kocian, Blake                St Louis-OZ               NT      23.02  
 11 Rodgers, Steven R         18 Wright State-OH           NT      23.62  
 12 Ralston, Kevin            21 Wright State-OH           NT     x23.90  
 13 Sandness, Patrick S       18 Valparaiso-IN          25.00      24.08  
 14 Meines, Jacob W           18 Valparaiso-IN          26.00     x24.81  
 15 Butzke, Will                 St Louis-OZ               NT     x35.42  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Streid, Taylor               St Louis-OZ               NT    2:10.41  
  2 Howard, Alexandra         22 UE-IN                2:06.59    2:10.99  
  3 Powell, Mackenzie R       18 UE-IN                     NT    2:11.82  
  4 Lee, Caroline T           19 UE-IN                     NT    2:12.72  
  5 Weldon, Makenzie L        20 Wright State-OH      2:04.45    2:12.88  
  6 Jarrett, Natalie E        21 Valparaiso-IN        2:18.00    2:16.28  
  7 Beseau, Kassandra         21 UE-IN                2:14.43   x2:16.38  
  8 Lambrecht, Lauren C       19 Butler-IN                 NT    2:17.94  
  9 Merryfield, Taylor M      21 Wright State-OH      2:13.55    2:19.98  
 10 Wolfe, Carissa C          19 Wright State-OH           NT    2:20.55  
 11 Massey, Kristin              St Louis-OZ               NT    2:20.68  
 12 Scotti, Lauren E          18 Butler-IN                 NT    2:22.77  
 13 Hanson, Maddie               St Louis-OZ               NT    2:22.90  
 14 Christensen, Anne            St Louis-OZ               NT   x2:28.78  
 15 Cannon, Makenna A         18 Valparaiso-IN        2:20.00    2:31.44  
 16 Shoults, Stephanie N      18 Butler-IN                 NT    2:33.07  
 17 Statzer, Gigi                St Louis-OZ               NT   x2:35.69  
 -- Spata, Alexandra          21 UE-IN                2:13.37   X2:20.48  
 -- Schmitt, Merri            21 UE-IN                2:16.14   X2:22.71  
 -- Soltys, Hannah               St Louis-OZ               NT   X2:27.42  
 -- Amedio, Kaitlyn              St Louis-OZ               NT   X2:29.01  
 -- O'Brien, Sarah            19 UE-IN                2:26.60   X2:31.36  
 -- Scholl, Keebyn               St Louis-OZ               NT   X2:33.00  
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aukerman, Kile A          18 Wright State-OH           NT    2:00.72  
  2 Seward, Alexander         21 UE-IN                     NT    2:01.16  
  3 Peffer, Davynn            22 Wright State-OH           NT    2:01.45  
  4 Anderson, Dustin             St Louis-OZ               NT    2:02.03  
  5 Pasquesi, Justin             St Louis-OZ               NT    2:02.95  
  6 Davis, James                 St Louis-OZ               NT    2:03.52  
  7 Wegehaupt, Tate J         19 Valparaiso-IN        2:06.00    2:04.71  
  8 Hansen, Stephen              St Louis-OZ               NT   x2:05.33  
  9 Radalia, Ethan R          21 Wright State-OH      2:02.66    2:07.78  
 10 Shotwell, Justin          20 UE-IN                1:56.69    2:08.34  
 11 Trimpe, Trevor E          21 Valparaiso-IN        2:05.00    2:09.24  
 12 Carandang, Gabriel B      20 UE-IN                     NT    2:09.37  
 13 Runge, Elliot J           18 Wright State-OH           NT   x2:09.66  
 -- Sprick, Conor G           19 UE-IN                     NT   X2:10.25  
 -- Schroers, Jeremy S        19 UE-IN                     NT   X2:21.20  
 
Event 11  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zwier, Neena              20 Wright State-OH       271.12     215.90  
  2 Kain, Katrina             22 UE-IN                 227.70     208.95  
  3 Legaste, Courtney            St Louis-OZ               NP     196.73  
  4 Wells, Sadie              21 UE-IN                 271.35     195.05  
  5 Tran, Stephanie           19 UE-IN                     NP     176.15  
  6 Altmeyer, Ashley          21 UE-IN                 221.63    x172.85  
  7 Eltiste, Kristianna          St Louis-OZ               NP     171.55  
  8 Larson, Sara                 St Louis-OZ               NP     160.60  
  9 Coleman, Kelsey              St Louis-OZ               NP    x142.05  
 10 Ronfeldt, Nikole          19 Wright State-OH           NP     105.35  
 11 Edwards, Zaida W          18 Wright State-OH           NP      65.90  
 
Event 12  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reid, Mallet              20 UE-IN                 245.40     243.05  
  2 Carmichael, Chad             St Louis-OZ               NP     212.05  
  3 Hrabowsky, Billy             St Louis-OZ               NP     177.70  
 
Event 13  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osterman, Lizzie             St Louis-OZ               NT    2:09.90  
  2 Montgomery, Samantha J    19 UE-IN                     NT    2:14.30  
  3 Gould, Whitney               St Louis-OZ               NT    2:15.19  
  4 Lambrecht, Lauren C       19 Butler-IN                 NT    2:16.20  
  5 Sikora, Sarah                St Louis-OZ               NT    2:17.40  
  6 Spata, Alexandra          21 UE-IN                2:13.60    2:17.50  
  7 Kokot, Marta              22 Wright State-OH      2:12.22    2:18.87  
  8 Pua, Eshan                18 Butler-IN                 NT    2:18.88  
  9 Weber, Ellie T            18 Wright State-OH           NT    2:19.50  
 10 Beseau, Kassandra         21 UE-IN                2:22.23    2:21.21  
 11 Barnes, Justine A         21 Valparaiso-IN        2:34.00    2:23.50  
 12 Jones, Hannah             20 Wright State-OH      2:15.46    2:25.13  
 13 Hanson, Maddie               St Louis-OZ               NT   x2:27.51  
 14 Fowler, Laura M           18 Valparaiso-IN        2:35.00    2:33.36  
 15 Engstrom, Hayden G        18 Butler-IN                 NT    2:38.82  
 16 Harty, Caitlin            19 UE-IN                2:24.17   x2:44.38  
 
Event 14  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seward, Alexander         21 UE-IN                1:56.56    1:58.19  
  2 Ahlden, Eric              20 Wright State-OH      1:59.03    1:59.93  
  3 Hagar, Gavin                 St Louis-OZ               NT    2:00.93  
  4 Weisheit, Christopher     19 UE-IN                2:00.56    2:03.56  
  5 MacArt, Patrick              St Louis-OZ               NT    2:04.41  
  6 Butzke, Will                 St Louis-OZ               NT    2:04.91  
  7 Northup, Zach P           18 Wright State-OH           NT    2:06.82  
  8 Musselwhite, Daniel       19 UE-IN                1:55.75    2:07.30  
  9 Aguilar, Guillermo        21 Valparaiso-IN        2:00.00    2:07.69  
 10 Evershed, Greg H          18 Wright State-OH           NT    2:08.25  
 11 Clark, Ryan                  St Louis-OZ               NT   x2:11.58  
 12 Jones, Ian A              19 Valparaiso-IN        2:15.00    2:26.01  
 13 Booth, Steven K           20 Valparaiso-IN        2:15.00    2:28.07  
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zilinskaite, Rasa         22 Wright State-OH        52.18      55.14  
  2 Gieske, Jalynn               St Louis-OZ               NT      55.60  
  3 Yenzer, Abigail L         18 UE-IN                     NT      56.13  
  4 Kopec, Emily                 St Louis-OZ               NT      56.42  
  5 Woody, Melissa L          20 Wright State-OH        53.63      56.45  
  6 Somerville, Hannah M      18 Butler-IN                 NT      56.68  
  7 Quast, Hannah             21 UE-IN                  52.98      57.60  
  8 Jones, Valerie            22 UE-IN                  56.30      58.14  
  9 Barry, Murphy             21 UE-IN                  54.99     x58.22  
 10 Gill, Marisssa               St Louis-OZ               NT      58.35  
 11 Hyams, Ariele                St Louis-OZ               NT     x58.55  
 12 Taubert, Ali R            19 Valparaiso-IN          57.00      58.78  
 13 Fidanze, Rosalie M        19 Butler-IN                 NT    1:00.22  
 14 Shoults, Stephanie N      18 Butler-IN                 NT    1:00.87  
 15 Meunier, Katie M          19 Valparaiso-IN        1:05.00    1:05.52  
 16 Mariani, Megan L          18 Valparaiso-IN             NT    1:11.00  
 -- Cary, Erin K              18 UE-IN                     NT     X58.13  
 -- Van Wyk, Jordan           20 UE-IN                  57.00     X58.41  
 -- Schmitt, Merri            21 UE-IN                  58.40     X59.33  
 -- Ball, Melissa             19 UE-IN                  56.45   X1:00.38  
 -- Cude, Cassandra           20 UE-IN                  59.23   X1:03.59  
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Botha, Hermanus           22 Wright State-OH        43.88      47.03  
  2 Bishop, Ashton D          18 UE-IN                     NT      47.83  
  3 May, Patrick                 St Louis-OZ               NT      48.56  
  4 Spradley, Will            22 UE-IN                  46.74      48.64  
  5 Billingsly, Zach             St Louis-OZ               NT      48.85  
  6 Tiemann, Kyle             20 UE-IN                  46.20      48.99  
  7 Judkins, Braxten L        18 Wright State-OH           NT      49.43  
  8 Stevenson, Hunter            St Louis-OZ               NT      51.37  
  9 Hass, Jim                    St Louis-OZ               NT     x52.59  
 10 Ralston, Kevin            21 Wright State-OH           NT      53.48  
 11 Barrett, Zachary C        18 UE-IN                     NT     x53.86  
 12 Simmons, Travis W         20 Valparaiso-IN          56.00      54.23  
 13 Rodgers, Steven R         18 Wright State-OH           NT     x54.36  
 14 May, Philip D             18 Valparaiso-IN          57.00      54.39  
 15 Rudolf, Chris T           21 Valparaiso-IN          55.00      54.70  
 
Event 17  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Howard, Alexandra         22 UE-IN                2:04.80    2:09.75  
  2 Streid, Taylor               St Louis-OZ               NT    2:10.35  
  3 Lee, Caroline T           19 UE-IN                     NT    2:12.14  
  4 Mullen, Kortney R         19 Wright State-OH           NT    2:12.39  
  5 Weidner, Sarah T          19 Wright State-OH           NT    2:12.72  
  6 Scotti, Lauren E          18 Butler-IN                 NT    2:14.15  
  7 Shotwell, Taylor N        18 UE-IN                     NT    2:14.50  
  8 Moore, Alexandria E       18 UE-IN                     NT   x2:15.99  
  9 Jarrett, Natalie E        21 Valparaiso-IN        2:18.00    2:16.48  
 10 Stickler, Danielle           St Louis-OZ               NT    2:18.56  
 11 McKeen, Tara                 St Louis-OZ               NT    2:18.78  
 12 Ring, Kaitie E            19 Butler-IN                 NT    2:19.18  
 13 Knop, Lauren N            18 Valparaiso-IN        2:20.00    2:20.91  
 14 Amedio, Kaitlyn              St Louis-OZ               NT   x2:24.23  
 15 Hayhow, Kristen L         19 Wright State-OH           NT    2:24.53  
 
Event 18  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Metzger, Ryan             20 UE-IN                1:52.88    1:58.21  
  2 Aukerman, Kile A          18 Wright State-OH           NT    2:02.61  
  3 Johnson, Mark B           18 Wright State-OH           NT    2:03.32  
  4 Labrake, Carder           19 UE-IN                     NT    2:04.94  
  5 Brabbins, Jimmy              St Louis-OZ               NT    2:05.65  
  6 Ventosa, Tony             20 Wright State-OH      1:54.71    2:07.64  
  7 Cruz, Davis                  St Louis-OZ               NT    2:08.17  
  8 Embrey, Kyle                 St Louis-OZ               NT    2:09.64  
  9 King, Matt S              18 Valparaiso-IN        2:10.00    2:10.05  
 10 Clark, Ryan                  St Louis-OZ               NT   x2:10.56  
 11 Mathe, William R          18 Valparaiso-IN        2:16.00    2:45.65  
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tipton, Michelle C        18 UE-IN                     NT    5:07.59  
  2 Pipkorn, Molley L         21 Wright State-OH      5:01.18    5:10.60  
  3 Segatto, Flavia           18 Valparaiso-IN        5:06.00    5:16.41  
  4 Osterman, Lizzie             St Louis-OZ               NT    5:17.80  
  5 Powell, Mackenzie R       18 UE-IN                     NT    5:21.22  
  6 Roger, Taylor                St Louis-OZ               NT    5:22.73  
  7 Hodina, Phoebe            20 UE-IN                5:13.95    5:29.57  
  8 Brannen, Kathleen M       19 Butler-IN                 NT    5:31.41  
  9 Melchior, Marisa L        18 Wright State-OH           NT    5:32.84  
 10 Gobell, Kirsten              St Louis-OZ               NT    5:34.12  
 11 Horton, Samantha K        19 UE-IN                     NT   x5:37.32  
 12 Need, Lauren E            20 Butler-IN                 NT    5:40.56  
 13 Caruthers, Alex L         18 Valparaiso-IN        5:15.00    5:47.12  
 14 Sarsgard, Taylor          19 Wright State-OH      5:34.78    5:50.13  
 15 Johannsen, Kyle A         20 Butler-IN                 NT    5:51.13  
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grzebala, Pawel           21 Wright State-OH      4:28.40    4:48.97  
  2 Pasquesi, Justin             St Louis-OZ               NT    4:51.99  
  3 Newland, Matthew S        18 UE-IN                     NT    4:53.30  
  4 Johnson, Garrett S        18 UE-IN                     NT    4:55.64  
  5 Kelly, Mike                  St Louis-OZ               NT    5:02.94  
  6 Smith, Mark               19 UE-IN                     NT    5:04.10  
  7 Merlihan, Patrick            St Louis-OZ               NT    5:07.28  
  8 Litzau, Spencer              St Louis-OZ               NT   x5:11.12  
  9 Bond, Sam J               22 Wright State-OH      4:46.86    5:12.01  
 10 Fedde, Kevin C            20 Valparaiso-IN        4:55.00    5:23.64  
 11 Procuniar, Michael A      18 Wright State-OH           NT    5:26.74  
 12 Patrick, Thomas K         21 Valparaiso-IN        5:00.00    5:40.77  
 13 Christenson, Zach Z       19 Valparaiso-IN        5:10.00    5:40.78  
 
Event 21  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wells, Sadie              21 UE-IN                 279.30     225.85  
  2 Zwier, Neena              20 Wright State-OH       274.05     204.50  
  3 Altmeyer, Ashley          21 UE-IN                 242.40     197.50  
  4 Legaste, Courtney            St Louis-OZ               NP     196.20  
  5 Tran, Stephanie           19 UE-IN                     NP     191.40  
  6 Kain, Katrina             22 UE-IN                 234.55    x172.85  
  7 Eltiste, Kristianna          St Louis-OZ               NP     168.75  
  8 Coleman, Kelsey              St Louis-OZ               NP     146.80  
 
Event 22  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carmichael, Chad             St Louis-OZ               NP     229.45  
  2 Hrabowsky, Billy             St Louis-OZ               NP     224.05  
  3 Reid, Mallet              20 UE-IN                 253.20     222.00  
 
Event 23  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Caroline T           19 UE-IN                     NT    2:26.21  
  2 Thurman, Melissa          19 UE-IN                2:23.74    2:28.36  
  3 Enge, Jill                20 UE-IN                2:25.45    2:28.76  
  4 Powell, Mackenzie R       18 UE-IN                     NT   x2:30.26  
  5 Jones, Hannah             20 Wright State-OH           NT    2:31.65  
  6 Weichelt, Caitie          18 Butler-IN                 NT    2:31.74  
  7 Merryfield, Taylor M      21 Wright State-OH      2:24.00    2:32.09  
  8 Wolfe, Carissa C          19 Wright State-OH           NT    2:32.46  
  9 Battaglio, Melanie           St Louis-OZ               NT    2:37.20  
 10 Christensen, Anne            St Louis-OZ               NT    2:38.77  
 11 Hyams, Ariele                St Louis-OZ               NT    2:40.32  
 12 Cannon, Makenna A         18 Valparaiso-IN        2:35.00    2:40.95  
 13 Soltys, Hannah               St Louis-OZ               NT   x2:41.88  
 14 Soberman, Rachel          18 Butler-IN                 NT    2:42.04  
 15 Scholl, Keebyn               St Louis-OZ               NT   x2:42.30  
 16 O'Brien, Sarah            19 UE-IN                     NT   x2:43.10  
 17 Statzer, Gigi                St Louis-OZ               NT   x2:44.65  
 18 Peters, Katrina E         19 Valparaiso-IN        2:40.00    2:45.27  
 19 Platau, Libby C           19 Butler-IN                 NT    3:04.77  
 -- Massey, Kristin              St Louis-OZ               NT   X2:43.31  
 
Event 24  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peffer, Davynn            22 Wright State-OH           NT    2:13.61  
  2 Hansen, Stephen              St Louis-OZ               NT    2:14.90  
  3 Carandang, Gabriel B      20 UE-IN                     NT    2:17.67  
  4 Radalia, Ethan R          21 Wright State-OH      2:07.86    2:18.59  
  5 Muhlenkamp, Eric T        19 Wright State-OH           NT    2:19.72  
  6 Runge, Elliot J           18 Wright State-OH           NT   x2:21.17  
  7 Trimpe, Trevor E          21 Valparaiso-IN        2:20.00    2:22.21  
  8 Brasser, Brian               St Louis-OZ               NT    2:22.58  
  9 Sprick, Conor G           19 UE-IN                     NT    2:23.90  
 10 Davis, James                 St Louis-OZ               NT    2:24.25  
 11 Shotwell, Justin          20 UE-IN                2:13.52    2:24.37  
 12 Kocian, Blake                St Louis-OZ               NT   x2:26.26  
 13 Mandli, Chris                St Louis-OZ               NT   x2:27.48  
 14 Simmons, Travis W         20 Valparaiso-IN        2:19.00    2:30.75  
 15 Parker, Steven R          18 Valparaiso-IN        2:30.00    2:45.13  
 -- Schroers, Jeremy S        19 UE-IN                     NT   X2:30.20  
 -- Barrett, Zachary C        18 UE-IN                     NT   X2:32.09  
 
Event 25  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright State University-OH  'A'                   3:26.34    3:37.26  
     1) Pipkorn, Molley L 21            2) Weldon, Makenzie L 20          
     3) Woody, Melissa L 20             4) Zilinskaite, Rasa 22           
  2 University of Evansville-IN  'A'                  3:24.24    3:40.57  
     1) Tipton, Michelle C 18           2) Moore, Alexandria E 18         
     3) Shotwell, Taylor N 18           4) Montgomery, Samantha J 19      
  3 St. Louis University-OZ  'B'                           NT    3:47.22  
     1) Culver, Molly                   2) Gobell, Kirsten                
     3) Roger, Taylor                   4) Kopec, Emily                   
  4 Butler University-IN  'A'                              NT    3:48.93  
     1) Ring, Kaitie E 19               2) Grogan, Liz M 18               
     3) Brannen, Kathleen M 19          4) Weichelt, Caitie 18            
  5 St. Louis University-OZ  'A'                           NT   x3:49.18  
     1) Lorenzi, Ellie                  2) Gill, Marisssa                 
     3) Hyams, Ariele                   4) Gould, Whitney                 
  6 University of Evansville-IN  'B'                       NT   x3:53.16  
     1) Jones, Valerie 22               2) Yenzer, Abigail L 18           
     3) Van Wyk, Jordan 20              4) Schmitt, Merri 21              
  7 Butler University-IN  'B'                              NT   x3:53.64  
     1) Pua, Eshan 18                   2) Fidanze, Rosalie M 19          
     3) Need, Lauren E 20               4) Somerville, Hannah M 18        
  8 Valparaiso University-IN  'A'                     3:45.00    3:55.00  
     1) Segatto, Flavia 18              2) Taubert, Ali R 19              
     3) Knop, Lauren N 18               4) Bretl, Andrea E 19             
  9 Wright State University-OH  'B'                        NT   x3:57.02  
     1) Mullen, Kortney R 19            2) Melchior, Marisa L 18          
     3) Sarsgard, Taylor 19             4) Merryfield, Taylor M 21        
 10 Valparaiso University-IN  'B'                     3:55.00   x4:07.53  
     1) Bencur, Brittany R 20           2) Barnes, Justine A 21           
     3) Fowler, Laura M 18              4) Caruthers, Alex L 18           
 -- Valparaiso University-IN  'C'                     4:05.00   X4:30.93  
     1) Steiner, Stephanie S 18         2) Meunier, Katie M 19            
     3) Michalowski, Nicole R 18        4) Mariani, Megan L 18            
 
Event 26  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright State University-OH  'A'                   2:58.31    3:09.96  
     1) Grzebala, Pawel 21              2) Aukerman, Kile A 18            
     3) Botha, Hermanus 22              4) Carnell, Adam D 20             
  2 University of Evansville-IN  'A'                  3:09.28    3:11.87  
     1) Spradley, Will 22               2) Bishop, Ashton D 18            
     3) Harrington, Jacob 21            4) Tiemann, Kyle 20               
  3 St. Louis University-OZ  'B'                           NT    3:12.11  
     1) MacArt, Patrick                 2) Hagar, Gavin                   
     3) May, Patrick                    4) Billingsly, Zach               
  4 Valparaiso University-IN  'A'                     3:25.00    3:20.04  
     1) Hunter, Austin J 21             2) Aguilar, Fernando J 19         
     3) Wegehaupt, Tate J 19            4) Braun, Kyle E 18               
  5 University of Evansville-IN  'B'                       NT   x3:24.43  
     1) Musselwhite, Daniel 19          2) Johnson, Garrett S 18          
     3) Metzger, Ryan 20                4) Labrake, Carder 19             
  6 St. Louis University-OZ  'A'                           NT   x3:25.56  
     1) Kelly, Mike                     2) Brabbins, Jimmy                
     3) Cruz, Davis                     4) Hass, Jim                      
  7 Wright State University-OH  'B'                        NT   x3:27.42  
     1) Northup, Zach P 18              2) Evershed, Greg H 18            
     3) Ventosa, Tony 20                4) Ahlden, Eric 20                
  8 Valparaiso University-IN  'B'                     3:30.00   x3:38.75  
     1) Rudolf, Chris T 21              2) Aguilar, Guillermo 21          
     3) Patrick, Thomas K 21            4) May, Philip D 18               
 -- Valparaiso University-IN  'C'                     3:35.00   X3:40.30  
     1) Sandness, Patrick S 18          2) Mathe, William R 18            
     3) Meines, Jacob W 18              4) Christenson, Zach Z 19         

M Track Chicagoland Championships Romeoville, Ill.
Apr 11 5th/17 (20)
W Track Chicagoland Championships Romeoville, Ill.
Apr 11 9th/18 (12)
M Tennis Valpo 5 Detroit, Mich.
Apr 11 Detroit 2
Baseball Youngstown State 7 Emory G. Bauer Field
Apr 11 Valpo 10
M Track Chicagoland Championships Romeoville, Ill.
Apr 12 6th/20 (48)
W Track Chicagoland Championships Romeoville, Ill.
Apr 12 6th/20 (60.50)
W Golf Crusader/Jaguar Challenge Valparaiso, Ind. (The Course at Aberdeen)
Apr 12 3rd/6 (335); 4th/6 (350)
M Golf Bluegrass Invitational Lexington, Ky. (University Club Big Blue Course)
Apr 12 t-7th/13 (588)
M Soccer St. Joseph's College Eastgate Field
Apr 12, 10:00 a.m. Valpo
Baseball Youngstown State 1 Emory G. Bauer Field
Apr 12, 10:00 a.m. Valpo 13
Softball Cleveland State 3 VU Softball Field
Apr 12, 10:00 a.m. Valpo 2
Volleyball Western Michigan/Butler/Eastern Michigan ARC
Apr 12, 1:45 p.m. Valpo
Softball Cleveland State 4 VU Softball Field
Apr 12, 1:45 p.m. Valpo 6
Baseball Youngstown State 12 Emory G. Bauer Field
Apr 12, 1:45 p.m. Valpo 4
W Tennis Valpo 1 Detroit, Mich.
Apr 12, 1:45 p.m. Detroit 6
M Soccer Benedictine Brown Field
Apr 12, 4:00 p.m. Valpo
W Soccer Haitian National Team Brown Field
Apr 12, 7:00 p.m. Valpo
M Golf Bluegrass Invitational Lexington, Ky. (University Club Big Blue Course)
Apr 13 t-6th/13 (895)
W Golf Crusader/Jaguar Challenge Valparaiso, Ind. (The Course at Aberdeen)
Apr 13 2nd/6 (657); 5th/6 (692)
Softball Cleveland State 6 8 inn.
Apr 13 Valpo 7
W Tennis Valpo 1 Rochester, Mich.
Apr 13 Oakland 6
M Tennis Valpo 1 Notre Dame, Ind.
Apr 13 #12 Notre Dame 6
W Tennis Valpo 0 Chicago, Ill.
Apr 14 Chicago State 7
M Tennis Valpo 7 Homewood, Ill.
Apr 15 Chicago State 0
Baseball Valpo CCD
Apr 15 Toledo
M Track Cougar Invitational River Forest, Ill.
Apr 17 No Team Score
W Track Cougar Invitational River Forest, Ill.
Apr 17 No Team Score
Baseball Valpo 4 Milwaukee, Wis.
Apr 17 Milwaukee 0
M Tennis Youngstown State 1 Valpo Tennis Complex
Apr 18 Valpo 6
Baseball Valpo 0 Milwaukee, Wis.
Apr 18 Milwaukee 3
Softball Oakland 3 VU Softball Field
Apr 18 Valpo 11
W Tennis Youngstown State Valpo Tennis Complex
Apr 18, 4:00 p.m. Valpo
W Track DePaul Invitational Chicago, Ill.
Apr 19
M Golf Wolfpack Spring Open Raleigh, N.C. (Lonnie Poole Golf Course)
Apr 19
M Track DePaul Invitational Chicago, Ill.
Apr 19
W Tennis Cleveland State Valpo Tennis Complex
Apr 19, 10:00 a.m. Valpo
Softball Oakland VU Softball Field
Apr 19, 12:00 p.m. Valpo
Baseball Valpo Milwaukee, Wis.
Apr 19, 1:00 p.m. Milwaukee
Softball Oakland VU Softball Field
Apr 19, 2:00 p.m. Valpo
M Tennis Cleveland State Valpo Tennis Complex
Apr 19, 2:00 p.m. Valpo
M Golf Wolfpack Spring Open Raleigh, N.C. (Lonnie Poole Golf Course)
Apr 20
Baseball Kalamazoo Emory G. Bauer Field
Apr 21, 3:00 p.m. Valpo
Baseball Ohio Northern Emory G. Bauer Field
Apr 22, 3:00 p.m. Valpo
Softball Valpo Macomb, Ill.
Apr 22, 3:00 p.m. Western Illinois
Softball Valpo Macomb, Ill.
Apr 22, 5:00 p.m. Western Illinois
Softball Valpo Notre Dame, Ind.
Apr 24, 5:00 p.m. Notre Dame
M Track Miami (Ohio) Invitational Oxford, Ohio
Apr 25
M Tennis Valpo Ann Arbor, Mich.
Apr 25 Horizon League Tournament
M Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 25
W Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 25
W Track Miami (Ohio) Invitational Oxford, Ohio
Apr 25
Baseball UIC Emory G. Bauer Field
Apr 25, 3:00 p.m. Valpo
M Tennis Valpo Ann Arbor, Mich.
Apr 26, 3:00 p.m. Horizon League Tournament
M Track Miami (Ohio) Invitational Oxford, Ohio
Apr 26
W Track Miami (Ohio) Invitational Oxford, Ohio
Apr 26
W Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 26
M Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 26
Baseball UIC Emory G. Bauer Field
Apr 26, 12:00 p.m. Valpo
Softball Valpo Dayton, Ohio
Apr 26, 12:00 p.m. Wright State
Softball Valpo Dayton, Ohio
Apr 26, 2:00 p.m. Wright State
M Tennis Valpo Ann Arbor, Mich.
Apr 27, 2:00 p.m. Horizon League Tournament
M Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 27
W Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 27
Softball Valpo Dayton, Ohio
Apr 27, 12:00 p.m. Wright State
Baseball UIC Emory G. Bauer Field
Apr 27, 12:00 p.m. Valpo
Baseball Western Michigan Emory G. Bauer Field
Apr 29, 3:00 p.m. Valpo
Softball IUPUI VU Softball Field
Apr 29, 3:00 p.m. Valpo
Softball IUPUI VU Softball Field
Apr 29, 5:00 p.m. Valpo